• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel nitelikteki katı atıklar

Volkan Azak

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar,

başlıkta belirttiğim üzere evsel nitelikteki katı atıklar hakkında sizlerin bilgilerinizi/deneyimleriniz paylaşmanızı istemekteyim:) şöyleki,

yan yana bulunan 2 kompleks binayız. birimiz çevre danışmanlık firmasından danışmanlık almakta diğerinde ise ben bulunmaktayım:)

danışmanlık firması evsel nitelikteki katı atıkların depolandığı alan için üzerine sundurma yapılarak yağmur sularından etkilenmemesini söylemiştir. Bunda hem fikiriz.
Fakat birde bunlara ait olaki sızdırmalar olması halinde yağmur kanallarına değilde kör kuyu yapılara (tehlikeli atıklardaki gibi betonarme zemin/sızdırmazlık ve kör kuyu) istemişlerdir. acaba yönetmelikte böyle bir ibare varmı ? ben okudum yönetmelikleri fakat böyle bir şey hatırlamyorum. kaldıki böyle birşeyin olması halinde ise öncelikle belediyeler mahalle aralarına koyduğu konteynirlar için aynı şeyleri yapmak zorunda değilmidir? nede olsa belediyelerin yapmadığı bir şeyi özel kuruluşlardan isteme hakkı var mıdır?

yorumlarını ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim,
iyi çalışmalar,

Merhabalar,
Belediye Konteynırları genelde üzeri kapaklı, sızdırmaz olarak imal ediliyor fakat çöp toplayan araçların toplama şeklinden dolayı ya da dış etkenlerden dolayı deforme olma ihtimalleri var tabi. İki komplex binayız derken kaç kişi yaşıyor? Ne kadar evsel atık çıkıyor irdelemek lazım. bence hiç kör kanalla uğraşmayın. Belediyenin size temin etmiş olduğu çöp konteynırlarının deforme olup olmadığını kontrol edin sürekli. Sızıntı sularıyla birlikte evsel nitelikli atıklarınızı belediye üstlensin. çünkü genel olarak (her depolama tesisinde mevcut mudur bilinmez) depolama tesisleri sızıntı sularını kendi yöntemlerince arıtmakta ya da bertaraf etmektedirler.

hocam şöyle diyeyim,
2 farklı kompleksiz:)
birisinde 6bin kişi çalışıyor biri ise yeni kurulduğu için bin kişi çalışmakta ve herbir katta birbirinden bağımsız mahaller/atölyeler mevcut. bunların evsel nitelikteki atıkları çöp konteynırlarına alınmakta çöp poşetleri içinde alınıp depolama alanına gönderilmektedir. fakat şuanda dediğim gibi firma yeni kurulduğu için çöp toplama alanının üstü kapalı değil KAPATMAK GEREKLİ AMA DEĞİLMİ??
benim merak ettiğim bu çöp toplama alanında kör kuyu olayını anlayamadım?
bu arada,
şuanda bizde günlük yaklaşık 7-8 konteynir evsel nitelikli çöp çıkmaktadır.

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim,

@Volkan Azak

BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ; sınai ve ticari faaliyetlerden, üretim tesislerinden ve ürünlerin kullanımından kaynaklanan ve 5/7/2008 tarihli ve 26927 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV'ünde sunulan Atık Listesinde yer alan bazı tehlikesiz atıkların toplanması, ayrılması, geçici depolanması, geri kazanılması, yeniden kullanılması ve değerlendirilmesine ilişkin esasları kapsar.
(2) Bu Tebliğ hükümleri;
a) Tebliğin Ek-2' sinde yer alan tehlikesiz atıkları,
b) Madenlerin aranması, çıkarılması, işletilmesi, fiziki ve kimyasal işleme tabi tutulması sırasında ortaya çıkan atıkları,
kapsamaz.

