• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
@yeniçevreci Ek-4 bildirimi devam etmekte eski olarak nitelendirmemeniz gerekiyor. Yani ürettiğiniz ambalajları yıllık olarak beyan etmeye devam edeceksiniz. (
)

Bunun dışında aylık olarak piyasaya sürmüş olduğunuz ek-1 listesi ürünleri yoksa ürün ambalajlarını beyan etmeniz gerekiyor.

@Emre Hanlı Ambalaj üreticisinin, ürettiği ambalaj miktarını GEKAP' a bildirimi yok o zaman, anladığım kadarıyla. Sadece ürününü piyasaya sürerken kullandığı ambalajı ( karton, palet vs.) bildirecek

Peki bir konu da, daha yardımınızı rica edeceğim. Strech üretimi, EK-1 listesinde ki Plastik ambalaja dahil midir, zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

@yeniçevreci geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmelik madde 5'i inceleyin. Beyan edip, ödeme yapmama durumu olabilir. Emin değilim o konuda

@Gökhan Kutlu çevre kanunu ek-1 bakabilirsiniz. Ocak ayı için beyan etme ve ödeme şubat sonuna kadar yapılması gerekmekte. Her ay bu şekilde devam edecek. (şubat ayının beyan ve ödemesi için mart ayı sonu son gün gibi)

Sizin tarafınızdan satış yurt içine yapıldığı için pek kaçışınızın olacağını sanmıyorum bu konuda. Beyan edip ödeme yapmanız gerekecektir.

Evet edecek. Bigben çuval gibi ambalajlar kullanıyorsanız onları da beyan etme ve ödeme yapma zorunluluğunuz bulunmakta.

merhaba arkadaşlar GEKAP sistemine giriş yapmaya çalıştığımda böyle bir ekran ile karşılaşıyorum bilginiz var mıdır ?

1582620011334.png

Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Satış bölümümüz "evet bildirmelisin" diyor; muhasebe "hayır, o ilaçlar ihracat tanımlı yurt içinde kullanılması yasak bildirmene gerek yok" diyor. Ortaya büyük bir ödeme çıkıyor. Hem ilaç kutu başına 1 kuruş hem de nakliye ambalajımız kolilerden 20 kuruş.

Merhaba

ECBS üzerinden beyan yapılmayacak. Muhasebeciniz veya mali müşaviriniz e-beyanname uygulaması üzerinden beyan yapacak, yaptığı beyan için ödeme miktarı otomatik olarak çıkıyor zaten. Poşet beyanı uygulamasında diğer ambalaj sekmesi bulunmakta oradan beyan yapması gerekiyor.

Merhaba @yeniçevreci , sizin düşündüğünüz mantıkla ilerlersek siz daha zararlı çıkarsınız. Sizin anlatmak istediğimden anladığım kadarı; Siz Ek-1'de yer alan ürün üretiyorsunuz(ki bahsettiğiniz ürün ambalaj) bunu EK-1'e sokup birincil ambalajından muaf olmak istiyorsunuz.

Bahsettiğiniz senaryoda ürettiğiniz ambalaj miktarı kadar Ek-1 listesindeki fiyatı ödemeniz gerecek ve o şekilde birincil ambalajından muaf olacaksınız. Yani bu durumda daha zararlı çıkacaksınız aslında :)

Çevre ve Şehircilik Usul ve Esaslar olurunda sayfa 6'da 3 numaralı maddede belirttiği gibi sizler bu tanımında dışında kalıyorsunuz. Ürettiğiniz ambalaj için yükümlülüğünüz bulunmuyor fakat birincil ambalajdan itibaren beyan ve ödemelere tabii olacaksınız.

Son düzenleme:
@Emre Hanlı Toplantıya bizim patron da katılım sağladı, hatta kendisi söyledi bana da.. Yazılanlara bakıyorum, görüş falan sorulmuş ancak cevap gelmemiş henüz sanırım.. Onun için kesinliğini sordum ;)

arkadaşlar az önce Koray Baştürk telefonunu aradım ve bir bayan açtı kendisi yurtdışında dedi GEKAP bildirim sistemi hala aktifleştirilmedi biz de bekliyoruz dedi bilginiz olsun.

Konuda bi' tuhaflık var yazdığımız mesajlara bildirim üzerinden tıklayınca ulaşabiliyoruz. Konuya tıklayınca gözükmüyorlar.