• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Hüseyin Can Ceylan Otomotiv parçası üreten ve ürettiği ürünlerinin bir kısmını yurtdışına bir kısmınıda Türkiye'ye gönderen bir firmadır. Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliğine göre Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün değerlendirmesinde firma serbest bölgede yer aldığı için muaf olarak belirlenmiştir.
Aynı mantıkla GEKAP içinde yazdım, ancak bu konuda hemen dönüş sağlanamadı ve Bakanlığa yazı yazıldı. Onların görüşünü beklemekteyim.

Merhabalar,

Bizde duş jeli,el sabunu,oda spreyi üretiyoruz. Ambalajlarımız cam yada plastik olabiliyor. Ambalajları kutulara yerleştirip paletle sevk ediyoruz. Bu durumda bizde hem ürünü koyduğumuz ambalajı hemde paketleme yaptığımız ambalajı beyan edip ödemesini yapacağız değil mi?

@bernatanis Merhaba ,
Serbest Bölgedeki firmalar GEKAP kapsamından muaf olarak değerlendirilmektedir.
Aşağıda ilgili konu ile alakalı olan serbest bölge firmamın yazısından inceleyebilirsiniz.

İhraç edilen ürünler ise söz konusu yönetmelik kapsamında bulunmamaktadır.

Dolayısıyla, serbest bölgede faaliyet gösteren kurumunuzun alımları ithalat olarak nitelendirilemeyeceği gibi yurtiçine satış yapıldığı durumda da alıcı kurum/kişi ithalatçı olarak nitelendirilecek ve Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini elektronik ortamda göndermekle yükümlü kurum/kişi olacaktır. Bu doğrultuda, serbest bölgedeki kişi ya da kurumların bu uygulamadan ve Geri Kazanım Katılım Payından muaf oldukları sonucuna ulaşılmaktadır.

Merhaba Arkadaşlar,
GEKAP bildirimi Ocak ayında piyasaya sürdüğümüz ambalajların kg olarak mı gireceğiz? Bir de biz tesis olarak kraft torbalarda ve big bagli olarak ürün satıyoruz. Kraft torbalar kağıt ambalaja, big bag torbalar plastik ambalaja mı giriyor? Satın aldıklarımız ikinci el ambalaj olursa onları bildirmeyeceğiz mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar.

Merhabalar ,

Gekap için ,

Metal , Plasitk ve kağıt karton ambalajlar kg cinsinden , ahşap ambalajlar ise adet cinsinden değerlendirilmektedir. Satın aldıklarınız ikinci el ambalaj olsa bile bildirmeniz gerekiyor.

@Fatih Koçak ben önceleri daha doğrusu ambalaj bildiriminde ikinci el ambalajları bildirmiyordum. Bu durum GEKAP ile gelen bir yenilik mi yoksa geçen sene yanlış mı yaptım, sizce (:
Bir de, strech (plastik ambalaj) üreten bir tesisiz, bu durumda GEKAP ek-1 listesine göre birincil ambalajlarımız GEKAP çerçevesinde kapsam dışı olarak mı görmeliyiz, bu konuda da kafam biraz karışık açıkcası, şimdiden ilgi ve yardımınız için teşekkür ederim @Hüseyin Can Ceylan

@yeniçevreci Dostum Gekapta ürününün tüm ambalajları için sorumlusun (Ek -1 listesindeki ürünler değilse )
Ambalaj üreticisi isen ürettiğin ambalajlar için gekap ödemeyeceksin ancak bildirim yapacaksın.
Eğer ürettiğin streci bir palette gönderiyorsan veya kartonun içine koyuyorsan o paletin ve kartonun gekapından sorumlusun.

arkadaşlar merhaba ,

hem toplama-ayırma hem de geri kazanım tesisiyiz plastik kırma işlemi yapıyoruz. yorumlardan kafam karıştığı için buraya yazmak istedim bu katılım payını ödemek zorunda mıyız yani bizi kapsıyor mu ?

