• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Fatih Koçak yanlız o big bagler ve kraft torbalar satış ambalajı olarak beyan edilmiş daha önceki ambalaj beyanında. buda demek oluyorki birincil ambalj, yani ödeme yükümlülüğü yok ama beyan yükümlülüğü var.

Bu şekilde değerlendirmek gerekmez mi?

@dyg Ürününüz Ek -1 listesinde ise birincil ambalajdan muafsınız.
Değilse tüm ambalajlar ödeniyor.
Sizin ürününüz Ek -1 Listesindeki ürünlerden olmadığı için genel ödeme yapacaksınız :)

Merhabalar,

%85 fason çalışan bir firmayız. Genellikle büyük firmalara duş jeli, sabun vb. üretiyoruz. Ambalajından etiketine kadar üretim bize ait ama piyasaya süren biz değiliz. %15 lik kısmı kendi markamız ile piyasaya sürüyoruz. Biz kendi ürünlerimizin beyanını zaten yapacağız. Onların piyasaya sürdüğü ürünler için müşterilerimiz ile mutabık kalıp, sözleşmelere eklememiz gerekir mi sorumluluğun onlara ait olduğunu. Ayrıca yine müşterilere gönderirken kullandığımız kutuyu,paleti ben beyan edeceğim değil mi ? Örn: sıvı sabun; ambalajını,valf,etiket, kapak hepsini beyan etmem gerekecek mi kendi ürettiğimiz ürünlerde ? Kafamda deli sorular :) Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim :)

İki örnek üzerinde anlatabilirseniz çok memnun olurum .
Örneğin lojistik firmasının adı bulunduğunda / satışa sunan firmanın adı bulunduğunda

@gözde yener Usul esaslarda eğer bir başka firma adına üretim yapılıyorsa hangi ticari isimler piyasaya sürülürse o gekaptan sorumludur der.

Dolayısyla siz a firması olarak b firması için üzerinde b firmasının adı bulunan ambalajlı ürün üretiyorsanız ödemesinden b firması sorumludur.

Onun haricinde kendi üretiminizle başka firmalara ürün gönderiyorsanız ambalajlarından siz sorumlusunuz.
He ambalajlar diğer firma için olsa bile bu böyle
En fazla gekap ücretini ürüne zam olarak veya faturada fazladan belirterek ilettiğiniz firmadan karşılayabilirsiniz. (Size kalmış )
Aşağıdaki örnek sizin için uygundur :)
1582636412917.png

Merhaba ,
Yüzde 15 lik kısım için sorumluluk size ait dediğiniz gibi.
Geri kalan kısımda fason ürettiğiniz ürünlerin gekapı üzerinde ticari adı olan firmaya ait. Ancak bu ürünleri o firmaya iletirken kullandığınız ambalajların bedeli sizindir.
Sözleşmelere eklemek tamamen tercih meselesi sonuçta karşı tarafta gekap a tabi ve bilgisi var :)

Gönderdiğiniz tüm ambalajları beyan edeceksiniz ( ücretine tabi olmasanız bile )

2db3b57b-b317-4afc-a80d-fa30a0300aae.jpg
Arkadaşlar fotoğraftaki takoz ve çemberler gekap a dahil olur mu? Ambalaj beyanında beyan etmiyorduk ama dün Ankara'da yapılan toplantı da TAT ların kullandığı balya teli için beyan yapılacak dendi. Balya teli yapılıyorsa bunlarda yapılır gibi geldi bana.

Teşekkür ederim :)

'Gönderdiğiniz tüm ambalajları beyan edeceksiniz ( ücretine tabi olmasanız bile )' yani %85 lik kısmında ambalajları yine beyan etmem gerekecek mi ? Yoksa onlarla ilgili herhangi bir sey yapmama gerek yok mu ? Yani sadece yollarken kullandığım paleti,kartonu girmem yeterli mi? Bende bir türlü oturmadı da :)

@cevr Usul esaslarda belirtilen ibare şöyle ,

Dolayısıyla siz tedarikçi konumunda oluyorsunuz. Sorumlu ve beyanı yapacak kişi C firması .

1582637967710.png

@Fatih Koçak çok acıklayıcı olmuş teşekkürler :)

Son bir sorum daha var :) Kendi markamızda örneğin kolonya şişesini aldığım firma piyasaya süren olarak beyan ediyor ise benim tekrar etmeme gerek var mı?