Tehlikesiz atık üreticisinin yükümlülükleri
MADDE 8 – (1) Tehlikesiz atık üreticisi;
a) Tehlikesiz atık üretimini en az seviyeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almak, tesisinden kaynaklanan tehlikesiz atıkların geri kazanımına yönelik olarak hazırladıkları üç yıllık atık yönetim planını il çevre ve orman müdürlüğüne sunmakla ve hazırlanan yönetim planını uygulamakla,
b) Tehlikesiz atıklarını tesis sınırları içinde veya sanayi bölgelerinde belirlenecek alanlarda, sızdırmaz, emniyetli konteynır ve benzeri içerisinde veya geçirimsizliği sağlanmış alanlarda birbiriyle karıştırmadan ve tehlikeli atıklardan ayrı geçici olarak muhafaza etmekle, atıkların muhafaza edildiği kapların üzerinde tehlikesiz atık ibaresi ve atık koduna yer verecek şekilde bu Tebliğin 10 uncu maddesinde istenilen şartlara uygun olarak geçici depolamakla,
c) Tehlikesiz atıklarını çevre izin/lisansına sahip geri kazanım tesislerine göndermekle veya çevre izin/lisanslı tesislere gönderilmek üzere il çevre ve orman müdürlüklerinden 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında belge alanlara vermekle,
ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,
d) Tehlikesiz atıkların kaza sonucu veya kasti olarak dökülmesi ve bunun gibi olaylar sonucu meydana gelen kirliliğin önlenmesi amacıyla il çevre ve orman müdürlüğüne bilgi vermekle, atığın türüne bağlı olarak olayın olduğu andan itibaren en geç bir ay içinde olay yerinin eski haline getirilmesini sağlamak ve bununla ilgili tüm harcamaları karşılamakla,
yükümlüdür.

ek-2

0 |AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE | |
| |ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, | |
| |ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR) | | |---------|----------------------------------------------------|------|
|20 01 |Ayrı Toplanan Fraksiyonlar (15 01 Hariç) | |
|---------|----------------------------------------------------|------|
|20 01 08 |Biyolojik olarak bozunabilir mutfak ve | |
| |kantin atıkları | |
|20 01 25 |Yenilebilir sıvı ve katı yağlar | |
|20 01 34 |20 01 33 dışındaki pil ve akümülatörler | |
|20 01 41 |Baca temizliğinden kaynaklanan atıklar | |
|20 02 |Bahçe ve Park Atıkları (Mezarlık Atıkları Dahil) | |
|20 02 01 |Biyolojik olarak bozunabilir atıklar | |
|20 02 02 |Toprak ve taşlar | |
|20 02 03 |Biyolojik olarak bozunamayan diğer atıklar | |
|20 03 |Diğer Belediye Atıkları | |
|20 03 01 |Karışık belediye atıkları | |
|20 03 02 |Pazarlardan kaynaklanan atıklar | |
|20 03 03 |Sokak temizleme kalıntıları | |
|20 03 07 |Hacimli atıklar | |
|20 03 99 |Başka bir şekilde tanımlanmamış belediye atıkları | |
|---------|----------------------------------------------------|------|[DOUBLEPOST=1368798023,1368797668][/DOUBLEPOST]Yukarıda bahsettiğim gibi, yapmanız gereken;
  1. Konteynırların kapaklarını kapalı tutmak, eğer kapakları kapalı tutamam ben diyorsanız o zaman üstünü kapatın.
  2. Konteynırlarınız çöp suyunu sızdırmasın, ancak çöp suyu hayli asidik olduğu için zamanla çöp konteynırlarını delecektir. Sizde bu delinmelere karşı konteynırlarınızın bakımını yaptırın veya yenileyin. Eğer yaptıramam veya yenileyemem diyorsanız o zaman tabanı sızdırmaz olan ve çöp sızıntı suyunun toplanabileceği bir hazneye ve gerekli meyile sahip olan bir alanda çöp konteynırlarınızı bekletin.
Sonuç olarak kapakları kapalı tutun ve konteynırlarınızın fiziki yapısını altı ayda bir kere gözden geçirin çok daha ucuz bir yöntem olacaktır.

