• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Fatih Koçak Merhaba Fatih Bey,
Şöyle bir açıklama buldum buna göre GEKAP yükümlülüğümüz olmadığını çıkardım. Yorumunuz nedir?
Ambalaj Tedarikçisi: Kendisi ambalaj üreticisi olmayıp piyasaya sürenlere ambalaj tedarik edenler ile ambalajlı ürün piyasaya sürenler adına ambalajlı ürünü fason olarak üreten veya ürünleri piyasaya sürenler adına ambalajlayanlardır/ dolumunu yapanlardır.
Ambalaj Tedarik Faaliyeti, Ambalaj piyasaya sürenler adına/hesabına, ambalajlı ürün/eşya/malzemenin ambalajına piyasaya sürenin adını, ticarî markasını veya ayırt edici işaretini koymak suretiyle piyasaya sürenlere temin/teslim etme faaliyetidir.
Ambalaj tedarikçileri, tedarik ettikleri ambalajlar için geri kazanım katılım payı uygulamasına tabi değillerdir. Ambalajlı ürün tedarikçileri tarafından piyasaya sürenler adına fason olarak üretilen ambalajlı ürün/eşya/malzemenin piyasaya arzı piyasaya sürenler tarafından yapıldığından ambalajlı ürün tedarikçileri geri kazanım katılım payı uygulamasından sorumlu değildir.
Tedarikçiler tarafından piyasaya sürenlere tedarik edilen ambalajlı ürün teslimlerinin gerçekleşme tarihi bu ambalajlı ürünlerin piyasaya sürülme tarihidir ve piyasaya sürenler tarafından bu tarih esas alınarak geri kazanım katılım payı yükümlülüğü yerine getirilir.

Benim de çok düşük çıktı. sadece ithalattan giriyorum GEKAP'A.

Ambalaj atık çıkışlarımının yarısı ithal ettiklerimden oluşuyor. Bu durumda iç piyasaya atık olarak gönderdiğim kalemlerin yarısını alarak GEKAP'ı hesapladım. O da 1-5 bin aralığında çıktı. Bir hata yoktur inşallah:)

ithal ettiğiniz malzemelerdeki toplam ambalaj miktarlarını bildiricektiniz.
[automerge]1582815513[/automerge]
rakamları paylaşabiliyorsanız ortak hesabı yapabiliriz burada

@Hüseyin Can Ceylan şunu sormak istiyorum. Hammadde ile ithal ettiğimiz ve gekapını ödeyeceğimiz paletleri, herhangi bir ihracatımız sırasında yurtdışına gönderilmesi durumunda beyan edilecek miktardan düşülmesi söz konusu mu?

aynen öyle yaptık evet. ek-1'deki ürünlerden hiçbiri,ni direkt ithal etmiyoruz (distribütörden alıyoruz). Ama hammaddelerimizin,kimyasallarımızın ambalajlarını hesapladık. Onların hesabı bu.

Merhabalar. Otellerinde Gekap bildirimine tabi olduğu söyleniyor ama ne alaka? ?(Danışman firmalardan bazilari otellerin gekap bildirimini yaptıklarını söylüyorlar. )

arkadaşlar onu bunu geçelim de şuan ocak beyanı için yarın son gün sanırım. bu beyanı yapan ödeme yapan firma var mı şuan duyduğunuz bildiğiniz yaptığınız ? bu kadar kısa sürede daha hiç bir şey oturmamışken bu rakamları nasıl ödetcez ki

piyasaya süren olduğu için
[automerge]1582830282[/automerge]
@handeoo malzeme olarak ne ithal ediyorsunuz ve ne üretip ihracat ediyorsunuz bunları paylaşabilir misiniz?

Sevgili @Çeçilya Saktan, bir arkadasim yapti beyani hatta muhasebeye birakmadi kendi yapti✊
Ama ben acele etmiyorum hala demirhan beyin inadini birakmasini bekliyorum?
Bir de asiri asiri yuksek cikan arkadaslarim hic Beyan yapmayi dusunmuyor cunku idari cezanin daha dusuk gelecegini dusunuyorlar laf aramizda milyon liradan falan bahsediyorlar dogruysa eger?
Boyle yani?

Merhaba,
Bir sorum olacak.

Biz yapışkanlı kağıt ithal ediyoruz. Sonuçta ithal edilen kağıt olduğu için GEKAP a dahil sayılır mı ?

İthal ettiğiniz anda GEKAP'a dahilsiniz, daha sonra ne yaptığınız (en azından şimdilik) Bakanlığı çok ilgilendirmiyor, aynı paletleri kullanmanız durumunda GEKAP'tan düşme mahsuplaşma olmuyor. Sadece, hammadde ambaajları ile gelen paletleri yurt içindeki satışlarda kullanırsanız GEKAP ödemiyorsunuz., eğer yurtiçi satışınız varsa oradan kar edersiniz.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde Geri Kazanım Hedeflerine göre piyasaya sürdüğünüzün tamamını değil hedef kadar ödeme yapıyordunuz (% 60, % 15 gibi) GEKAP'ta hepsini ödüyorsunuz.

Yetkilendirilmiş kuruluşlarda 1 ton plastik 150 TL iken GEKAP'ta 400; 1 ton kağıt karton 30-35 TL iken GEKAP'ta 200 TL den hesaplanıyor. dolayısıyla 7-10 kat arasında fark olması normal.

@yeniçevreci Yurtdışına satışlar tamamen kapsam dışı, hiç beyan edilmeyecek. Stok takibi değil tamamen ürünü piyasaya sürme/ithal etme üzerine kurulu bir beyanname sistemi ile karşı karşıyayız. Bir inceleme altına girdiğinizde aybaşı stok, alınan, devreden stok gibi bilgiler istendiğinde verebilecek gibi bir sistem kurabilir kendinizi güvenli tarafta tutabilirsiniz.

Yönetmeliği ve usulleri tekrar okumanızı tavsiye ederim. "İTHAL ETTİĞİNİZ ÜRÜN" yüzünden değil; ambalajı için GEKAP'a dahil olursunuz. Eğer bu kağıdı ithal ederken bir ambalaj kullanıyorsanız (koli, palet, streç vb.), o hâlde dahil sayılırsınız. Kaldı ki kağıdı getirirken mutlaka ambalaj kullanıyorsunuzdur.

Danışmanlığını yaptığımız bir işletmemiz PS olarak boş beyan yatırdık ocak ayı için. 2019 dan elimizde stok olarak hiç bişey bırakmadık. Ek 5 beyanını o şekilde yaptık. Neticede yetkili firma üzerinden daha ucuza mal oluyor ?.
img_20200225_103134-jpg.25450

Ekli dosyalar

• IMG_20200225_103134.jpg
    IMG_20200225_103134.jpg
    147.9 KB · Görüntüleme: 1,415