• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Mantıken yorum yapayım :)

Şimdi sizin için üretilen o ürünler şampuan ve sabun gibi bunların ambalajları olduğunu hesaba katarsak bunlar için bir beyanname verilmesi gerekiyor.
Ancak bunları aldığınız firma ile irtibata geçmelisiniz. Onlar beyanını yapıyorsa zaten sizin yapmanıza gerek kalmıyor.
Ancak onlar da sizin yapmanızı söylerlerse üzerinde sizin logonuz olduğu için aslında sizin için üretim yapıp tedarikçiniz konumunda oluyorlar.
Kesin bir cevabı var mı derseniz yok. Dolayısıyla bunun için görüş almanız en mantıklısı olacaktır.

Arkadaşlar tesiste pandemi sürecinden dolayı çay kahveler karton bardak ile yapılmaya başlandı marttan beri..
Bu karton bardakları dışarIdan alıp kullanıyoruz. Beyana bunlar dahil değil diye düşünmüştüm ama başka görüşler duydum. Bilgisi olan var mı??

Madde 6' ya bakın isterseniz. Yemekhane,kantin gibi işletme var ise işletmeci gekap kapsamında beyan eder diyor. Ayrıca müşterilere ikram ediliyor ise gekap kapsamında yer alıyor diye yazıyor. Satış amaçlı olmayıp, personele ikram amaçlı ise anladığım kadarıyla gekap kapsamında değil gibi.

Ekli dosyalar

• gekapued20200629-20200629160851 (1).pdf
    3.6 MB · Görüntüleme: 42
Hayır beyan edeceğini söyleyen arkadaşlarım var ama tam olarak neye dayandırıyorlar sormadım açıkçası araştırırım diyerek.
Gönderdiğiniz görüntü evet bardağı biz ikram için bile sunsak satıyormuşuz gibi gösteriyor ve beyan ettiriyor. Ama o zaman bu bardak üreticisi bunu bize satarken satışından dolayı zaten beyan edip ödemiyor mu?
Biz bunu kullanan tarafız aslında kimseye fatura ile satmıyoruz sonuçta. Alıyorum işçime içiriyorum o bardaktan. Kafedeki müşteriye değil. Hiç anlamadım :rolleyes:

Mart ayındaki Antalyadaki eğitimde GEKAP'a dahil olduğu söylendi. Çünkü otelde müşteri sizin satış yaptığınız son kullanıcı gibi düşünülüyor ve bedelli/bedelsiz verdiğiniz sabun, şampuan vs kutuları kağıtları ambalaj olarak değerlendiriliyor. GEKAP verilmesi gerekli. Otel müşterim var beyanname vereceğiz.

Satış amaçlı değil sonuçta ondan bir gelir elde etmiyor iş yeri. Satış, ikincil veya nakliye ambalajı da değil. Bence de beyan edilmemesi gerekiyor.

Bardak üreticisi bir nevi ambalaj üreticisi olduğu için GEKAPa dahil değil.
Fabrika olarak üretim yapan ve çalışanına müşterisine kağıt bardakta çay kahve veren GEKAPa dahil değil.
Satış noktası olan örn. telefon bayisi, tekstil mağazası vb. gibi yerler ve para atılıp otomattan satış yapan işletmeler için kağıt bardaklar GEKAPa dahil.

@Pnr Bende böyle düşünüyorum🤔 satış noktası ibaresi var bizler üretim tesisleri oluyoruz ilk olarak, ikincisi ise okul örneğindeki gibi bardağı dışarıdan para ile alıp kantin mantığında satmıyoruz. Ama görüş alınması lazım

merhaba arkadaşlar Gekap kapsamında ilk defa beyanname yapıcaz. Sistem üzerinden girildiğinde belgelendirme var ise %50 'sinden sorumlu tutulduğu için az bir meblağ olarak geri ödeme sağlanmaktadır. Bizde belgelendirme olmadığı için girdiğimiz miktarın tamamını sorumlu tutmaktadır. buda işletmeye fazla ücretlendirmeye neden olmaktadır. Yapılabilecek başka çözüm öneriniz var mı?

Kusura Bakmayın ama sorudan pek bişey anlayamadım. Belgelendirme ile gekap ayrı şeyler aslında