Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel organik atıklardan kaliteli kompost üretimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hilal Tuncer tarafından paylaşıldı.

 1. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Bir kompost tesisinde evsel organik atıkları kullanarak oluşturulan kompost ürününün, tarımsal alanda daha verimli kullanılabilmesi için kalitesini nasıl yöntemlerle artırabiliriz? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..
   
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Belli bir oranda hayvan gübresi ilave edilerek zenginleştirilebilir (azot ve fosfor dengesi açısından). Kompostun kalitesi ve verimliliği dahada artar böylece.
   
 3. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  Cevabınız için teşekkürler.. Katılacak gübre miktarını belirlemek için her ürün oluşumundan sonra analiz mi yapmak gerek o zaman? Çünkü kompost ünitesine giren atığın karakteri mevsimsel olarak değil neredeyse günlük olarak değişiyor. İlave edilecek hayvan gübresini nasıl bulabilirim başka sizce?
   
 4. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Sonuçta hergün değiştiğini söylediğiniz bir kompost ürünü için, günlük analiz yapmak yerine ortalama katılacak miktar belirlemek dahada kolaylaştıracaktır işinizi. Bence gerekte yok çok fazla analize, sizin iç takibiniz varsa ona birşey diyemem. Ama önerim; bugüne kadarki elinizdeki mevcut analizlerdeki üst limitleri ve ortalama (N, P ve diğer maddeler) değerleri dikkate alarak bir ekleme aralığı belirleyebilirsiniz ( örneğin: 1 ton komposta 50-100 kg arası hayvan gübresi gibi). Uyguladıkça ve bir iki hata yaptıkça istediğiniz oranları siz rahatça belirleyeceksiniz. Gübreleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretim çiftliklerinden temin edebilirsiniz.
   
 5. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  Tamamdır. Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
   
 6. Kadriye Yıldız

  Kadriye Yıldız CMNet Üyesi

  Evsel atık derken karışık belediye atığından bahsediyorsanız, üretilen kompostu ağır metal içeriği dolayı tarımsal alanda kullanamazsanız bilginize.

  İyi günler
   
 7. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  Bu söylediğiniz kesin bir bilgi değil ki, girecek organik atığın karakterine göre karar verilir zaten.
   
 8. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Bu Projeyi Bende Fabrikamda Hayata Geçirmek İstiyorum Ama Konu Hakkında Bilgilere İhtiyacım Var Hilal Hanım Yardımcı Olurmusunuz?
   
 9. katıger

  katıger CMNet Üyesi

  Kompost kalitesini artirmak icin gida endüstrisi( sut maya vb.) aritmalarindan çıkan aerobik yada Anaerobik proses camurlarini kullanabilirsiniz. Bunlari bulamazsanız evsel aritmalardan atik olarak cikan susuzlastirilan aritma camurlarini kullabilirsiniz.
   
  seyaher bunu beğendi.
 10. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  en iyi artırımı arıtma çıkışı çamur la o şekilde yapmalısınız ama siz öncelikle ambalaj atıklarını ve organik atıkları ayrı toplama yapıp organik atıkları kompost yapma yoluna gitmelisiniz .bu şekildeyaparsanız kompost kalitesini ve kompost oluşum süresini ve kompost oluşumunda ki ortam sıcaklığını ve bakteri yapısını(mezofilik) oluşturamayabirlirsiniz.
   
 11. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Neden kompost yapma ihtiyacı duyuyorsunuz ki ya da neden kompost yapmayı tercih ettiniz.
   
 12. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  Zaten bolgede ambalaj ve evsel copler ayri toplanacak. Onun disinda karisik gelen atiklar icin bir mba tesisi kurulacak. Mba tesisinden cikan organik atik komposta alinacak. Kompost konusu daha kesinlesmedi aslinda biyogaz konusu da gundemde.
   
 13. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  atık kütleniz 180-200 ton/ gün üzerinde ise biyogaz düşünün biyogaz firmaları bu atık kütlesine uzun vadeli işletme (tesis kur,işlet kar payı ver) yapıyorlar ben kompost ikinci planda olmalı tabii buda bir tercih...
   
 14. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  organik atığımız 170 ton/gün civarında
   
 15. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  tam sınırlardasınız ortadoğu enerji(istanbul istaç tesisleri odayeri düzenli depolama),avadan enerji (samsun düzenli depolama) ,her nerji, ( tokat kayşeri uşak, düzenli depolama) ankara mamak vahşi depolama ve adana düzenli depolama ITC kırıkkale deki firmanın ismini unuttum.bunlarla görüşebilirsiniz...
   
 16. Hilal Tuncer

  Hilal Tuncer CMNet Üyesi

  Tamamdır, çok teşekkür ederim.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.