• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Murat bey merak ettiğim bu balya tellerinin beyanlarını nasıl yaptığınız aldığınız ay mı yoksa geri kazanım tesisine yollanılan zamandaki teller mi?

Ocak ayında kaç balya sattınız bunu hesaplayın.
1 balyada ne kadar balya teli/plastik şerit kullandığınız örnekleme yaparak tartınız.
Adet ile ağırlığı çarpıp kg olarak muhasebe bildiriniz.

Metal Ambalaj: ...... kg
Plastik Ambalaj: ..... kg şeklinde.

1 balyada 2,08 kg tel kullanıldığını kabul ettik.
[automerge]1582885752[/automerge]
@turkay23 Görüş yazısı yoktur, doğrudan siz sorup alabilirsiniz. Benim dediğim 2.el palet olayını 13.02.2020 tarihinde İstanbul Sanayi Odasında gerçekleştirilen Elektrikli ve Elektronik Atık Yönetimi Toplantısında GEKAP kapsamında konuşulan konuları içeren hazırlamış olduğum soru-cevap slaytı ekteki gibidir. GEKAP konusunda tüm soruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel atık şube müdürü Sabriye Ayhan Hanım yanıtlamıştı.

@Şeyda Balcı beyan yapacaksanız aldığınız ay tel faturasını yapın. Mesela zorunda kalırsak biz yılda en fazla 2 defa tel almışız o iki ayda beyan yapıp diğer aylarda boş beyan yapacağım. Ama benim hala umudum var, bekliyorum uyarı alana kadar ve elimden geleni yapmaya devam ediyorum :harika:

@H. Pınar Çulha Benim anladığım kadarıyla bir yanlış anlaşılma söz konusu, faturayı aldığınız tarihte yazmayacaksınız, piyasaya sürdüğünüz tarihte yapacaksınız. Mesela ocakta 6 ve temmuzda 6 adet ladığınızı farz edelim ve kullanımınız ayda bir adet olsun. Her ay sadece 1 adet beyan edeceksiniz, yani piyasya sürdükçe beyan yapılacak. ya da siz doğrusunuz ben mi yanlışım gerçekten emin olamıyorum, şu an da. ilk öğrendiğim en basit uygulamaları bile karıştırır oldum (:

@yeniçevreci Arkadaşlar kafanızı çok karıştırıyorsunuz birçok bilgi ile :)

Ay sonunda total satışı yapılan ürünün ambalajlarını girmeniz yeterli ( Yurt içi için )
Her bir alış tarihi için beyan diye bir ibare zaten yok :)
Sadece ithalatta ithal tarihi baz alınacak.

@yeniçevreci örneğiniz doğru olan :)

Örn : 100 kg ürün sattınız aynı belirli günlerinde , ve totalde 20 kg ambalaj gitti. Tek bir kalemde 20 kg ambalajı gireceksiniz.

Bu soru TGDF nin Gekap Eğitiminde soruldu. Bakanlıktan eğitimi veren memur "yurtdışından aldığınız ürünler için millileşme yapmanız gerektiğinden beyan ve ödeme yapmalısınız dedi. Yurt dışına satacak dahi olsanız" dedi. Aldığınız malı yurtdışına mı yurtiçine mi satacağınızın takibini yapamayacakları için sanırım bakanlık genel bir kural koymuş.

Benim fikrime göre de Serbest Bölge yurt dışı olarak görüldüğünden serbest bölge dışına çıkarılmıyorsa GEKAPtan muafsınız .
Dolayısıyla Serbest Bölgenin muaf olduğunu düşünürsek sizde muafsınız @uurkrkt

Not: Bu benim düşüncem :)

Valla ben de muhasebeye gitmiştim yapmak için ama şahıs firması olduğumuz için 3 aylık dönemde yapacakmışız :) Bi değişiklik olmazsa Nisanda yapacaz bakalım..

Çelik Kütük üretimi yapan bir firmam için ithal edilen ürünlerin ambalaj bildirimi yapılması zorunlu mu?Gekap'a dahil mi?

ithal edilen ürünün ambalajlarının beyanından zorunluluğunuz var. sorduğunuz bu sanırım.

mesela deterjan alıyorum yurt dışından; bunun paleti, strechi, çemberinin vb. beyanından ben sorumluyum gibi.