• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Fabrikada atık yönetiminin sağlanması

Gökhan Arıcan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Fabrika ortamında atık yönetimi çalışmalarının aktif halde yapılabilmesi için ve çalışanların bilinçlendirilmesi adına nasıl bir farkındalık yaratılabilir?

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

Atık kutularının üzerine resimli etiketler yapıştırabilir, tesis içinde farklı bölümler varsa buralardaki panolara çevre bülteni adı altında bilgilendirme yaparak dikkat çekebilirsiniz. Bir de özellikle sunu belirtmek isterim personele toolboxlarda ve iş başlangıclarında cevre eğitimine alarak bunları daha da etkin hale getirebilirseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

Aynen söylediklerinizi bizde yaptık renkli kutular aldık, resimli etiketler yapıştırdık, iş başı eğitimleri sırasında da yer verildi ancak belli bir zaman etkili oldu yeniden canlandırmak ve gündeme getirmek için farkındalık yapmak istiyorum, ilginiz için teşekkürler..

@Gökhan Arıcan
Açıkcası farkındalık yaratmak lazım personelin dikkatini çekmek için ama yapılan bu faaliyetler extra masrafmış gibi göründüğü sürece bu zor....Bir de keşke biz bu kadar çaba sarfetmeden herkes de bu duyarlılık olsa ne çok isterdim:( Ama yine de yapılmış olan farklı çalışmalar varsa onları denemeyi bende isterim...

@Pınar PELİT
O konudan bende çok müzdaribim, bu kadar gösterilen çabanın artık insan karşılığını görmek istiyor birazda zamanla oturur diye kendimi motive etmeye çalışıyorum. Çok farklı çalışmalar yapmak istediğim bu yüzden...

@Gökhan Arıcan
Sizi etkilemek istemem ama zamanla bu bilinç yerleşir diye bende cok bekledim malesef ki öyle olmuyo :(Şu an ki çalıştığım iş yerinde 2 yıldır ben bunun için sürekli eğitimler veriyorum, tesvik amaçlı faaliyetler yapıyoruz fakat değişmiyor yine aynı yine aynı, demem o ki bunun eğitimle alakası yok aslında kişinin kendinde bitiyor bu iş :harika:

ilk önce güzellikle yapacaksınız. eğitimle çevreye duyarlı olacak aktivitelerle, çevre köşeleriyle vb. baktınız olmuyor üst yönetiminde uygun görmesi durumunda bu bilinci ancak yaptırımlarla oturtabilirsiniz.

@katıger
Yani işin yaptırım boyutunu düşünürsek personelin yere atmış olduğu çöpten dolayı oluşturduğu uygunsuzluk raporlanıp üst yönetim tarafından onaylanması durumunda kişinin yevmiyesinden kesinti gibi birşey olabilir diye düşünüyorum.

yevmiye kesintisi ilk etapta ağır olabilir. öncelik sözlü uyarı, sonra yazılı uyarı, sonrasında uygunsuzluğu devam ettirmesinde yevmiye kesintisi şeklinde olabilir. yapıldığında yada yapılabildiğinde etkili bir yöntemdir.

@Gülin Çağlıyan
Bencede bu tür yaptırımlara mutlaka geçilmesi lazım yoksa dediğiniz gibi sürekliliği sağlanamıyor ama saha çalışması, çöp toplama cezası çok mantıklı geldi ilginiz için teşekkürler..

Yaptırım dediğiniz şey; yasaklar, dikteler, maaş kesintileri, disiplin cezaları vs ise yanlış yoldasınız !

Hiç kendinize sordunuz mu " acaba ben doğru mesajı veriyor muyum" diye ?
Belkide yanlış yerlerden giriyorsunuz konulara, belkide yanlış örnekler veriyorsunuz. Herkesin algılaması farklıdır.
Eğitimin kalitesini sorguladınız mı hiç ? Sunumlarınız yetersiz olabilir, farklı görseller denemeniz gerekebilir.

Nasıl ki İSG de risklerin giderilmesi anlatılırken ciddi kaza videolarının etkisi gerçekten göz ardı edilemez. Atık yönetimi konularında da sunumların geliştirilmesi, gerekirse yerinde örneklerle gösterilmesi ve yapılmadığı takdirde karşılaşılabilecek sorunların kişilere ve sisteme olan etkisini açıkça gösterebilecek uygulamalara ihtiyacınız vardır. Onların anlayabileceği dilde ...

@Fatih Çoban
Fatih Bey haklısınız dediğiniz gibi belki sunumlar eksik yada doğru mesaj verilemiyor ama bu bir yada iki ikişinin söylemi değil genelde yaşanan sorunlar bunlar..İş güvenliğinden örnek verdiniz ki her zaman iş güvenliği ve çevrenin önceliği olmalı fakat doğaldır ki bi iş güvenliğine verilen önem malesef ki çevreye verilmiyor. Bu insanlarda alışkanlık haline gelmiş artık dünyayı ben mi kurtaracağım mantığı var...Tabiki yaptırım uygulamak (yevmiye kesintisi, yasaklar vs. ) doğru değil fakat konu üzerine her türlü faaliyet yapıldıktan sonra hala sonuç alınamıyorsa da bunun için gereken önlemlerde alınmalıdır.

@Pınar PELİT

Çalışanlarla iki ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz o zaman. Önemsedikleri kişiler için doğru şeyler yapmaya çalışırlar. Ama eğer kişilere para cezaları vs verirseniz bu karşı tarafta nefret uyandırabilir. Sizin görmediğiniz alanlarda çok daha riskli şeyler yapabilirler. Bunu da unutmayın derim o zaman :srnsml: .