Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın en büyük güneş tarlası elektrik üretimine başladı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatma Gül Es tarafından paylaşıldı.

 1. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici

  Dünyanın En Büyük Güneş Tarlası Elektrik Üretimine Başladı

  Sistem tam kapasite ile çalıştığında 140 metrelik kule toplam 392 megawatt(MW) enerji üretebiliyor. Bu enerji Kaliforniya’daki 140.000 evin tükettiği enerjiye denk , ayrıca bu devasa sistem yıllık 400.000 ton CO2′nin atmosfere salınımını önleyecek.Bu miktardaki CO2 salınımı yaklaşık 72.000 aracın oluşturduğu CO2 salınımına eş değer.

  birmuhendis.com Haberine Göre;

  Her biri 2 metre yüksekliğe ve 3 metre genişliğe sahip 300.000 adet bilgisayar kontrollü ayna düşünün. Bu aynalar güneş ışığını 140 metre yüksekliğindeki kuleye yansıtıyor. Enerji buradan suya aktarılıp buhar tirbünlerini çeviriyor ve elektrik enerjisi elde ediliyor. Bu büyük ve önemli proje Ivanpah Güneş Enerjisi Üretim Sistemi olarak adlandırılıyor, projenin diğer bir adı ise ” Power Tower ” yani güç kulesi.

  ku-xlarge-0.jpg

  NRG Enerji, BrightSource Enerji ve Google‘ın ortaklığıyla hayata geçirilen ama faaliyete geçirilmesi yasal düzenlemelerden dolayı baya uzayan proje bugün itibariyle üretime geçti.

  ku-xlarge-1.jpg

  Amerikan resmi haber kaynaklarına göre , Ivanpah Güneş Enerjisi Üretim Sistemi bugün çalışır duruma geçti ve Kaliforniya bölgesindeki insanlara güneş enerjisinden elektrik sağlıyor.

  Sistem tam kapasite ile çalıştığında 140 metrelik kule toplam 392 megawatt(MW) enerji üretebiliyor. Bu enerji Kaliforniya’daki 140.000 evin tükettiği enerjiye denk , ayrıca bu devasa sistem yıllık 400.000 ton CO2′nin atmosfere sanılınımını önleyecek.Bu miktardaki CO2 salınımı yaklaşık 72.000 aracın oluşturduğu CO2 salınımına eş değer.

  ku-xlarge-2.jpg

  Kaliforniya – Nevada sınırındaki federal arazi içerisindeki yaklaşık 5 mil kare ( 65 km²) alan üzerine yayılan bu akıl almaz proje yenilenebilir enerji alanında çok büyük potansiyel olduğunu ispatlar nitelikte.

  Projenin videosu için:  Görseller;

  ku-xlarge-17.jpg ku-xlarge-16.jpg ku-xlarge-15.jpg ku-xlarge-11.jpg ku-xlarge-10.jpg ku-xlarge-9.jpg ku-xlarge-8.jpg ku-xlarge-7.jpg ku-xlarge-7.jpg ku-xlarge-6.jpg ku-xlarge-5.jpg ku-xlarge-5.jpg ku-xlarge-4.jpg

  Kaynak: http://www.birmuhendis.com/dunyanin-en-buyuk-gunes-tarlasi-elektrik-uretimine-basladi/

  ku-xlarge-3.jpg
   
  Aydın Yalçın ve Melih Coşar bunu beğendi.
 2. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  daha dün iş arkadaşımla güneş kulelerini detaylı olarak tartıştık. ertesi gün bu haberin verilmesi zamanlama olarak manidar :)
   
 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bizde olsa yapı kullanım izni eksik derlerdi GFB'sini alamazdık :D
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...