Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geri dönüşüm

Konu, 'ARŞİV' kısmında Taylan TOPCU tarafından paylaşıldı.

 1. Taylan TOPCU

  Taylan TOPCU CMNet Üyesi

  merhaba ben çevre mühendisiyim ve geri dönüşüm firmasında
  (karton, metal, kağıt, plastik) ayrıştırılmakta ve yeni mezun olduğumdan dolayı ilk iş tecrübem. bir çevre mühendisinin bu tesiste günlük yapması gereken ve dikkat etmesi gereken iş ve prosedürler hakkında bilgi verebilirmisiniz?
   
 2. Sevgili kardeşim işinden dolayı hayırlı olsun Allah utandırmasın:) İşletmeyi günlük olarak kontrol edebilirsin, işçiler kişisel koruyucu donanım kullanıyorlar mı onlara dikkat et. İşçilere çevre, iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmiş mi, yangın tatbikatı yapılmış mı bunları kontrol etmelisin. Bir de lisanslı çalıştığınız firmaların lisanslarının birer nüshasını al ve dosyanda sakla. Aylık değerlendirme ve iç tetkik raporu yapılıyor mu, aldığınız malzemeleri beyan yapmanız gerekli. Malzemeleri inceleyin. Bir de yönetmeliklere iyi hakim olmalısınız. Yaptığınız beyanları çıktı alıp dilekçe ile il çevre müdürlüğüne götürmeniz gerekli. Bir de iş sağlığı ve güvenliği ve yangın önlemleri konusunda firma eksiksiz olması gerekli. Yangın tüplerini 6 ayda bir kontrol ettirmelisiniz. belge konusunda eksik bir şey olursa size gönderirim. Hayırlı olsun tekrardan :)
   
  Ferhat Bağaç bunu beğendi.
 3. Taylan TOPCU

  Taylan TOPCU CMNet Üyesi

  birader yardımın için çok teşekkür ederim kolay gelsin iyi günler :)
   
 4. Sağol çok teşekkür ederim sana da kolay gelsin:)
   
 5. Hamza Yıldırım

  Hamza Yıldırım CMNet Üyesi

  1. öncelikle Firmanın kütle dengesini belirle yani nerelerden ambalaj kağıt vs. aldıklarını. ve nerelere satış yaptığınızı.
  2. Bunları atık ambalaj sistemine kaydetmelisin. Ve bu sistemi öğrenmelisin tabi.
  3. Firmadan çıkan atıklarla ilgili endustriyel atıksu varmı yokmu?. Atık yağ çıkıyormu? Tehlikeli ne gibi atıklar var bunların çalışmalarını yapmalısın.
  4. Belediyeyle anlaşmanız varsa Belediyenin çevre mühendisiyle irtibata geçmelisin.
   
 6. Necip Balkya

  Necip Balkya CMNet Üyesi

  Hamza Bey Kütle Dengesini belirlemelisiniz demişsin
  Kütle Denge Tablosu nasıl doldurulur bilgin var mı il müdürlüğüne soruyoruz onlar dahi bilmiyor
   
 7. Necip kardeşim aldığınız ve lisanslı firmalara sattığınız tehlikesiz atıkları gireceksiniz. Ayrıca tehlikesiz atıkları aldığınızda geri kazanım yapıyorsanız bunlarıda belirtmeniz gerekli. Benim tehlikesiz atık için bir format tutuyorum size gönderebilirim.Geri kazanımı daha detaylı anlatayım; bizden 30 ton örneğin çapak aldınız. Sizin de geri kazanımınız var ve bu 30 tonu geri dönüştürerek yeni bir ürün elde ettiniz. Bu ürünü de tevkifatlı enjeksiyon yapan bir yere sattınız. Şimdi aldığınız tehlikesiz atığı fatura numarası,tarihi miktarı ve kimden aldığını yazacaksın ve aynı şekilde sattığın yeride yazacaksın ve bu şekilde beyan yapacaksın.
   
 8. Necip Balkya

  Necip Balkya CMNet Üyesi  Olgaç bey Müsait bi vakitte özelde görüşebilir miyiz
   
 9. irfan dallı

  irfan dallı CMNet Üyesi

  Hamza bey;
  Yanlışsam düzeltin lütfen!
  Kütle denge sistemi: Sadece tehlikeli atık geri kazanım/bertaraf yapan tesislerin lisans aldıktan sonra beyan edilen sistem.
  Veri Kayıt Sistemi: Ambalaj atıkları toplama ve ayırma/geri kazanım yapan tesislerin GFB aldıktan sonra beyan edilen atık ambalaj sistemidir. Yani ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği ek-7 ve ek-8 e göre beyanı...
   
 10. Şöyle diyelim; Atık Yönetim Uygulaması(Atık Beyan Sistemi (TABS), MOTAT, Kütle Denge Sistemi)'na tıkladığımızda tehlikesiz ve tehlikeli atık beyanları bu sistem üzerinden yapacağız.
   
 11. irfan dallı

  irfan dallı CMNet Üyesi

  Olgaç Bey;
  Onu biliyorum o konuda sıkıntı yok:) Hamza beyin dediği şeyi kasttetim. Onu düzeltmeye çalıştım ya da ben yanlışsam sizler düzeltin
   
 12. Yanlışlık yok, herkesin dediği doğru:)
   
 13. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  belediye ile sözleşmen var mı? varsa atık yonetım planınız onaylı mı? gelişim raporları 6 ayda bır duzenlı gonderılmış mi? halka bilinçlendirme çalışmaları en son ne zaman yapıldı? bunları kontrol edebilirsin.
  atık ambalaj veri sistemını öğrenmen lazım ıyıce.
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 14. Nergiz Öztürk

  Nergiz Öztürk Misafir

  yeni işin hayırlı ve uğurlu olur umarım, arkadaşların söyledikleri dışında ambalaj atıklarının alımı ile ilgili olarak teklifler hazırlayıp atık üretenlere sunabilirsin
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?