hocam hızlı olarak vermiş olduğun yönetmliği gözden geçirdim,
fakat şöyle bir şey dememde fayda olacağına inanıyorum ben evsel atık dediğimde geri kazanımları kast etmemiştim.(kağıt,karton plasti vs..) bunları ayrı olarak topluyoruz zaten,
benim evsel atık olarak dediğim şey;
yukarıda bahsettğim gibi bin kişinin olduğu bir yerde mutfak atıkları(çay atığı, wc atıkları -tuvalet kağıdı, vs..) bunlar ayrı olarak poşetlere konuluyor ve bunları bizim temizlik personelleri alıp çöp konteynirlarına atılıyor bildiğim kadarıyla bunların geri kazanımı yok:) bunlar için yapılması gereken şeyleri yukarıda yazmıştım;

" üstü kapalı değil KAPATMAK GEREKLİ AMA DEĞİLMİ??
benim merak ettiğim bu çöp toplama alanında kör kuyu olayını anlayamadım?"

ben bu atıklar için gerekli olup olmadığını merak ediyorum.

@Volkan Azak

EK-2 ye bakarsanız evsel atıkları da kapsadığını görebilirsiniz. Yani bu söylediklerim hem evsel atıklar, mutfak çöpü, geri dönüşümlü atıklar vs. hepsi için geçerli.

Özetlemek gerekirse " KAPATMAK GEREKLİ DEĞİL" :)

@Volkan Azak

Bakayım bir sanıiye. Evet haklısın, ben tersini okudum.Katı atıkların kontrolü yönetmeliğine bakmak lazım o zaman birde. Bakayım onda yazıyor mu. Katı atıkların kont. yönetmeliği

Evsel Nitelikte Olmayan Katı Atıkları Toplama Kapları
Madde 19 - Evsel nitelikte olmayan katı atıkların toplanmasında veya tesis içinde biriktirilmesinde, çevre ve insan sağlığını, çevrenin görünüşünü bozmamak, çevreyi koku, toz gibi yönlerden rahatsız etmemek kaydıyla istenilen hacim ve şekilde kap veya tank kullanılabilir. "Üstünü kapatmak gibi bir zorunluluk yok. Sızdırmaz çöp konteynırında kapakları kapalı halde olmaları yeterli." Tabi bahsedilen görüntü kirliliği, toz koku vs yi sağlayabiliyorsanız. Aksi takdirde kapalı yerde tutmanız gerekiyor. Bu sizin oradaki kuracağınız düzen ile alakalı, örneğin konteynırların düzensiz alınıyorsa aşırı birikmeler oluyorsa hacimli atıklar oluşup da konteynırların içine sığmıyorsa veya kapakları kapanmıyorsa kapalı yer yapmanız gerekir. Ancak sızıntı suyu için dediğim gibi konteynırların bakımını düzenli yapın akıtmasın yeterli.

merhaba.. ben katı atık transfer istasyonlarının yerleşim yerlerine ne mesafede olması gerektiğini bulamadım.katı atıkların kontrolü yönetmeliğinde aktarma istasyonları şehirlerin merkezi yerlerinde kurulabilir diyor...üstü kapalı yapılması gerekli diyor...bununla ilgili başka bir bilgi gerekir mi..biraz garip geldi merkezde olması ama yönetmelik diyor sonuçta...

Arkadaşlar bu evsel nitelikli katı atık dediğimiz çöplerden (kendi evimizin mutfağından çıkan gibi) oluşan sızıntı suyunun ne yapılması uygun olur? Kanalizasyona veremiyoruz BOI sebebiyle, kör kuyu yapsan birikeni ne yapacaksın? Ben bu işin içinden çıkamadım :S

@T.Türüt
Merhaba, transfer istasyonlarıyla ilgili öyle bir kısıtlama yok sadece toplanan alanla depolama sahası arasındaki mesafeye bakılır, araçların yakıtlarıyla ilgili kazanımlar göz önünde bulundurulur.Ve merkezde olmasında bir sıkıntı yoktur. Cünkü araçlar sızdırmazlık sağlamıştır ve koku oluşumu engellenir.Birde trafik yogunluğuna bağlı olabilir sonuçta büyük araçlar girip çıkıcak tesise.