Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Faaliyet sırasında çed alınır mı?

Konu, 'ARŞİV' kısmında environ tarafından paylaşıldı.

 1. environ

  environ CMNet Üyesi

  Çalıştığım firma faaliyette olan bir firma ve ÇED gerekli değildir belgesi yok. Alması gerekecek mi? Bu belge olmadan nasıl faaliyete başladı anlamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
   
 2. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Anladığım kadarı ile o firmada çevre görevlisi olarak çalışıyorsunuz veya danışmanlığını yaptığınız firma. Eğer böyle ise alınması gerekli. Yarın bir gün İl Çevreden geldiklerinde muhattap olacakları insan sizsiniz:)
   
 3. environ

  environ CMNet Üyesi

  ama çed raporu faaliyet başlamadan önce alınmıyor mu? bu işletme nasıl ruhsat almış da devam ediyor çalışmaya anlayamadım.
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  ÇED kapsamına giriyorsa alması gerekli. Belki de konuyla ilgili daha önce alınmış bir karar vardır. ÇED gerekli değildir kararı verilmiş olabilir. Eski evrakların arasında oluyor bazen işletmelerde, bazen işletme yetkilisinin de haberi olmuyor.
   
 5. environ

  environ CMNet Üyesi

  Ben de öyle düşünüyorum. Mutlaka vardır, yoksa işletme faaliyete başlayamaz.
   
 6. keops

  keops CMNet Üyesi

  firma kurulurken mutlaka vardır çed gerekli değildir veya çed gereklidir ve yapılmıştır. yazısını firmada bulamıyorsanız. bir firmada bu durumla bende karşılaştım il çevreye gidip firmanın dökümanlarını isteyebilrsiniz ben il çevreye gittiğimde çed gerekli değildir evrağını bulmuştum sizede tavsiyem il çevreye gitmeniz
   
 7. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  tesis ÇED yönetmeliğinden önce kurulduysa ÇED'den muaf oluyor. Muaf olduğuna dair bir yazı olması gerekir.
   
 8. hanvey1105

  hanvey1105 CMNet Üyesi

  Çoğu firma çed kararını beklemeden faaliyete başlıyor tabi tesisinin hangi kararı alcağını kestirebilen bir kişi veya kuruluşlardan bahsediyorum bu işin içinde yıllardır olan kişiler bi yandan çed dosyasını sunmuştur ne gelceğini az çok tahmişn etmiştir ve faaliyete başlamıştır .amaç; o kararı beklemekten ziyade işleri hızlandırmaktır
   
 9. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Benzer bir durumla ben de karşı karşıyayım.
  17.07.2008 tarihinde revize edilerek yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin ÇED Uygulanacak Projeler Listesi'nde yer alan faaliyetler (EK-I) ÇED Raporu, Seçme, Eleme Kriterleri Uygulanacak Projeler Listesi'nde yer alan faaliyetler (EK-II) ise Proje Tanıtım Dosyası hazırlamak zorundadır.

  Ek-II kapsamında olan bu firma ÇED Yönetmeliği yayımlanma tarihinden çok eski bir firma.

  ve ÇED Yönetmeliğinde şöyle bir madde bulunuyor:

  1/9/2008 tarihine kadar olan işlemler
  GEÇİCİ MADDE 4 –
  (1) 1/9/2008 tarihine kadar Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlayacak olan kurum veya kuruluşlar için 24/2/2004 tarihli ve 25383 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yeterlik Belgesi Tebliği hükümleri geçerlidir. Ancak 1/9/2008 tarihine kadar Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası veya Proje Tanıtım Dosyası hazırlayan kurum ve kuruluşlarda Yeterlik Belgesi bulunması şartı aranmaz. Ancak, Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası veya Proje Tanıtım Dosyası, projenin türü ve yeri ile ilgili en az üç farklı meslek grubundan en az lisans seviyesinde eğitim görmüş kişiler tarafından hazırlanır.

  Firmada yetkililere soruyorum öyle bir başvurumuz olmadı diyorlar. Sosyal Güvenlik Bakanlığının "İşletme Belgesi" "Kurma İzni Belgesi" var deniliyor.

  Ne yapmam gerekir? Proje Tanıtım Dosyası hazırlanması gerekir mi?
  Cezai bir durum söz konusu mu?
   
 10. SelamiSevinc

  SelamiSevinc CMNet Üyesi

  herkese iyi günler dilerim

  benim bi konu hakkında bilgiye ihtiyacım vardır. umarım yardım alabilirim.

  Sorum; Bir tesisi alma niyetimiz var fakat bu tesis kurulurken ÇED çalışması yapılmamış, Tesis natamam durumda, bizde bu tesise Çed raporu alarak yasal çerçevede çalıştırmak istiyoruz.
  Lisanslar ve ruhsatlar ÇED raporu olumlu onayı alındıktan yapılacak elbette.. Fakat ÇED raporu kurulması planlanan tesisler kurulmadan önce alınması gerektiğini biliyoruz. Bu tesisde durum farklı Tesis kurulu (natamam olsa bile) bu durumda bu tesise çed çalışması yapılabilir mi acaba

  tesekkür ederim...
   
 11. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Evet Çed Gerekli Değidir Raporu alınmalı ancak firma kurulmadan önce alınmalıydı, eğer şu an tesis çalışıyor durumda ise Proje Bedelinin %2 kadar bir ceza ödeyerek Çed gerekli değildir raporunu almalısınız.
   
 12. Ali Can Dalgıç

  Ali Can Dalgıç CMNet Üyesi

  Hemen alabilirsin bir sıkıntı olmaz cezai işlemi olmaz.Ancak işletme faaliyete geçerken bir kapasite raporu oluşturmak zorundasın eğer o kapasite raporunu aşarsan o zaman cezası var.
   
 13. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Benim anladığım kadarıyla, firma eski bu sebeple imar alırken, Çed istenmemiş. Yoksa firmanın kesin Çed' i vardır. Yoksada Proje bedelinin %2 si bir cezai işleme uğramaması için, derhal ilgili Çed belgesinin alınması lazım. Muafiyet bile olsa, artık muafiyet başvuruları e-çed sistemi üzerinden yapılıyor.
   
  Erol DALKILINÇ bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?