• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Emisyon kapsam dışı

K.B. Birinc

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İSLAMOĞLU ÇEVRE DANIŞMANLIK VE ATIK YÖNETİMİ
Merhaba arkadaşlar,
Bütün üretimini elektrikle yapan bir firmamız var. Üretimde su da kullanılmıyor. Sadece polyester cipsler eritilerek iplik haline getiriliyor. Sadece ısınma amaçlı 1,7 mw bir doğalgaz kazanı var. Ancak il çevreden gelindiğinde Ek-2 4.8' e soktular. Bu cipsleri reçine olarak kabul ettiler yani. İl uygunluk için başvurduk. Emisyondan girmeme ve kapsam dışı olma ihtimali var mıdır tesisin sizce?
Teşekkür ederim

Cipsler eksturderlerden mi geçirilerek eritiliyor. Kullanmış olduğunuz makine nedir? Eğer ekstruder makinesi ve ya ekstrüzyon işlemi yapıyorsanız kaçarınız yok Emisyon Konulu Çevre İzni ne tabii olacaksınız.

Isınma amaçlı ısıl güç eğer 2 MW' ın üzerindeyse sadece San. Kay. HKKY'ne göre ölçüm yapıtırılıp sisteme yükleniyor ama ısınma kaynaklı güç Ek-1 veya Ek-2'nin herhangi bir maddesine girmiyor. Isınma amaçlı kullandığınız kazanlarınız 2 MW'tan küçük olduğu için ölçüm dahi istenmeden direkt olarak muaf olursunuz diye düşünüyorum. Ancak, reçineler için birşey diyemeyeceğim.

Isınmada kullanılan kazanınızın doğal gaz olduğu için ısıl gücü 2 mw'ın altında olmasından dolayı ÇKAGİLHY a göre kapsam dışı sayılırsınız. Prosesiniz içinde yönetmelik Ek-2 4.8 de "Kapasitesi 25 kg/saat veya üzerindeki doğal ve/veya sentetik reçinelerin ergitildiği tesisler." kapasitenizin 25 kg/saat' in üstünde mi altında mı olduğunu hesaplamanız gerekiyor. Eğer yetkililer bunu hesaplayıp ona göre bu kapsama soktularsa buna birşey diyemiyecem siz isterseniz tekrar görüşün.

Cipsler cips kristalizasyon ünitesine alınıyor burada yüksek ısı veriliyor. Yani extrüder makinesi yok. Tesisteki bütün makineler de zaten elektrikle çalışıyor. Sanayi kaynaklı hava kirliliği veren bir tesis değil Dediğim gibi sadece ısınma amaçlı doğalgazı var o da sınırın altında. Ama ÇKAGİLHY ye göre bakılsın diye dilekçe verilmiş ve il çevreden yetkililer gelmiş ve Ek-2 4.8 de "Kapasitesi 25 kg/saat veya üzerindeki doğal ve/veya sentetik reçinelerin ergitildiği tesisler." e sokmuşlar. Hesaplayıp da sokmuşlardır büyük ihtimalle. Tesis çok büyük olduğu için belki de üretim olarak bir maddeye dahil ettiler diyelim ama emisyondan girmiyorsak ne olacak? Atıksuyu da yok gürültüsü de yok.

Burçin Hn,
Tesisin kapasite raporunu inceleyip de bu şekilde bir sonuca varmış olabilirler.
Siz de bu kapasite raporunu referans alarak inceleyin isterseniz.
Fakat bu hesaplamanın çok altında ise İl Çevre' ye itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.
Üretimden sorumlu birinin de yardımını alarak kanıt şeklinde itiraz dilekçenize hesaplamayı ekleyebilirsiniz.

Yok üretim için hesaplamada hata vardır demiyorum. Ben emisyondan çevre iznine nasıl tabi onu anlayamadım sadece.

Yazınıza göre girmemesi gerekiyor.
İsterseniz yazdığınız şeyleri dilekçeye dökün.
Maalesef ki Denetim birimi ile Çevre İzni birimi aynı dilden konuşamıyor.