• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Emisyon teyit ölçümü

EsraNurSağır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
RRM Denetim Mühendislik
Merhaba Arkadaşlar...
Firmam yapması gereken sürede ramazan dolayısı ile faliyet olmadığı için teyit ölçümü yapamamıştır. Ramazan sonrasında teyit ölçümü yapılacaktır. Süresi içerisinde neden gerçekleştiremediğimizi bakanlığa bildirmemiz gerekir mi? İyiniyet göstergesi olarak görülür mü? En kısa sürede ölçüm yapılmasını sağlamamız daha mı doğru olur? acil yardımcı olursanız sevinirim...

Merhaba arkadaşlar,
Teyit emisyonu için başvurumu yaptım fakat şöyle bir sorum olacaktı faaliyet endüstri açıklaması kısmında tesisim de 2 sekmeyi kapsıyor fakat bir tanesini seçebiliyorum. Bunu da emisyon ölçümü yapılması gereken başlığı seçtim. Böyle yapmam uygun mudur yoksa her ikisini birden seçebilme imkanım var mıdır?
Teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba,

2 sekme derken "emisyon" dışında ki sekme hangisi???. Genelde bu tür durumlarda 2 farklı ölçüm yapıldığından her 2 sekmeyi de ayrı ayrı seçmeniz gerekebilir. Seçmezseniz eksik ölçüm yapma durumunuz söz konusu olabilir.

yok öyle değil @GKSN bey emisyon tek baca için zaten ama tesisin faaliyetini seçiyoruz ya bilgi güncellemesi yaparken burada bir ambalaj atığı geri kazanım yapıyor tesisim birde tehlikesiz plastik geri kazanım. ambalaj atığı da palet bu durumda emisyonla ilgisi yok bende tehlikesiz atık geri kazanım başlığını seçtim. burada iki faaliyeti de seçemiyorum bu fark eder mi ya da ikisini seçmenin bir yolu var mı?

@Şeyda Balcı Yalnızca bir faaliyet seçiliyor. Eğer bir faaliyet EK-1 diğeri EK-2 kapsamında ise, EK-1 kapsamını seçmeniz gerekiyor. İkisi de EK-2 kapsamında ise, hangisini seçtiğinizin önemi yok ancak kişisel tercihim kapasitesi daha çok olanı girmekteyim :)

Arkadaşlar merhaba,
Bİ tesisimde emisyon ölçümü yapılacak.Laminasyon makinesi (ekstruderli), laminasyon makinesi( solventli) ve flesko baskı makinesine davlumbaz sistemi kurulup bir adet baca ile sonlanmaktadır.Ayrıca 1 adet ortam havalandırma emisyon bacası vardır.Bunlara hangi ölçümleri yaptırmam gerekir?Hepsine toz ve VOC mi yaptırmam lazım?

Ekstruderli laminasyon makinesi sıcaklığı nereden alıyor? Sanki orada yanma gazı da bakılabilir ama emin olamadım 🤔 Bir de makinelerde kullanılan kimyasalların MSDS'leri talep ediliyor. Bu MSDS'e göre ekstra parametre çıkabilir (ağır metal vb.). MELBES ataması yapıldıktan sonra atanan laboratuvardan bir teyit alabilirsiniz.

Merhaba,
Emisyon- İmisyon teyit ölçüm raporlarını İl Çevre Müdürlüğüne dilekçeyle teslim edilmesine gerek var mı ?

Merhabalar,

04.08.2021'de çevre izni süremiz bitiyor. 2021'in şubat ayına kadar da emisyon ölçümlerimizin 2 yıllık süresi bitiyor, yenilenmesi gerekiyor.

Uygunluk başvurusu yapacağım bu hafta içinde (umarım geç kalmamışımdır.)

Diğer yandan da emisyon ölçümleri için MELBES'ten laboratuvar atandı, ölçümleri gerçekleştireceğiz. Ancak şöyle bir durum var, 5 bacamızın bulunduğu büyük bir üretim hattımız var, jel oda kokusu ürettiğimiz hat. Nerdeyse 1 yıldır çalışmıyor ve daha ne kadar çalışmayacağı da bilinmiyor. Yakın zamanda planlanan bir üretim de yok.

Aynı şekilde sürekli çalışmayan, yılda sadece 2-3 hafta çalışan bir hattımız da var. Orası da çalışır durumda olmayacak. Bu alanlarda ölçümleri yaptırmak gerekir mi?

Sadece çalışan hatları yaptırsak, çalışmayan hatları çalışmaya başladıkça yaptırsak çevre izni başvurusunda sunulan raporda o hatların olmaması sıkıntı yaratır mı?

Beril ÇataltepeValilik Tespit Raporu da alacağınız için VTR'deki bacalar ile emisyon ölçüm raporundaki bacalar aynı olmalı.
eğer bacalarınız çalışmıyor ancak çalışma ihtimali de varsa ölçüm için dahi olsa hattı çalıştırıp ölçüm aldırmalısınız.
Eğer hatlar çalışmıyor ise bacalar körlenmeli ve kullanım dışı olduğu belirtilmelidir. Bu iki durum da olmuyor üretime bağlı proses emisyonları oluşuyor ise dediğiniz gibi aşamalı olarak ölçümleri yaptırabilirsiniz.
Öte yandan;
İl müdürlüğü uygunlukta il müdürlüğüne de bu soruları sorarak onların yönlendirmesiyle hareket edebilirsiniz. Ve Şubat ayına daha süre olduğundan mevcut/eski emisyon ölçüm raporu ile de çevre izni yenileme yapabilirsiniz.

Beril ÇataltepeBizim de durumumuz aynıydı, çevre izninde bu bacaların da var olduğunu, ancak dönemsel kullanıldığını, ölçüm döneminde çalışmadıkları için emisyon ölçümünün yapılamadığını, eğer çalışırsa teyit ölçümlerinin yapılacağını belirtir taahhüt hazırladık. Aralık 2019 da ölçüm yaptırdık, Mart 2020 de gfb'ye başvurdum (bazı sebeplerden yenilemeyi kaçırdık) VTR için geldiklerinde bacalara baktılar gfb de bu bacalar da mevcut. Ancak ölçümleri yok.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
GülayBen de geldiklerinde o şekilde açıklamayı düşünüyorum, zaten 2019 Şubat ayında yaptırdığımız emisyon ölçümünde o bacaların da ölçümleri var. Bacalar bu sene çalışmadığı için ölçümlerini yaptırmayacağız, eski rapordan göstereceğim isterlerse. Anlayış göstereceklerini düşünüyorum, gerekli taahhüdü de veririz istemeleri durumunda.