Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fabrikada atık yönetiminin sağlanması

Konu, 'ARŞİV' kısmında Gökhan Arıcan tarafından paylaşıldı.

 1. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  Fabrika ortamında atık yönetimi çalışmalarının aktif halde yapılabilmesi için ve çalışanların bilinçlendirilmesi adına nasıl bir farkındalık yaratılabilir?

  Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler...
   
 2. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Atık kutularının üzerine resimli etiketler yapıştırabilir, tesis içinde farklı bölümler varsa buralardaki panolara çevre bülteni adı altında bilgilendirme yaparak dikkat çekebilirsiniz. Bir de özellikle sunu belirtmek isterim personele toolboxlarda ve iş başlangıclarında cevre eğitimine alarak bunları daha da etkin hale getirebilirseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum.
   
  yarabandı bunu beğendi.
 3. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Aynen söylediklerinizi bizde yaptık renkli kutular aldık, resimli etiketler yapıştırdık, iş başı eğitimleri sırasında da yer verildi ancak belli bir zaman etkili oldu yeniden canlandırmak ve gündeme getirmek için farkındalık yapmak istiyorum, ilginiz için teşekkürler..
   
 4. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Açıkcası farkındalık yaratmak lazım personelin dikkatini çekmek için ama yapılan bu faaliyetler extra masrafmış gibi göründüğü sürece bu zor....Bir de keşke biz bu kadar çaba sarfetmeden herkes de bu duyarlılık olsa ne çok isterdim:( Ama yine de yapılmış olan farklı çalışmalar varsa onları denemeyi bende isterim...
   
  Gökhan Arıcan bunu beğendi.
 5. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  O konudan bende çok müzdaribim, bu kadar gösterilen çabanın artık insan karşılığını görmek istiyor birazda zamanla oturur diye kendimi motive etmeye çalışıyorum. Çok farklı çalışmalar yapmak istediğim bu yüzden...
   
 6. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  ne kadar çok çalışma yaparsanız yapın , işin sırrı sürekli eğitim vermekte , çünkü çok çabuk unutuluyor , boşveriliyor ...
   
 7. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Sizi etkilemek istemem ama zamanla bu bilinç yerleşir diye bende cok bekledim malesef ki öyle olmuyo :(Şu an ki çalıştığım iş yerinde 2 yıldır ben bunun için sürekli eğitimler veriyorum, tesvik amaçlı faaliyetler yapıyoruz fakat değişmiyor yine aynı yine aynı, demem o ki bunun eğitimle alakası yok aslında kişinin kendinde bitiyor bu iş :harika:
   
  Gökhan Arıcan bunu beğendi.
 8. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  kişileri değiştiremeyeceğimize göre pınar hnm eğitime yüklenmekte fayda var :)
   
 9. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Malesef ki eğitim şart Gülin Hanım :harika: Benimkisi hayal dünyası işte :islik::bsmagryr:
   
 10. katıger

  katıger CMNet Üyesi

  ilk önce güzellikle yapacaksınız. eğitimle çevreye duyarlı olacak aktivitelerle, çevre köşeleriyle vb. baktınız olmuyor üst yönetiminde uygun görmesi durumunda bu bilinci ancak yaptırımlarla oturtabilirsiniz.
   
 11. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Yani işin yaptırım boyutunu düşünürsek personelin yere atmış olduğu çöpten dolayı oluşturduğu uygunsuzluk raporlanıp üst yönetim tarafından onaylanması durumunda kişinin yevmiyesinden kesinti gibi birşey olabilir diye düşünüyorum.
   
 12. katıger

  katıger CMNet Üyesi

  yevmiye kesintisi ilk etapta ağır olabilir. öncelik sözlü uyarı, sonra yazılı uyarı, sonrasında uygunsuzluğu devam ettirmesinde yevmiye kesintisi şeklinde olabilir. yapıldığında yada yapılabildiğinde etkili bir yöntemdir.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 13. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Süreç tabiki o sekilde işler de sonuç olarak kesinti olması olabilecek uygunsuzluklarının asgariye indirilmesi için kesin çözüm :hhhhhh:
   
 14. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Yevmiye kesintisi yerine biriken cezalar 1 günlük atık sahası çalışması , çevre çöp toplaması gibi cezalara dönüştürülebilir.
   
  Nuri Ünal ve Gökhan Arıcan bunu beğendi.
 15. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Bende çok gaddar oldum galiba dimi :bsmagryr: :rolleyes: Sizin fikriniz de uygulanabilir aslında denemek lazım ...
   
 16. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Bencede bu tür yaptırımlara mutlaka geçilmesi lazım yoksa dediğiniz gibi sürekliliği sağlanamıyor ama saha çalışması, çöp toplama cezası çok mantıklı geldi ilginiz için teşekkürler..
   
  Gülin Ç. bunu beğendi.
 17. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Pınar hanım yevmiye kesintisi korkutmak için kullanılsa bile işe yarar gibi geliyor buna son ihtimal diyelim artık :)
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 18. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Yaptırım dediğiniz şey; yasaklar, dikteler, maaş kesintileri, disiplin cezaları vs ise yanlış yoldasınız !

  Hiç kendinize sordunuz mu " acaba ben doğru mesajı veriyor muyum" diye ?
  Belkide yanlış yerlerden giriyorsunuz konulara, belkide yanlış örnekler veriyorsunuz. Herkesin algılaması farklıdır.
  Eğitimin kalitesini sorguladınız mı hiç ? Sunumlarınız yetersiz olabilir, farklı görseller denemeniz gerekebilir.

  Nasıl ki İSG de risklerin giderilmesi anlatılırken ciddi kaza videolarının etkisi gerçekten göz ardı edilemez. Atık yönetimi konularında da sunumların geliştirilmesi, gerekirse yerinde örneklerle gösterilmesi ve yapılmadığı takdirde karşılaşılabilecek sorunların kişilere ve sisteme olan etkisini açıkça gösterebilecek uygulamalara ihtiyacınız vardır. Onların anlayabileceği dilde ...
   
 19. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Fatih Bey haklısınız dediğiniz gibi belki sunumlar eksik yada doğru mesaj verilemiyor ama bu bir yada iki ikişinin söylemi değil genelde yaşanan sorunlar bunlar..İş güvenliğinden örnek verdiniz ki her zaman iş güvenliği ve çevrenin önceliği olmalı fakat doğaldır ki bi iş güvenliğine verilen önem malesef ki çevreye verilmiyor. Bu insanlarda alışkanlık haline gelmiş artık dünyayı ben mi kurtaracağım mantığı var...Tabiki yaptırım uygulamak (yevmiye kesintisi, yasaklar vs. ) doğru değil fakat konu üzerine her türlü faaliyet yapıldıktan sonra hala sonuç alınamıyorsa da bunun için gereken önlemlerde alınmalıdır.
   
  Gökhan Arıcan bunu beğendi.
 20. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Çalışanlarla iki ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz o zaman. Önemsedikleri kişiler için doğru şeyler yapmaya çalışırlar. Ama eğer kişilere para cezaları vs verirseniz bu karşı tarafta nefret uyandırabilir. Sizin görmediğiniz alanlarda çok daha riskli şeyler yapabilirler. Bunu da unutmayın derim o zaman :srnsml: .
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...