• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
@cevr Rica ederim.

Ambalajından bahsediyorsanız ambalaj üreticileri gekapa tabi değil.
Kendi adınızla ürettiğiniz kolonya ambalajından siz sorumlu olacaksınız Dolayısyla beyanını da ücretini de yatırmanız gerekiyor :)

@Fatih Koçak Özetliyim size ;Müşteri firmalarımız tarafından ithal edilen; Tıbbi cihazların, in vitro tanı cihazlarının ve beşeri tıbbi ilaçların; depolama, sekonder ambalajlama, dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Üretim faaliyetimiz etiketleme, kutulama, barkodlama gibi sekonder ambalajlama faaliyetleri ile sınırlı.

Bakanlıktan gelen emsal cevaplar şöyle:

Hammadde ile birlikte gelen ahşap paletleri kendi ürünümü satarken kullanırsanız GEKAP kapsamı dışındasınız.
Geri kazanılmış paleti satın alıp ürününüzü satarken kullanırsanız GEKAP kapsamındasınız, beyan ve ödeme yapacaksınız.

Sizin durum için Bakanlığa yazılı görüş sorun, benim yorumum atığı kullandığınız için GEKAP kapsamında değilsiniz ancak size atık olarak giriş yapan bu malzemelerin çıkışını göstermediğiniz için Kütle Dengede stoklarınız artacak bu da ayrı bir soruna yol açacak onu nasıl aşarsınız bilemiyorum.

Merhabalar,

Yurt içinden A firmasından 500 adet palet aldık faturasında gekap bedelini de ödedik. Aldığımız paletlere ürettiğimiz makina parçalarını yükleyerek yurt içindeki müşterilerimize gönderdik. Bende tekrar gekap kapsamında bu 500 adedi beyan edip faturamda müşterime bunu yansıtacakmıyım.

Faturaya yansıtıp yansıtmayacağınız firmanızın satış politikası ile alakalı olur. GEKAP'ta bu tutarı müşteriye fatura edemezsiniz veya edebilirsiniz diye bir ibare yok.

@deryadenizz Bunu müşterileriniz adına yapıyorsunuz. Dolayısıyla eğer onların ticari adı ile piyasyaa sürülüyorsa Gekap onları ilgilendiriyor.
Eğer 2 firmanın da ismi varsa yine müşteriniz ödüyor.
Müşteriye gönderirken kullandığınız ambalajlar (palet streç vb) sizi ilgilendiriyor.

Özetle siz tedarikçi olarak belirleniyorsunuz.

@gözde yener Gekap için satış bilgilerine ihtiyaç var dolayısıyla bunu faturalardan mı yoksa sevkiyat bölümünden mi üretimden mi alacağınız sizin tercihiniz oluyor.
Ancak olası bir denetimde faturalardan kontrol sağlanacağı için faturaları baz almak en mantıklısı :)

@Şeyda Balcı Palet geri kazanımı yapıp yeni paletleri müşteriye satıyorsanız sizin palet ürününüz oluyor. Ve ambalaj üreticileri boş ambalaj diye tabir ettiğimiz ürünleri için gekap ödemiyor.

@Hüseyin Can Ceylan Öncelikle sabrınız ve ilgini için teşekkürler.
Baktığım ek1 listesi
Ek-1 listesinin devamında; ---- ( Zaten EK-2 listesi yok )
Ürün Cinsi / Kg Başına Alınacak Tutar (kr.) / Adet Başına Alınacak Tutar (kr.)

kısmı ile liste devam etmektedir ve ek-1' e dahil olmadığını belirten bir ibare görmedim. Bu durumda devam eden listenin ek-1 olduğu kanaatiye, Plastik Ambalaj bölümünün son satırında Diğerleri (Poşet Hariç) (kg) olarak yazıyor. Plastik Ambalaj (Streç) üreten bir firmam var. EK-1 listesinde yer alıp almadığımın yorumunu buradan yaptım ama emin olamadım. Yanlış yorumluyor olabilirim diye bu platformdan yorumumu paylaşmak istedim. Eğer yorumum doğru ise, firmam birincil ambalajların GEKAP beyanından değil ama ücretinden kapsam dışı olacak. Bu noktada hata yapmamak için bu platformda ki siz değerli üstadlarımın fikrini almak istedim. Şimdiden ilgi ve yardımınız için teşekkür ediyorum.