Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

E-denetim uygulaması için test çalışmaları başlatıldı...

Konu, 'ARŞİV' kısmında SenayKS tarafından paylaşıldı.

 1. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=14754

  09.09.2014
  Bakanlığımızca çevre denetimlerinin etkin ve verimli bir şekilde izlenmesi amacı ile e-denetim yazılım programı hazırlanmıştır. E-Denetim sistemi ile tüm çevre denetim aşamaları(planlama, uygulama, raporlama, değerlendirme), web tabanlı bu programda elektronik ortamda yürütülebilecektir. Böylece bir denetime ait bilgiye sahada yapılan denetim sırasında sistemden ulaşılabilecektir. Geçmiş denetimlere ilişkin sorgulamalar yapılabilecek ve bir tesisin çevresel performansı sistem üzerinden takip edilebilecektir.
  Tüm denetim kayıtlarının eksiksiz ve güncel olması, doğru istatistikler elde edilmesine ve denetimlerin daha planlı yapılmasına olanak sağlayacaktır.
  E-denetim programı ayrıca uzun süreli dava süreçlerinin takibini ve vatandaş şikâyetlerinin değerlendirmesini kolaylaştıracaktır.
  E-DENETİM programı Bakanlığımız kapsamında çevre denetim görevinde çalışan personel tarafından kullanılacak olup, ileriki aşamada yetki devri yaptığımız kurum ve kuruluşların da programı kullanması planlanmaktadır. Sistemin test çalışmaları 12 pilot ilimizde devam etmektedir. 2015 yılında uygulamanın resmi olarak başlatılması planlanmaktadır.
   
 2. Mert Erdoğan

  Mert Erdoğan CMNet Üyesi

  Zaman zaman sıkıntılar olsa da e-uygulamalar ve mevzuat açısında iyi durumdayız diye düşünüyorum. Uzun zamandır beklenen denetim de geliyor. ÇSGB'den de aynı uygulamayı bekliyoruz.
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Sanırım bu uygulama sürekli sorduğumuz aylık değerlendirmeleri nereye yükleyeceğiz sorusunun da cevabı oluyor.
   
 4. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  Evet Ahmet Bey, ben de aynı şeyi düşündüm okurken, aylık raporlar ve iç tetkikler 2015 itibari ile sisteme yüklenmeye başlayacak...
   
  İpekszksn bunu beğendi.
 5. Mert Erdoğan

  Mert Erdoğan CMNet Üyesi

  Ben denetim görevlileri için olduğunu anladım.
   
  SenayKS bunu beğendi.
 6. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  Hım.. tekrar okudum, denetimler yapılacak ve denetim evrakları sisteme yüklenecek.. ama eş zamanlı olarak çevre görevlilerinin rapor ve iç tetkiklerini de içermeli diye düşünüyorum. ikisi birbirinden farklı ilerliyor olabilir. acaba biz beklediğimiz için direk istediğimiz gibi mi algıladık :hhhhhh:
   
 7. Mert Erdoğan

  Mert Erdoğan CMNet Üyesi

  Evet katılıyorum. Çevre görevlilerinin de aylık değerlendirme tutanaklarını, iç tetkik formlarını hatta diğer özel belgeleri de sisteme yüklemesi ile daha etkin bir denetim yürütülebilir.
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Benim anladığım, bir kurum/kuruluş tüm yasal evraklarını (yasal izinler, aylık -yıllık değerlendirmeler, tutanaklar v.b.) buraya yükleyecek, hem bir veri tabanı oluşturulacak hem denetim görevlileri denetime gelmeden önce evralara ulaşacaklar denetimler etkin ve verimli olacak zamandan tasarruf edilecek, denetimden sonra denetim bulguları sisteme yüklenecek denetlenen firmanın çevre puanı sistemde yayımlanacak ve firmanın çevre database i oluşturulacak.

  Nasıl hayal kurdum?
   
 9. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  Aynen, ben de kurmuştum o hayali :)