• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
sayın arkadaşlar, üstadlar gekap konusunda karşılaştığım bir durum var. sizler nasıl yapıyorsunuz ya da yapmayı planlıyorsunuz diye sormak istedim. Ahşap ambalaj yani paleti alıyoruz, ürünümüzü bu palet ile beraber satıyoruz ve bu paletleri faturalandırıyoruz. Gekap kapsamında palet satışından dolayı sattığımız paletlerden muaf tutulabilir miyiz. ya da böyle yorumlayıp bu şekilde uygulayan, uygulamayı planlayan bu şekilde bir durum ile karşılaşan var mı aranızda, bilgi ve yardımınız için şimdiden teşekkürler

@Cem Yılmaz mesela tedarikçiler GEKAP kapsamında beyan-bildirim yapmıyor, bu durumda muaf oluyor, acaba dedim böyle bir muafiyet bu nevi palet satışları içinde olur mu, sonuçta faturalandırmaya karışmasa bile beyan ve muaf durumu çevre ve şehirciliği etkilediğini düşünerek bir yorum yaptım ama ne kadar doğru olur, benzer düşünen var mı diye merak ettim. Yoksa benim de yorumum sizinle uyuşuyor (:

Arkadaşlar merhaba;
Siz değerli arkadaşlarımın yaptıkları yorumlara bakınca herkes bu işi sahiplenmiş gibi görünüyor.
Ben baktığım firmalara sizin ödemeniz gereken vergi vs. gibi konuların benimle alakası yok diye söyleyip bu sorumluluğu üzerime almıyorum .
Zaten kazandığımız üç kuruş para daha fazla sorumluluk bizleri yıpratır. Bu yüzden bence sizlerde sadece yol gösterin gerisine karışmayın derim.
Sizlerde iyi bilirsiniz ki bu ülkede her şeyi biliyorum veya yaparım demek hiç doğru bir şey değil. :)

Ayrıca;
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan: GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ madde 7 a bendinde “340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan usul ve esaslar doğrultusunda vergi beyannameleri, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermek üzere aracılık yetkisi bulunan meslek mensuplarının müşterilerine ait, Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür”
sizden bunu yapmanızı isteyen firmalarınıza bu tebliğde geçen maddeyi okutunuz derim.

Son düzenleme:
Merhabalar.
Biz aylık olarak satın aldığımız miktarın, yurt içinde ambalaj olarak piyasaya sürülen miktarını beyan ediyoruz.
En doğru veriyi satın almadan edinirsiniz.

Merhaba ,

Sahiplenme derken sonuçta Usül ve esaslarda Çevre Görevlisinin görevve sorumlulukları belirtilmiş :)
Dolayısıyla şahsım adına söylüyorum sahiplenme duygusuna girmedim tabi ki , ancak yaptığım işi en düzgün şekilde yapmak için uğraşıyorum diyelim
Sorumluluk almak istemiyorsanız yol gösterirken yönetmelikleri baz alarak konuşmak yeterli oluyor , gerisine zaten karışmıyorum açıkçası ben :

Depo çıkış verisinden elde edebilirsiniz en kısa yoldan. Çıkış yapılan miktara göre kg bazında hesaplama yapabilirsiniz.
Strecin kg bilgisini de tedarikçiden bilgi alabilirsiniz.

Sizin streç kg bazına giriyor var sayarsak , kullandıgınız streç rulosunu tartın , streçledikten sonra tekrar tartın aradaki fark yada her ürüne ufak rulo kullanıyorsanız her rulo kg üstünde yazar yada tartarak öğrenebilirsiniz ?

Hepimiz işimizi düzgün yapmaya çalışıyoruz burası muhakkak.
Ama yorumları okuyunca arkadaşlarımızın bu işin sorumluluğu üstlendiklerini görüyorum. Bunu yazmamım sebebi tamamen bu ve buda beni üzüyor açıkcası.