• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben şöyle bir şey şimdi kafama takıldı , biz pirinç fabrıkasıyız ürünleri P.P. Çuvalla paketliyoruz ,pirinç biliyorsunuz bunu cebimize koyamayız, bu ambalaj ilk mi yoksa direk gekap giriyormuyuz ...

Ve çuvallara minik ürün bilgisi içeren 5cmx5cm kagıt etiket ve çuvalları ağzını kapamak için çuval ağzı dikme makinesi ile dikiyoruz , şimdi bu makinenin kullandıgı ipi hesabı sormazlar bize demi :D yılda taş çatlasın 5 kg ip 1kg etiket kullanıyoruzdur .... şimdi kafmaı kurcaladı ... ?

@ammar O zaman tüm arkadaşlara aşağıdaki metni yollayayım daha fazlasını yapmak zorunda olmadıklarının zaten bilincindedirler :)

Ekli dosyalar

• 1583828830436.png
    1583828830436.png
    61.7 KB · Görüntüleme: 88
Ürettiğiniz ürün olan pirinci koyduğunuz çuvallar sizin ambalajınız ve bunlar için direk gekap beyanı yapıp ödemelisiniz.

İp ve Etiketler içinse Bakanlığın yetkililerinin katılıdığı eğitimi baz alarak söylüyorum evet sorabilirler :D

arkadaşlar merhaba,

biz ithalat yapan bir firmayız. ithat ettiğimiz ürünler konveyör bant. bu ürünler çok büyük ve hacimli ürünler. ürün bir ruloya sarılıp(rulo kalın karton) ve dışına bir karton kutuya sarılıp, bir paletin üstünde getiriliyor.

ahşap beyanı;
buradan anladığım benim paleti kesin ve kesin Gekap beyanına eklemem gerekiyor. Peki ithalatta brüt ağırlık ve net ağırlık ibarelerini baz aldığımda (brüt-net=paletin kg) ben paletin(ahşap) kg mını değil adetini beyan ediyorum. burası doğru mu?

benim bazı ürünlerimde karton kutuya değil sandığa konuluyor. bu sandığın kg mı bir paletin ağırlığından ve boyutlarından farklı olmasına rağmen bunuda 1 adet olarak beyan edip ödüyorum. burası doğru mu?

Not: Her paletin ağırlığı farkı

karton beyanı;
ürünlerin dışındaki ambalaja geldi sıra. ben brütten neti çıkardığımda aslında ürünümün gerçek ağırlığını değil içindeki sarılan kalın karton rulo ve dışına sarılan karton ambalajın ve ürünün ağırlığını buluyorum. ürünleri gümrük tartarken ambalajını çıkarıp tartmıyor sonuçta. zor olsada bir şekilde ürünün gerçek ağırlığını buldum. geri kalan kısmınıda dışındaki karton kutu ve içine konulan karton rulonun ağırlığını buldum.

1. bu dıştaki karton kutu ve içine yerleştirilen rulo 1. ambalaj mıdır?
2. birincil ambalajlar beyan ediliyor mu?(birincil ambalajlar beyan edilmiyor diye biliyorum. emin olmak için)

aşağıdaki ürünler ithal ettiğim ürünlere örnektir.( boyutları hepsinin çok farklı ve baya büyük olanları da mevcuttur) ona göre de dışındaki ambalajlama ve paletleri değişmektedir.
1583831145876.png

yurtdışından ithal edilen laptop beyanı(elektronik eşya);
bu konuda hiçbir bilgim yok. ithal ettiğimiz bilgisayarın neyini beyan edeceğiz. sadece karton kutusunu mu? yok içindeki parçalarıda mı?

kusura bakmayın çok bilgim yok ve baya kaba bir dille anlatmışda olabilirim.

yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Sayın arkadaşlar ve üstadlar bir konu da daha fikrinizi almak istiyorum, hazır ithalat konusu da açılmışken.
Usul ve esaslarda şöyle bir tanım var;
İthalat: Çevre Kanunu
yer alan ürünlerin başka ülkeler, serbest bölgeler veya ilgili mevzuat uyarınca bu bölgelere eşdeğer kabul edilen özel birimlerden sadece serbest dolaşıma giriş rejimi kapsamında Türkiye Gümrük Bölgesinde millileştirilerek yurt içine alınmasını ifade etmektedir. Serbest dolaşıma giriş rejimi haricindeki diğer gümrük rejimleri (Dahilde İşleme Rejimi vb.) kapsamında yapılan ithalat işlemleri geri kazanım katılım payı uygulamasına tabi ithalat tanımı dışındadır.

Burada sadece ek-1 sayılı liste için mi GEKAP dışında kalıyor yoksa tüm Serbest dolaşıma giriş rejimi haricindeki diğer gümrük rejimleri (Dahilde İşleme Rejimi vb.) kapsamında yapılan ithalat işlemleri mi tanım dışı kalıyor. Bu tanımı siz nasıl yorumluyorsunuz.

Gene benim kafam karıştı, toparlayamadım. Umarım bu kafa karışıklığı ile çok kolay cevabı olan bir şey sormuyorumdur da, herhangi bir lin. girişimine uğramam.

Basınçlı kapları beyanı yapılmalı mıdır ? Tereddütte kaldım bu konuda metal ambalajı ürün olarak düşünebilir miyiz diye

ambalaj tanımından yola çıkarak yorumlayabilirsiniz ki bence metal ambalaj olarak beyan edilmelidir.

Merhabalar , @TugbaAksoy

Ahşap Beyanı için : Her ambalajı (ağırlıkları birbirinden farklı olsa bile ) tek bir ambalaj olarak sayıp adet olarak girmeniz gerekiyor.

Karton Beyanı için : Kartonların hepsini beyan edeceksiniz. Çünkü 1.cil ambalajın muaf olduğu durumlar sadece ek-1 listesindeki ürünler için geçerlidir.

İthalat içinse : Yurt dışından getirdiğiniz elektronik aleti beyan edip gekapını ödeyeceksiniz. Bu elektronik alet ek 1 listesinde yer aldığı için 1. cil ambalajından muaf tutuluyorsunuz. Ancak 2.cil veya nakliye ambalajlarınız varsa bunları de beyan edip ödemeniz gerekiyor.

azot tüpleri gibi ekipmanlardan bahsediyorsunuz sanırım. benim fikrim kapsam içinde oldukları.

tüpün geri alınıp, tekrar doldurulması depozito mantığında tabi ama bakanlık bunu kabul etmiyor. burası ayrı tartışılacak bir konu :)

O uygulama ile ilgili çalışma yapılmıyacak diye bir duyum aldım. Yani en azından şimdilik kapalı kalacakmış.

çok teşekkür ederim Fatih bey,

ama kafama takılan şu; ek1 listeyi indridim. ama onun içinde Karton ambalaj diye bir ibare var.