Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon kapsam dışı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Burçin Birinç tarafından paylaşıldı.

 1. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Bütün üretimini elektrikle yapan bir firmamız var. Üretimde su da kullanılmıyor. Sadece polyester cipsler eritilerek iplik haline getiriliyor. Sadece ısınma amaçlı 1,7 mw bir doğalgaz kazanı var. Ancak il çevreden gelindiğinde Ek-2 4.8' e soktular. Bu cipsleri reçine olarak kabul ettiler yani. İl uygunluk için başvurduk. Emisyondan girmeme ve kapsam dışı olma ihtimali var mıdır tesisin sizce?
  Teşekkür ederim
   
 2. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  Cipsler eksturderlerden mi geçirilerek eritiliyor. Kullanmış olduğunuz makine nedir? Eğer ekstruder makinesi ve ya ekstrüzyon işlemi yapıyorsanız kaçarınız yok Emisyon Konulu Çevre İzni ne tabii olacaksınız.
   
 3. Isınma amaçlı ısıl güç eğer 2 MW' ın üzerindeyse sadece San. Kay. HKKY'ne göre ölçüm yapıtırılıp sisteme yükleniyor ama ısınma kaynaklı güç Ek-1 veya Ek-2'nin herhangi bir maddesine girmiyor. Isınma amaçlı kullandığınız kazanlarınız 2 MW'tan küçük olduğu için ölçüm dahi istenmeden direkt olarak muaf olursunuz diye düşünüyorum. Ancak, reçineler için birşey diyemeyeceğim.
   
 4. Fatih Kemal Dinçer

  Fatih Kemal Dinçer CMNet Üyesi

  Isınmada kullanılan kazanınızın doğal gaz olduğu için ısıl gücü 2 mw'ın altında olmasından dolayı ÇKAGİLHY a göre kapsam dışı sayılırsınız. Prosesiniz içinde yönetmelik Ek-2 4.8 de "Kapasitesi 25 kg/saat veya üzerindeki doğal ve/veya sentetik reçinelerin ergitildiği tesisler." kapasitenizin 25 kg/saat' in üstünde mi altında mı olduğunu hesaplamanız gerekiyor. Eğer yetkililer bunu hesaplayıp ona göre bu kapsama soktularsa buna birşey diyemiyecem siz isterseniz tekrar görüşün.
   
 5. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Cipsler cips kristalizasyon ünitesine alınıyor burada yüksek ısı veriliyor. Yani extrüder makinesi yok. Tesisteki bütün makineler de zaten elektrikle çalışıyor. Sanayi kaynaklı hava kirliliği veren bir tesis değil Dediğim gibi sadece ısınma amaçlı doğalgazı var o da sınırın altında. Ama ÇKAGİLHY ye göre bakılsın diye dilekçe verilmiş ve il çevreden yetkililer gelmiş ve Ek-2 4.8 de "Kapasitesi 25 kg/saat veya üzerindeki doğal ve/veya sentetik reçinelerin ergitildiği tesisler." e sokmuşlar. Hesaplayıp da sokmuşlardır büyük ihtimalle. Tesis çok büyük olduğu için belki de üretim olarak bir maddeye dahil ettiler diyelim ama emisyondan girmiyorsak ne olacak? Atıksuyu da yok gürültüsü de yok.
   
 6. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Burçin Hn,
  Tesisin kapasite raporunu inceleyip de bu şekilde bir sonuca varmış olabilirler.
  Siz de bu kapasite raporunu referans alarak inceleyin isterseniz.
  Fakat bu hesaplamanın çok altında ise İl Çevre' ye itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.
  Üretimden sorumlu birinin de yardımını alarak kanıt şeklinde itiraz dilekçenize hesaplamayı ekleyebilirsiniz.
   
 7. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Yok üretim için hesaplamada hata vardır demiyorum. Ben emisyondan çevre iznine nasıl tabi onu anlayamadım sadece.
   
 8. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Yazınıza göre girmemesi gerekiyor.
  İsterseniz yazdığınız şeyleri dilekçeye dökün.
  Maalesef ki Denetim birimi ile Çevre İzni birimi aynı dilden konuşamıyor.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?