• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
@TAHA UMUT KORKUT Yok sorun değil est. :)

O halde kendisinin ve firma yetkililerinin dahil olduğu bir bilgilendirme maili geç ve yapılması gerekenleri ( alıntı yaparak usl ve esaslardan ) kendilerine ilet. Bırakın kararı onlar versin .

Bu karmaşayı çok çözmek isterseniz de bakanlıktan bir görüş yazısı isteyin :)

GEKAP Yönetmeliği'nin Uygulama Usul ve Esasları'nda güncelleme yapılmıştır.
23 Temmuz 2020
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik'in uygulanması sürecinde sıkça sorulan sorulara cevap olması, yaşanan tereddütlerin giderilmesi, uygulamanın geliştirilmesi ve açıklayıcı örneklerle desteklenerek netleştirilmesine yönelik yayımlanan Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar’da 23/07/2020 tarihli ve 155226 sayılı Bakan Oluru ile güncelleme yapılmıştır.
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar’da yapılan güncellemelere ulaşmak için

Merhaba, bu zamana kadar ödenen balya tellerine ait GEKAP ücretleri geri ödenir mi? Dilekçe yazıp talep edilmeli mi?
Nisan,mayıs,haziran ayına ait beyanları ağustos ayında yapacaktık normalde, bu durumda revize yönetmelik ile yapmamız gerekecek mi bilginiz var mı acaba?

@Şeyda Balcı aynen öyle satırlarca, uzun uzun her açıklamama her seferinde sabırla aynı cezabı verdiler : "Talebiniz üzerine bir kez daha değerlendirme yapılmış olup iştigal konusu farketmeksizin her işletme gekap uygulamalarına dahildir"
Yine de teşekkürlerimizi sunuyoruz. İlk sıralar bakanlık çalışanlarının üzerinde büyük baskı vardı. Zamanla herşey biraz daha oturacktır herhalde👍:D

arkadaşlar merhaba. hizmet verdiğim bir tersanemin alt yüklenicisi var. aralarında izin lisans süreçleri atıkların yönetimi vb. başlıkları içeren protokolleri var ve bu protokolü İl Müdürlüğüne sunmuştuk zamanında. Tekne için malzemeleri ithal eden; inşasını edip faturayı kesen alt yüklenici. ama liman başkanlığında kayıtlar tersane üzerine görünüyor. bu durumda gekap a kim tabidir? çıkamadım işin içinden

@Pnr resmen dalga geçiyorlar üstüne basa basa ambalaj dendi hatta 2018 ve 2019 yılları için belgelendirmeye tabisiniz dendi birde geçen hafta aged ile sözleşme yaptı firmamız şimdi ne olacak. ambalaj bilgi sistemine veri girişi de yaptık

@Gülşah Albayrak tatlar atik gonderiyor teller de o atiklarla atik alan bir firmaya gidiyor. Piyasaya surme kismina dahil edilmesi konusu bana hic mantikli gelmedi bu yuzden. Ben yazili bir uyari gelmeden ek5i actirmamalarini soyledim sektordeki yakin arkadaslarima. Gekap cok aceleye geldi ve zamanla oturuyor bazi seyler. acikca ambalaj olarak degerlendirilmez yaziyor yeni bildiride. Zaten degerlendirilse yillarca kapasite raporlari pres makinalari uzerinden yapildi tel kullanilacgi belliydi. O zaman derlerdi ek5 i de acacaksiniz diye. Ben zaten Demirhan beye bunu anlatmaya calistim 3 ay boyunca. Ben sorumluluk alip acele etmedim ama umudumu da kesmistim acikcasi.Sizin adiniza uzuldum gercekten. Bununla ilgili il mudurlugu veya bakanlik ile gorusup nasil bir yol izlemeniz gerektigi ile ilgili bilgi almaniz gerekir sanirim. Bundan sonraki surecte bosuna beyan ve odeme yapmak zorunda kalmayin. Umarim hersey cabucak yoluna girer, iyi calismalar dilerim🙏

@Pnr hanım bende 2 hafta önce demirhan beye mail atmıştım ve 27.12 2017 ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği ile birlikte Ps olarak belgelendirme yapmamız gerektiğini iletti. aslında çokta acele etmedim bekledim ama artık zaman kısıtlı olunca ve YK lar kotalarını doldurduğunu söyleyince firmamızda risk almayalım sözleşmeyi yapalım dedi. sadece gekap için beklettim muhasebeyi son gün onay verelim dedi. bakalım AGED te kabul ederse sözleşmeyi fesh ederiz dilekçe ile de EK5 i kapattırırım

@Gülşah Albayrak dedigim gibi artik tamamen umudumu kesmistim evraklarim dilekcem hazir bekliyordum uyariyi aldigimiz an actiracaktik sistemi. Sizin de eliniz kolunuz baglanmis yapmaniz gerekeni yapmissiniz. Bakanlik bizi hep boyle zor duruma koyuyor elimizden birsey gelmiyor iste. Umarim sorunsuz cabucak halledersiniz🤗