• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ambalaj türlerinin spesifik olarak ayrı ayrı isimleri yok maalesef.
Türüne göre metal , plastik, ahşap vb şeklinde girişini yapmanız gerekiyor

GEKAP neden bizleri geriyor ki muhasebenin yapacağı iş ve sorumluluğunda olan bir iş değil mi? Şirket bünyesinde benden alacağı bir bilgi yok (Ben bu kanaatteyim) Yıllarca Ambalaj Bilgi Sistemine giriş yaparken o departman benim bu departman benim koşuyordum... :D

Germesin zaten neden geriyor ki ? Yapmanız gereken bilgi vermek ve kontrolünü sağlamak :)
Geri kalan sizin verdiğiniz toleranstır :)

Bunlar benden bilgi istiyor dumur oldular çünkü :D ne yapacaklarını bilmediklerinden (: Verileri niye kontrol edim ki altında çevre ve şehircilik bakanlığı mı yazıyor Maliye bilmem ne bakanlığı düşünsün cidden bizim mesleği geren kısmı nedir (:

GEKAP esasen Çevre Mühendisleri için de önemli bir uygulama. Sadece muhasebe gözüyle bakmamak gerekir. GEKAP'a tabi olan malzemelerin belirlenmesinde Çevre Mühendislerine görev düşüyor. Burada önemli olan bunun basit bir şey olmadığını anlamak ve karşıdakini de buna ikna etmek.
[automerge]1594409493[/automerge]
Logolu veya logosuz olması önemli değil. Otel eğer kendisi bu malzemeyi ürettiriyorsa ve müşterisine sunuyorsa GEKAP'a tabi olur. Ancak hâli hazırdaki markalı bir ürünü alıyorsa zaten o marka sahibi GEKAP beyanname ve ödemesini yapıyor olması gerek.

Arkadaşlar merhaba
Ocak ayına ait beyan ve ödeme yapmıştık. Yine de beyanı tekrardan mı yapacağız. Ocak ayında ödediğimiz tutarı toplam 6 aylık beyandan mı düşeceğiz?

@Boranss konuya çok hakim değilim beyan sayfasını da henüz görmedim, hani her ayı tek tek mi gireceğiz yoksa 6 ayın toplamını bir sefer de mi gireceğiz onu da bilmiyorum. Siziz sorunuz vesilesi ile bende bunu sormuş olayım, konu ile ilgili ve bilgisi olan kişilere.

Sizin sorunuza gelince, eğer altı aylık yapılacaksa bence düşülmesi gerekiyor. Gene de, ilgili kurumla bilgi alış verişi yapmak gerekiyor. Tabii konuya vakıf üstadların ne yorum yapacağını bende takip ediyorum

sorumun cevabı buldum :)

Tarih : 08.07.2020

Sayı : 2020-148

Konu : Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Beyannamesi Hakkında Duyuru

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Üzerinden yapılan 08.07.2020 tarihli duyuruda;

• 3 Sıra No.lu Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Geri Kazanım Katılım Payı (POSET) Beyannamesinin beyan dönemlerinin 2020 yılında altı aylık, takip eden yıllar için üç aylık olarak belirlendiği,
  • Ocak/2020 ve Şubat/2020 dönemleri için beyanname verenlerin, 2020 yılının ilk altı aylık dönemi için verecekleri beyannamelere daha önce beyanname verdikleri dönemlere ilişkin bilgileri dâhil etmeyecekleri,
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından depozito sistemi uygulamalarına ilişkin idari ve teknik hususlara yönelik usul ve esasların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandığı,
  • Dönem ve depozito uygulamalarına ilişkin güncellemelerin yer aldığı beyanname için Beyanname Düzenleme Programının güncellenmesi gerektiği,

Açıklanmıştır.

Buna göre; 2020/1-2-3-4-5-6 dönemlerine ait geri kazanım katılım paylarına ait beyannamenin en geç 04.08.2020 tarihine kadar (31 Temmuz bayram tatiline denk geldiğinden) verilerek, aynı süre içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

bende, açıklamada ki " Ocak/2020 ve Şubat/2020 dönemleri için beyanname verenlerin, 2020 yılının ilk altı aylık dönemi için verecekleri beyannamelere daha önce beyanname verdikleri dönemlere ilişkin bilgileri dâhil etmeyecekleri, " ibaresinin geçmesi ile sanki bildirimler 6 aylık toplam hazırlanacakmış gibi algılıyorum (:
Gerçi kesin bir bilgi yok aslında, sanırım ancak beyan ekranında görülebilcek.

merhaba. firmamda ambalaj sisteminde tadarikçi olarak kayıtlı. yönetmelikten çıkarımım tedarikçiler GEKAP kapsamında değil. doğrumdur. saygılar.

Yönetmelik: ((4) Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ürünlerin tedarik amaçlı üretilmesi halinde üreticilere bu ürünler için geri kazanım katılım payı yükümlülüğü oluşmaz. Tedarikçilerden temin edilen ürünlere kendi adını, ticarî markasını veya ayırt edici işaretini koymak ve kendini üretici/piyasaya süren olarak tanıtmak sureti ile piyasaya arz eden gerçek veya tüzel kişilerden geri kazanım katılım payı alınır.)

merhaba,

Usul ve esaslarda şöyle diyor; 'Beyanname verme yükümlülüğü gekap uygulamasına tabi ürünlerden tutar tahsil edilmeyecek piyasaya arz işlemleri için de geçerlidir.'

Buna istinaden aşağıdaki bilgileri nasıl yada nereye giriş yapacağız?

1) Daha önce Ek-4te beyanını yaptığımız üretilen ve ihraç edilen ambalajları

2)DİİB belgesi ile yaptığımız ithalatların ambalajları