• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
arkadaşlar ek-5 bölümünde depozito bildirimi yapıldığı taktirde gekap ödemesinden muaf oluyormuyuz çünki biz bigbag çuval kullanıyoruz fakat bunları satmıyoruz kendi hazırladığımız depozito şözleşmesi karşılığında tekrar geri alıyoruz bu konuda fikri olan varmı acaba? sistemi açtırmadım ben ayrıca daha

Depozito planı hazırlar ve kod alırsanız, topladıklarınızdan muaf olup toplamadıklarınız kadarının GEKAP'ını ödersiniz.
Ancak şu an onayınız olmadığı için tümünü ödemek zorundasınızz (depozito planınız onaylanana kadar)

Boş beyan yapacak, daha doğrusu "beyan edilecek yoktur" tarzında bir seçenek var oradan yapılıyormuş. Benim de bir firmam yapıp gönderdi dün.

elektronik eşya piyasaya süren firmamda 3 adet malzemede gekap bildiriminin yapılıp yapılmaması konusunda kararsız kaldım
Ekran Çerçevesi

Ekran çerçevesi ekranın montaj vida yerlerini kapatan ve güzel görünmesini sağlamak amacı ile kullanılan bir çerçevedir. Başka herhangi bir amacı/işlevi yoktur
Ekran Çerçevesi

Ekran çerçevesi ekranın montaj vida yerlerini kapatan ve güzel görünmesini sağlamak amacı ile kullanılan bir çerçevedir. Başka herhangi bir amacı/işlevi yoktur.

Kompresör Tandem Kiti (Titreşim Önleyici Kauçuk)

Bu kauçuk malzemeyi kompresörün altlarına koymaktayız. Amacı kompresörün oluşturduğu titreşimi önlemektir. Bu kullanılmazsa sistem yine çalışır fakat uzun süreçte sağlıklı olmaz. Titreşim zamanla cihazın ekipmanlarına zarar verebilir.

@Seydatem bana ambalaj malzemesi veya gekap bildirimine girmesi gereken bir şey değilmiş gibi geldi ama gene de şahsi yorumum ile sizi yanıltmak istemiyorum, emin de olmadığım için. gene de bu konuda tecrübesi olan platformda ki üstadlarımız ne yorum yapacaklar, saygı değer üstadlarında yorumunu almak lazım (:
Bu arada 3 adet demişsiniz ama 2 kere Ekran Çerçevesi ve bir kere de kompresör Tandem Kiti olmak üzere toplam iki adet malzemeden bahsetmişsiniz. Bu vesile ile onu da haber vereyim istedim (:

Bende kendi yorumumu yapayım :)

Ekran çerçevesi için usul ve esaslarda şöyle bir ibare var onu dikkate alabilirsiniz. Yani sizin nihai ürününüz ekran ve çerçeve ise bileşeni olarak değerlendirilebilir. Eğer ekran çerçevesini bitmiş ürününüze monte edilmiş halde piyasaya arz ediyorsanız GEKAP a tabi etmenize gerek bulunmuyor. Ayrıca kauçuk için de 2. görsel dikkate alınarak GEKAP tan muaf tutulabilir.
1594967270667.png
1594967479518.png

Merhaba Arkadaşlar,
Bir firmam ürünleri ihraç etmektedir. Aşağıdaki paylaştığım yönetmelik maddelerine göre beyan zorunluluğum olmadığını anlıyorum. (2)
Bu durumda 7 kısımdaki boş beyanı yapmam gerekir mi ? Şimdiden teşekkürler
(2) Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olsun veya olmasın tüm satış noktaları ile piyasaya sürenler/ithalatçılar Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerini elektronik ortamda göndermek zorundadırlar.
(7) Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasaya arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Bu durumda beyannamenin “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek gönderilmesi gerekmektedir.

Merhaba ,

İhracat ve İhraç kayıtlı tüm işlemler Gekap'tan muaf olarak belirtiliyor.
Lakin Ambalaj kullanımınız olduğunu varsayarak (benim fikrimce ) faaliyetinizde kullandığınız ambalajlarınızı ihraç işlemi olduğuna dair elinizde belge bulundurmanız gerekiyor. Ve beyanname kısmında boş beyan vererek (7. kısımdaki gibi ) beyannamenizi tamamlamanız gerekiyor.
İlerleyen süreçte olaki yurt içi işlemi veya ithalat işlemi yapabilme ihtimalinizi de göz önünde bulundurarak boş beyan vermeniz gerektiğini düşünüyorum

Yorum için teşekkürler. Fatih Bey ihracat firmaları muaf diye yönetmeliklerin herhangi bir yerinde geçiyor mu yoksa bu yorumu biz mi çıkarıyoruz. Firma kuruluşundan itibaren sadece ihracat üzerine çalışmaktadır. Fatura nakliye olsun çeşitli belgelerle ihracat olduğu kanıtlanabilir diye düşünüyorum.