• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

EÇBS'de 1 Firma 2 tesis "Yardım"

TAHA UMUT KORKUT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AGM OTOMOTİV A.Ş
Aynı Firma, aynı vergi numarasında 2 tesis birinde MOTAT diğerinde BEKRA birinde MELBES diğerinde Ambalaj Atıkları uygulaması açık bunu sistem üzerinden nasıl düzenleyebiliriz.

Anladığım kadarıyla eski bir firma. Eski online çevre sisteminde istediğiniz kadar tesis açabiliyormuşsunuz. ECBS geçiş yapılınca açılan fazla tesisler de olduğu gibi aktarılmış oldu. Bakanlık ECBS uygulamasıyla ilgilenen birime mail veya telefon yoluyla ulaşarak düzeltebilirsiniz diye biliyorum.

Merhaba,

Maalesef aynı durum bizim de birkaç tesisimizde var. Zamanında kullanıcı adı-şifre ile giriş yapıldığı için; birden fazla kullanıcı adı ve şifreye sahip olanların birçok şubesi görünüyor. Çözümü yok; söylenen "birleştirme" özelliği geleceğiydi. Ama o da gelmedi :) İkisini ayrı ayrı kullanmaya devam ediyoruz.

Aynı durum bende vardı. Motat ayrı hesapta diğer uygulamalar ayrı hesaptaydı. 2019 için atık bildirimlerini motat olmayan hesaba motat açıp oradan yapmaya başladım. Şu an diğer tesis arşiv niyetine duruyor geçmiş yılların motatları için. 5 yıl geçsin tesisi silip kurtulurum diye düşündüm. :) Sende 2020 için tüm bildirimleri tek hesapta toplayabilirsin. En azından 2 tesisle uğraşmamış olursun.

bende de aynı durum var. sadece çevre kimlik numarası doğru olan firma üzerinden devam ediyorum, diğerleri arkadaşların da dediği gibi arşiv olarak duruyor.

Bir Firma İki Tesis Üzerinden zaten, ÇKN numarası hem firmada hem de 2 ayrı tesisde mevcut. EÇBS'nin de uygulamalar tesis üzerinden açıldığı için :rolleyes: ortalık karışıyor.

aynı çkn numarasıyla birden fazla tesis yüklendiğini bilmiyordum, hatta uğraştık yapamadık :) o zaman izinli/lisanslı tesis hangisiyse ordan devam edin

@ilk.ayy Ayrımını biz yapmıyoruz ki, EÇBS otomatik olarak yapıyor. Mesela bende de var; tesisin çevre izninin olduğu ÇKN'li tesiste sadece BEKRA var. Atık beyanlarının olduğu tesis başka. Atıksu bilgi sistemi bambaşka bir hesapta :D Birleştirseler hiç sorun kalmayacak aslında.

Çevre İzni (Hava Emisyon) Yenileme sürecinde 3 adet baca ayrı ayrı nokta olarak mı MELBES üzerinden kayıt oluşturulmalı_?
MELBES zorunluluğu var mıdır_?
Son bir soru yenileme işlemini gerçekleştirmeden önce mi ölçümleri yapmalıyım yoksa önce yenileme başvurusu yapıp ardından laboratuvarlar ile ölçüm mü yaptırmalıyım..?

İzin yenileme ile ölçüm tarihi arasında bir bağ yoktur. Önceki ölçüm tarihinizi baz alarak teyit tarihini geçirmeden ölçüm yaptırın. 45 gün önce MELBES üzerinden açmanız lazım. İzine esas olduğu için MELBES zorunludur. Her baca için ayrı kaynak girmeniz lazım.
Örn: Kaynak bacası X, havalandırma bacası Y gibi