• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri dönüşümde çalışmak için neler yapılır?

Nalan Agkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇALIŞMIYORUM
Herkese merhaba ben 2014 mezunuyum ancak iş bulamadım ve çalışamadım 2. Üniversite olarak odyometri okudum bitirdim 10 ay önce evlendim ve zorunlu olarak Edirnede ikamet ediyorum artık ve iş ilanlarına bakarken kağıt amb. Ve geri dönüşümde en az 2 yol çevre mühendisi arıyorlar ve 5 yıl önceki bilgim kalmadı çalışmadıkça size sorum şu : Ben bu iş yerine başvuru yapacak tecrübem yok evet ama gerekli bilgileri edinip başvurabilmem için neler yapabilirim yani geri dönüşümde çevre mühendisinin çalışması nasıl oluyor hangi yönetmelikleri okuyayım hangi bilgilerimi öncelikli tekrarlayayım ? Bu işi gerçekten istiyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum yardımcı olun lütfen görüşmeye gittiğimde dolu bilgiyle özgüvenle gitmek istiyorum

Nalan Hanım Merhaba,
Öncelikle çevre izin ve lisans yönetmeliği, çevre görevlisi yönetmeliği, atık yönetimi yönetmeliği, çed yönetmeliği, ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği ve bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğini okuyarak başlayabilirsiniz. Geri dönüşüm işi zevkli bir iştir. Gelen ve çıkan atık malzemelerinin beyanlarını yaparsınız. Lisans süreçlerinin takibini yaparsınız. Bence bir yerden başlamak gerekir ve geri dönüşüm sizin için daha iyi olur. Allah hayırlısını nasip eylesin.

@Serkan Çiçekay beye nasıl katıldığımı anlatamayacak kadar geri dönüşümde çalıştım. Gerçekten herşeyden önce taştan daha sağlam sabır gerekiyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bile kendinizden emin olun ve onlara herşeyi halledebileceğinizi hissettirin. Burası mükemmel bir platform herşeye yardım ediyor bilen arkadaşlar. Son olarak herşeye taviz vermeyin sakın, yüz-astar muhabbetine dönmesin ?
Sonrası @Olgaç Sürmelihindi beyin dediği yönetmelikler ve il çevre ile arayı iyi tutmakla bitiyor:harika:

toplama ayırma tesisinde çalışıyorum. ilk iş yerim ilk iş deneyimim. kendimi mühendisten çok diplomalı kantarcı ve muhasebeci gibi hissediyorum. acaba benim gibi toplama ayırma tesisinde çalışan meslektaşlarımda mı benle aynı fikirde diye kendi kendime soruyorum. bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi ?

İşte bu konu çok önemli. İş görüşmesinde ne yapacağınızı siz anlatmayın benden beklentiniz nedir diye sorun. Zaten beyanlar, lisans takibi, firmalar ile alanımızdaki konularda görüşme gibi (daha da çoğaltılabilir) şeyler görevimiz bizim. Ama @fevzi yıldırım arkadaşımızın dediği ile sınırlı kalmıyor. Çaycı varken ısrarla sizden çay ister hale geliyorlar. Bir kez taviz verdi mi de arkası kesilmiyor. Çalışan sayısı az bir yer ise yemek yapma, bulaşık yıkama gibi talepler de duyuyorum ?
[automerge]1562227596[/automerge]
Ama bu tamamen bizimle ilgili bunu isteme cesaretini biz veriyoruz çünkü:harika:

Selamlar Nalan Hanım,

İş görüşmesinde samimi olun, sizden beklentilerini açık bir şekilde belirtmelerini isteyin, eğer sizin de kafanıza uyuyorsa birlikte ne kadar çok çalışmak istediğinizi, yapabileceklerinizi ve kendi beklentilerinizi de söyleyin.

Hakkınızda hayırlısı olması dileğiyle,

Merhaba Arkadaşlar ,

Ben yıllardır atık sektöründeyim , size tavsiyem göreviniz olmayan şeyleri yapmayı kabul etmeyin , ama yapmanız gerekirse de (absurt işler değil fakat iş yerindeki diğer departmanlardan bahsediyorum ) her şeyin size tecrübe olarak döneceğini unutmayın.Hayır demenin binlerce güzel yolu var , onları kullanarak kalitenizi belli edebilirsiniz , kararlılık her zaman işe yarar...Kolaylıklar dilerim

Eğer yeni mezun ve tecrübesizseniz işede çok ihtiyacınız varsa bunu da belli ettiyseniz, her işi yapmanız gerekecek çünkü patronunuz sadece zorunlu olduğundan sizi çalıştırıyor. Patron için değerli ve ara eleman olmak istemiyorsanız (çaycılık, kantar, muhasebe vb. ) yapmanız gereken şey tesis tonajını arttıracak hamleler yapmaktır. Mesela atığını almadığınız firmaları bulup atıklarını almanız gerekecek. Bunu yaparken stratejik yaklaşın mesela toplam 10 farklı firmanın atığını almıyorsanız hepsini 1 ay içinde almaya çalışmayın 3-4 aya yayarak almaya çalışın zorlayın firmaları teklif verin teklif yükseltin samimiyet kurun firmayla bunları başarırsanız patronunuz size ara eleman olarak bakmak yerine sizden fikir almaya başlar tabi bu süreç biraz uzun olabilir. Tabi bu durum çevre, bölge koşulları ve sizin potansiyelinize de bağlı olarak değişmekte. Asıl işiniz bu değil tabi ki çevre süreçlerini takip etmek ama bunları yapmanızı beklerler.

çocuk bakıcısı mı :koptum: gün geçmiyor ki yeni bir özellik eklenmesin bu sektörde çalışanlara.
[automerge]1562271710[/automerge]
Gözümde canlanır koskoca mazi :koptum:
Geri dönüşümde hiç çalışmamış olsaydım, asla hayır demeyi öğrenemezdim, kullanılmak nasıl bir duygu tecrübe edemezdim.
İnsan pişkinleşiyor.

Hepinize teşekkür ederim yönetmelikler ve kendimden taviz vermeme dışında çalışırsam evrak olarak yapmam gerekenleride söyleyebilir misiniz

Son düzenleme:
@Gülay patronun çocukları vardı haftasonu getirirdi, kursa götürüp getirdikten sonra ödevlerini falan yapardık beraber arada da sürekli telefonla taciz ederek işlerini yaptırırdı.Çocuğa oyuncak almaya bile gitmişliğim var

Bu anlatılarak bitecek birşey değil çünkü bu sektör "şöyle başlıyor şöyle başlıyor" diyebileceğimiz bir sektör değil. Başınıza geldikçe buradaki konu başlıklarında arama yaparsınız. Bulamadığınız birşeyse ilgili konu başlığı altına sorunuzu sorarsınız ve bilen arkadaşlar hemen cevap verir. .Bu kadar kolay işliyor süreç✌
Zaten hep dediğimiz gibi herşeye çare var, ölümden başka?