• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri dönüşümde çalışmak için neler yapılır?

Nalan Agkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇALIŞMIYORUM
Herkese merhaba ben 2014 mezunuyum ancak iş bulamadım ve çalışamadım 2. Üniversite olarak odyometri okudum bitirdim 10 ay önce evlendim ve zorunlu olarak Edirnede ikamet ediyorum artık ve iş ilanlarına bakarken kağıt amb. Ve geri dönüşümde en az 2 yol çevre mühendisi arıyorlar ve 5 yıl önceki bilgim kalmadı çalışmadıkça size sorum şu : Ben bu iş yerine başvuru yapacak tecrübem yok evet ama gerekli bilgileri edinip başvurabilmem için neler yapabilirim yani geri dönüşümde çevre mühendisinin çalışması nasıl oluyor hangi yönetmelikleri okuyayım hangi bilgilerimi öncelikli tekrarlayayım ? Bu işi gerçekten istiyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum yardımcı olun lütfen görüşmeye gittiğimde dolu bilgiyle özgüvenle gitmek istiyorum

Nalan Hanım yönetmelikler sizi evrak konusunda yönlendirecek , aldığınız lisans ve izinlere dayalı bir takım bildirimler olacak , onlar da yine hem yönetmeliklerde hem de size verilen resmi izin - lisans belgelerinde yazmaktadır , ayrıca forumumuz bu yönden zengindir , aratma kısmını kullanarak istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Atık almadığımız firmaları buldum, tek tek görüştüm, samimiyet kurduğum da oldu. Sonuç başlamadan öncesi yine. Fabrikalar vs. ambalaj atıklarını ücret karşılığı veriyor. Diğer firmadan yüksek fiyat vermeyince alamıyorsunuz. Fiyat yükseltmek ve ücreti ödemek firma sahibine (patrona) kalıyor. Firma sahibi de daha yüksek fiyat veremeyince yaptığınız, uğraştınız her şey havada kalıyor.

Hiç birşey havada kalmaz yaptıklarının karşılığını mutlaka alırsınız emin olun. Bende aynı durumları zamanında yaşadım. Hatta şöyle söyleyeyim atığını almak için gittiğim firmadan neredeyse dayak yiyerek çıkma gibi durumlarla karşılaştım ama bunların hepsi tecrübe olarak bana geri döndü.
Öncelikle her atık için fiyat yükseltilmez patronlar bunu bilir ama sizinde bilmeniz gerekir. Onlar kafalarından hesap kitap yapar atığın maliyetini tartarlar alındığında zarar etme durumları olabilir. Eğer belediye firmasıysanız zaten ücret vermek istemezler çünkü atığı aldığında firmaya ayrı belediyeye ayrı ücret ödeniyor. Mesela 100 ton atık var diyelim fiyat verdin tonu 350 tl aynı tonaj üzerinden 250 tl de belediyeye ödedin 600 tl sadece alma masrafın oldu, 100 tl maliyet olsa satış fiyatın 750 800 tl ise birde fire yeme durumunda var kafa kafaya denk gelir. Atığı almanın faydasından çok zararını görürsün. Ama belediye ile çalışmıyorsan ki zaten genelde onlar yüksek fiyat verir ozaman rahatlıkla yükseltebilirsin. Patrona kısaca sunum yapacaksın maliyetimiz bunlar satış fiyatımız bu firemiz bu kadar karlı bir iş yapıyoruz tarzında güzel bir sunumla ikna edebilirsin ama bu adamlar bu işin piri olduğundan fazlada ukalalık yapmamak lazım ?