• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Elçiye zeval olmaz derler :)

Elçiye zeval olmaz : Bir kimsenin sözünü başka bir kimseye iletmekle görevli kişi, bu sözlerden sorumlu değildir. Sözler kırıcı ise bunda aracının bir suçu yoktur. Onu cezalandırmak gibi bir davranışta bulunulmamalıdır. :D

@Fatih Koçak çok fahiş fiyatlar duyuyorum. İnanılır gibi değil. Firmalardan bunu hangi hakla istiyorlar? Geri kazanımını devlet mi sağlıyor madem öyle direkt geri kazanımcılara versinler o paraları. İş ciddiye bindi. Ben 3 ayda bir 2 ton balya teli ödemesi derdinde değilim, derdim sadece Ek5 i açtırmamak ama milyon liralar falan duyuyorum aklım almıyor. Plansızlığın bu kadarı olmaz?‍♀️

@H. Pınar Çulha Küçük ölçekli yüksek ödeyen firmalar zor durumda kalıyor.
Ya da ödemesi önemli olmasa bile iş yükü getirisi çok yüksek oluyor.
Üretim yapmayın beyan yapın diyor resmen devlete üreticilere .
Maalesef ki sonunda olan yine halka oluyor ve olacak.

Zamlar yakında ...

@Fatih Koçak Ben kırıcı mı oldum acaba:oops: Asla öyle anlaşılmak istemem sadece gerçekten kestirip attığı gerçeğini belirtmek istedim. Çünkü herkes birşeyler soruyor onun da kafası karışıyor bizde olduğu gibi. O nedenle yani yoksa kimseye kötü laf edecek biri değilim hele bir memura :(

@serhanmaden Mesajı nasıl okudunuz yada nasıl algıladınız bilemiyorum. Baktığım firma (ismi gizlilik sebebiyle paylaşmayacağım Türkiye tüp üretim konusunda kurumsal devasa firma)'nın ürünleri kapsama dahil. Depozito planı ps bildirimlerinde zaten uygulanıyor, ps bildirimlerinde sıkıntımız yok.. Gekaptaki işleyişte olan saçmalıktan bahsediyorum. Bugün yönetmeliği çıkaran kurum/kuruluş temsilcileri, bakanlık personeli depozito sistemi gekapa dahil edilemez, yeni bir tebliğ çıkarılmadan tüm depozitolu satışlarında piyasaya arz edilmiş gibi ödemesini yapacaksınız, dolum için her gelip gittiğinde ayrı ödemeye tabi tutulursunuz derse kusura bakmayın ama bu işin mantığını ne bakanlık açıklayabilir, ne oturduğu yerden yorum yapan uzmanlar.

arkadaşlar 2.el alınan variller mesela altun ambalajdan alınan.bunları daha önce başka firmalar kullanmış altun ambalaj temzilemiş tekrar 2.el olarak satıyor bunları kullanan firmmaızda gekap kapsamsında ödeme yapması gerekiyormu. çünkü ilk kullanan bunun gekapını ödemiş olacak biz ödersek 2.el olarak bidaha ödicez.yardımlarınızı bekliyorum.

Bakanlığa geri kazanılmış 2. el paletler için sorulduğunda GEKAP'a dahil ödeyeceksiniz denmişti.
ÖTL kaplamaları da GEKAP'A dahil edip ödenmesi isteniyor.

Bu mantıkla, geri kazanılmış varil alıp içine malzeme/ürün/eşya koyup satarken kullanıyorsanız evet GEKAPa dahil.
Varili alıp fabrika içinde atık yönetiminde kullanıyorsanız GEKAP kapsamı dışında.

Beyan vergisini gelecek ay ödeyeceksiniz vergi kanuna göre. Erteleme olur diye hazırladık ama bekletiyoruz

Haftasonuna denk geldiği için her zaman bir sonraki aydan iş günü tamamlanır.
Yani 30 iş günü olarak baz alırsak (haftasonunu saymadan ) 2 Mart son beyan günü.