@yeniçevreci
İlkeler

MADDE 5

(2) Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ürünlerden sadece yurt içinde piyasaya arz edilenlere geri kazanım katılım payı uygulanır. Geri kazanım/geri dönüşüm yolu ile elde edilenlerden bu Yönetmelik kapsamında yer alan ürünler için de geri kazanım katılım payı alınır.

@Fatih Koçak öncelikle ilgi ve yardımın için teşekkür ederim. Aslında öğrenmek istediğim Ambalaj üreticisi (Strech) olduğum için Ek-1 kapsamından birincil ambalajlarımın GEKAP kapsamında muaf olup olmayacağı. Mesela kartonu birincil ambalaj gibi düşünüp yükümlü olmayıp ama palet birincil ambalaj olmadığından yükümlü olmak gibi. Plastik ambalaj strech üreticisi EK-1 dolayısıyla birincil ambalajdan muaf tutulabilir mi.
Bir de, muhasebeciye sordum oda bilmedi, ambalaj üreticisinin bildirimini yıl sonunda eskisi gibi yapacağız ama GEKAP üzerinden de girilecek mi. GEKAP ekranını muhasebeci bildiği için ona sormuştum, bilmiyordu. Muhasebecilerin işi bizden daha kötü görünüyor, sanki :) @Aytaç @Emre Hanlı Emre

Son düzenleme:
Merhabalar,

Artık her yıl yapılan piyasaya sürülen ambalaj belgelendirme yapılmayacak mı ? aylık mı yapılacak ? ya da son kez bu yıl yapılıp aylığa mı dönecek ? Hem devlete, hemde tat firmalarına ayrı ayrı ücret mi ödeyeceğiz ? (Örnek: benim kömür eleme depolama, torbalama tesisim var. )

Merhaba,

GEKAP ile ilgili sürekli Bakanlığı arıyorum ama kimseye ulaşamadım. (Sorusu olanlar için 0312 586 30 83 Sabriye Ayhan ilgili kişiymiş).

Merak ettiğim konu, ilaç fabrikasında çalışıyorum ve ihraç kayıtlı ürünlerimiz var. Ben de yeni öğrendim bu süreci ? Bizim tarafımızdan fatura yurt içi bir firmaya kesiliyor ve o firmada ilacı yurt dışına gönderiyor. İlacın yurt içinde satışı asla olmuyor. Bu nedenle bizim açımızdan ihraç kayıtlı ürünler GEKAP beyanına dahil oluyor mu olmuyor mu? Sonuçta mantık olarak biz yurt içine vermiş gibi gözüküyoruz ama ilacı alan firma ilacı yurt içinde asla piyasaya sürmüyor. ?

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği aynı şekilde yayında olduğu için her yıl yapılan ek-5 piyasaya süren ambalaj beyanı ve belgelendirme işlemleri devam etmekte.

Bundan ayrı olarak gekap yönetmeliği ile aylık olarak da beyan ve ödeme yükümlülüğünüz bulunmakta.

Yani tamamen ticaret. Yapılan aynı işlem. Hem devlete hemde tat firmalarına para ödeyecez.

Toplama-ayırma işleminde kullanılan balyalama teli ve kullanıyorsanız bigben çuvallar için gekap beyan ve ödeme zorunluluğunuz var.

Bunun dışında geri kazanım sonucunda üretmiş olduğunuz ürün ek-1 listesinde yer alıyor ise onun için yer almıyor ise ürünün satışını yaptığınızda gönderirken kullandığınız bigben çuval ve/veya palet vs. (nakliyeyi hangi ambalaj ile yapıyorsanız) için gekap beyan ve ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

@Cengiz İNCE şuan için o şekilde görünüyor. Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğini ara ara kontrol edin değişiklik yapılıp yapılmadığına dair.

@papatya90 Ocak ayında piyasaya sürmüş olduğunuz ambalajların miktar/adetlerini (cinsine göre) şubat ayı sonuna kadar beyan etme ve ödeme yapma zorunluluğunuz bulunmakta.