• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Emisyon-İmisyon Ölçümleri, Ölçüm ve Numune Alma ile Raporlama Eğitimi Ön Talep Duyurusu

cevre_ve_sehircilik_bakanligi_vektorel_logo_221218.png
Bakanlığımızca, 25 Aralık 2013 tarih ve 28862 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği” kapsamında, Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi verilen Çevre Laboratuvarları personeline “Emisyon-İmisyon Ölçümleri Ölçüm ve Numune Alma Eğitimi” ve ‘’Emisyon-İmisyon Raporlama eğitimi’’ yapılacak başvuru talepleri doğrultusunda Nisan 2020 ayının ilk yarısında gerçekleştirilecektir.

“Emisyon-İmisyon Ölçümleri Ölçüm ve Numune Alma Eğitimi”, Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen eğitim sonucu sertifika alan ve sertifika süresi beş yıl olması sebebiyle Mart 2020 tarihinde sona eren personel için gerçekleştirilecek olup söz konusu eğitime ilk defa başvuruda bulunan katılımcı talepleri de alınacaktır.

Söz konusu eğitime ilk defa başvuruda bulunan katılımcının ilgili Yönetmelikte belirtildiği üzere “üniversitelerin mühendislik, tıp, fen, veterinerlik ve su ürünleri fakültelerinden, meslek yüksek okullarının, meslek liselerinin veya teknik liselerin çevre, kimya, gıda, sağlık, makine ve elektrik/elektronik gibi laboratuvar ile ilgili bölümlerinden” mezun olması zorunludur.

Ayrıca Mart 2015 tarihinde gerçekleşen eğitimde, yukarıdaki mezuniyet şartlarına uymadığı halde emisyon ve imisyon alanında ölçüm ve numune alma işi yapan personele, bu alanda çalıştıklarını ispatlamaları şartı ile eğitime katılma hakkı verilmiş olup aynı personel belge yenileme yapmak istemesi durumunda yukarıdaki mezuniyet şartı aranmayacaktır.

Emisyon-İmisyon Raporlama eğitimine başvuruda bulunan katılımcının “üniversitelerin mühendislik, tıp, fen, veterinerlik ve su ürünleri fakültelerinin lisans bölümlerinden” mezun olması zorunludur.

Eğitim ön başvurusu yapılmadan önce duyuru metninde belirtilen hususların dikkate alınması ve ekteki “Eğitim İçin Ön Talep Formu” doldurularak 21 Şubat 2019 tarihine kadar mustafa.altundag@csb.gov.tr elektronik posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Henüz mevcut bir laboratuvarda çalışmayıp bireysel olarak başvuru yapacaklar, Laboratuvar bilgileri alanını ve Firma Yetkilisi imza alanlarını boş bırakacaktır.

Mart 2015 tarihinde düzenlemiş olan eğitim sonucu başarılı olan personelin sahip olduğu emisyon – imisyon ölçüm ve numune alma belgeleri, bu eğitime başvuru yapmaları halinde eğitim sonunda yapılacak sınav ve/veya telafi sınavı tarihine kadar geçerli kabul edilecektir. Mart 2015 tarihinde düzenlemiş olan eğitime katılım sağlayan ve belge almış olan personelin bu eğitime başvuru yapmaması halinde mevcut belgelerinin geçerlilik süresi belge üzerinde yazan geçerlilik tarihinde sona erecektir.

Ön talep başvurularına göre Nisan ayında gerçekleştirilecek olan söz konusu eğitime, ön talep başvurusunda bulunan personelin geçerli bir mazereti yoksa kesin kayıtlarının mutlaka yaptırılması büyük önem arz etmektedir. Ön talep başvurusunda bulunup asıl kayıtlarını yaptırmayan personelin bir sonraki düzenlenecek eğitime başvurusu kabul edilmeyecektir.

Eğitim ile ilgili eğitim programı, tarihi, yeri vb. hususlardaki açıklamalar, Genel Müdürlüğümüz Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı’na ait
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
web sitesinden duyurulacaktır.

İlgililere önemle duyurulur.

Doküman:

Kaynak: