• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Danışmanlık mı Geri Dönüşüm mü?

DANIŞMANLIK SEKTÖRÜ MÜ GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ MÜ DAHA İYİ?

• DANIŞMANLIK

• GERİ DÖNÜŞÜM

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
İlk iş tercihin için soruyorsun olarak algıladım ve bu yönden cevap vermeye çalışıcam. Sadece bu iki opsiyon için değil genel bir kariyer tavsiyesi olarak düşünebilirsin cevabımı. Diğer yeni mezun arkadaşlar da nasiplenir belki buradan :)

Danışmanlıkta başla bir süre çalış, ingilizceni ilerlet, isgu belgeni al, bir firmaya tam zamanlı İş Güvenliği ve Çevre Mühendisi olarak girmeye çalış. İlk aşamada çok kurumsal bir yer bulamayabilirsin pes etme burası İSG alanında tecrübeni arttıracağın yer olacak sadece. Burada iş güvenliği uzmanı olarak tecrübeni arttırmaya çalış ve B sınıfı belgeni al.

B sınıfı olduktan sonra otomotiv sektörüne geçmeye çalış mümkünse OEM. Bu noktada artık tecrübeni satıcaksın maaş konusunda cömert ol zaten çalıştığın bir yer olduğu için psikolojik olarak rahat olacaksın içine sinen bir fırsat çıkana kadar bekle.

Eğer açmadıysan LinkedIn hesabı aç, özenerek doldur ve güncel tut (çalıştığın yerler, buralarda aldığın sorumluluklar v.b.). Bu noktadan sonra zaten sen istemesen bile HSE arayan firmalar ve İK danışmanlık firmaları sana ulaşıcaklar iş imkanları için. Sonrası kariyer planlamana göre tercihlerine bağlı.

Akademik v.b. farklı alanlarda ilerlemek farklı bir konu ama sorduğun soru sebebiyle böyle bir planın olmadığını düşündüm. Üretim sektörü odaklı bu bahsettiklerim.

Bu noktada o kadar lisans yaptım neden İGU da olmak zorundayım ? gibi düşüncelere kapılabilirsin. Kapılma. Malesef Türkiye'de şu an için güzel firmalarda, iyi pozisyon ve ücretlerle iş bulmak istiyorsan bu bir gereklilik. Tabiki istisnalar mevcut ama kaideyi bozamıyorlar malesef.

Umarın herşey gönlünce olur.

Emrah BozkurtÖzellikle ana sanayiye çalışan otomotiv firmaları müşteri istekleri ve gereklilikleri sebebiyle çevre ve iş güvenliği alanlarında son derece hassas oluyolar. Çok fazla denetim geçiriyorlar ve sorgulanıyorlar. Bu durum yönetim desteği, çevre ve iş güvenliği alanlarına yatırım yapılması gibi konularda daha rahat etmenizi sağlıyor. Sadece yasal gereklilikler ve kazalar sonucu değil, sürekli iyileştirme anlamında çalışmalar yapmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca hemen hemen tüm yönetim sistemleri mevcut oluyor. Buda otomotivden sonra farklı bir sektöre geçmek isteseniz bile sorun yaşamamanızı sağlıyor. Ama malesef tersi için aynı durum imkansız değil ama daha zor oluyor. Örn. tekstilden otomotive geçmek.

gerı donusum tesıslerınde de kurumsal fırmaları da zamanla secebılırsın . danısmanlık fırmalarında daha fazla yonetmelık mevzuat konusuna hakım olabılırsın . gerı donusumde degısen yonetmelıkler cevre muhendıslerı acısından su an pek ıyı sekılde gelısmemekte . gerı donusum sektorunde kurumsal olmayan ıs yerınde ıs ogrenılebılr. daha sonra dha kurumsal gerı donusum fırmalarına gecıs yapılabılır sonuc olarak kurumsal fırmalarda daha cabuk yukselebılme sansın var .

valla ikisi de kötü aslinda. geri donusumde muhtemelen "bu işte iyi para var lan" diyerek giren çevreyle alakasız birisi ya da eski bir hurdaci senin patronun olur (kendin tesis kurmayacaksan tabi), danışmanlıkta da 3 kurusa (asgariden biraz fazla hatta bazen asgari ücrete) 10larca (genelde en az 20) tesis bakarsin. aynı şit in lacivertleri anlayacagınız.

Merhaba. Danışmanlıkta çalışarak çeşitli sektörleri görmek bence geridönüşüme göre daha iyi ve işi iyice öğrenirsin. Geridönüşüm firmaları kurumsal bir firma ise sözüm meclisten dışarı ama genelde kurumsal olmaz aile şirketi olur ve sana kantara da bak, fatura da kes, gibi senin işin olmayan şeyleri de yaptırıyorlar. Kendini geliştirmen daha zor.
Ben de meslektaşım @Bağcan Dübek in yazdıklarına katılıyorum. hatta benim hedefimi yazmış diyip şaşırdım. Bizim ülkemizde güzel yerlerde çalışmak için sadece çevre mühendisi olmak yetmiyor. İş güvenliğini ve kaliteyi de bilmenizi istiyorlar sizden. O yüzden danışmanlıkta başlayıp iş güvenliği ve kaliteyi öğrenin bence.

@Bağcan Dübek bende şuan dedikleriniz doğrultuda çalışmalarımı yapıyorum ama ingilizceyi nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Heleki otomotiv firması sizden sular seller gibi ingilizce konusmanızı isteyecek öyle çat pat ingilizce bile kurtarmaz. bunu yurtdışına çıkmadan nasıl başarabiliriz bilmiyorum :( kursla da olacak iş değil zaten yıllardır gramer ve hangi takı nereye konuluru öğrettiler. Siz bunu başardıysanız nasıl yaptınız acaba?? Bende öğrenmek istiyorum ingilizceyi mümkünmü acaba.