• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Herkese merhabalar. Ambalaj atığı geri kazanımı ve toplama ayırma yapan bir firmayız.
1. Geri kazanım ve toplama ayırma yapan bir firmayız. ürün olarak granül elde ediyoruz. granüller direkt olarak bigbag çuvallara yükleniyor ve ahşap paletler ile de taşınımı sağlanıyor. bizim şimdi tam olarak neyi beyan etmemiz gerekiyor?
2. Toplama ayırma tesisi de olduğumuz için gelen atıkların içerisinden aldığımız bigbag'lara yükleme yapıyoruz aynı şekilde ahşap palette atık olarak gelen ahşap ambalaj içerisinden alınıyor. yani ürünü ambalajlamak ve taşımak için ekstra bir ücret durumumuz yok. bu durumda nasıl davranmamız gerekiyor?

Merhabalar,
Aynı durum benim bir işletmem için geçerli. Firma ek-1 sayılı listede yer almayan ürün üretiyor, sadece ambalajları için beyan yapacak.
Bazı ürünlerini ihraç kayıtlı olarak yurt içine satıyor ve ürünler satılan yer tarafından yurt dışına gönderiliyor. Aralarında bu şekilde sözleşmede bulunuyor. Yurt dışına çıkışı yapılınca gümrük beyannamesi yapılıyormuş.
Bence bu sebepten dolayı yurt içine piyasaya süren olarak değerlendirilmemeli diye düşünüyorum.
Ama yorumları merak ediyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

Evet o konu hakkında da bilgi vereyim kağıdın bobine sarılması, ipliğin plastik makaraya sarılması gibi durumlarda da ürün satılıyorsa bu kapsamda. Diğer bir örnek granülü aldınız ipliği kendi içinizde üretip makaralayıp halı dokumada kullanıyorsanız girmiyor. Entegre tesisiler de firma içi geçişler dahil değil
[automerge]1582623730[/automerge]
Ahşap palet taşıma, granül ürün big bang çuvalı ise ambalajınız. Gelen ürünü satın aldığınız yer yapacak siz piyasaya sürdüğünüz üründen sorumlusunuz @Elif Esin Yalçın

@Fatih Koçak aldığınız 2.el ambalaj bir toplama ayırma tesisinden yada üreticiden alınan bir malzeme ise bildirim yapılmalı ama faturasız vs alınan mallar olursa çoğu kişi bildirim yapmıyor doğruya doğru.
[automerge]1582625288[/automerge]
@yeniçevreci hocam ısrarla bu soruyu soruyosun :) üretmiş olduğun ürün dahil değil.Sen streç bildirmeyeceksin streçi piyasaya sürerken ki kullanmış olduğun malzemeleri bildireceksin gekap mantığı için konuşuyorum.

@Emre Hanlı her yıl devam etme gibi bir durum olmayabilir yanlış bilgilendirme olmasın sadece bu seneye mahsus 2 ayrı yere bildirim ve ödeme olacak yönetmelik revizelerini beklememiz lazım devamı için.
[automerge]1582625485[/automerge]
@E. BAL fason üretici misiniz?

@Murat Çelebi Peki bir yerden bobine sarılı ip alıyoruz ve ipi inceltip aynı bobine sarıp satıyoruz. Bobinin gekap ını aldığımız yer mi ödüyor yoksa ben mi? Sonuçta bobini bir tedarikçiden alıp piyasaya ilk o sürüyor. Yani aldığım yer ödemeli ki bana iş çıkmasın. Şimdi adam yine de tedarikçi konumunda oluyor falan deyip beni üzmezsiniz umarım?

@H. Pınar Çulha aldığınız üründen sorumlu değilsiniz sattığımızdan sorumluyuz :) (Sizi üzermiyiz asla :D) Sadece ithal olarak gelen ürün/malda biz ithal ettiğimiz için onun ambalajı GEKAP'a dahil :)

Bunları söylüyorum toplantıda bu soru sorup cevaplarını bu şekilde aldığım için yazıyorum :)

@E. BAL sadece ilaç kutusu için beyan ve ödeme yapacaksınız.

ambalajları için muafiyet kısmından ilgili maddeyi seçip sadece miktar beyanı yapmanız gerekiyor.

Beyan sayfası hata veriyor. Firmayı seçiyorum olmuyor tesise zaten izin yok. Ne yapmam lazım? sistemi görmek istiyorum

Şuan ambalajları belirledim onların miktarları tiaceret veya satış biriminden miktar bazlı belirletip muhasebe birimi e-beyanname üzerinden yapılmasını söyleyeceğim. Tavsiye olarak bir tablo oluşturun kimi oluşturabilir kimi oluşturamaz üretim şekli ve firmaya göre değişir bir ürün üretilirken bu miktarlar bellidir nasıl 1 ton iplik üretimi için şu kadar plastik makara/strech/şerit vs. kullanılıyordur diye bu miktarları belirledikten sonra geri kalanı o ay kaç ton iplik satıldıysa excelde çarpıp çıkarıp toplamak. Tabi bu ürün ve ambalaj çeşitliğine göre değişmekde orda da aynı ambalajdan 5-10 tartım yapıp ort. alıp tutunak haline getirerek ort. bir değer belirlemek çünkü değişken ağırlıkta olabilirler itiyatlı bir hesaplama olmuş olur