• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Pnr Yönetmelik ve tebliği incelediğimizde kapsamı kısmında satış yerleri ve piyasaya sürenler yer almaktadır. İş yerinizde karton bardaklar çalışanlara ikram amacıyla verilmektedir. Şöyle düşünürsek, ondan iş yeri para kazanmayacak ki neyin vergisini verecek? o yüzden gekap kapsamında olmadığı kanaatindeyim. Başka örnek üzerinden düşünürsek, çoğu iş yerinde sebiller kaldırıldı, onun yerine plastik su şişesi çalışanlara verildi. O zaman onların da mı beyanı yapılacak? İkisi de aynı durum gibi gözüküyor. Satışı yapan kişi veya kurumlar beyan edecek bu doğrultuda.

@Murat TÜYLÜ Demirhan Beye saygılarımı sunuyorum. İkram yapmak ne demek acaba? Algılama sorunu yaşıyorum şu an:koptum:; bakanlık çay ikram edince gekap olmuyor tekstil ürünü satan mağaza çay ikram edince gekap oluyor peki tekstil üreten fabrika çay ikram edince ne oluyor?

@Fatih Koçak Sabahtan beri iki kişilik sınava girdik hurdacılarla boğuşarak tabiki. Çok yorgunum zaten. Mali müşavirimiz gekap diyor başka birşey demiyor. 16 parçaya bölündüm. Algılama sorunu yaşıyorum sadece. Yoksa Sayın Demirhan Küçük beye saygımız sonsuz. Artık sorgulamıyoruz. Olanı öğrensek yeter sadece :D

%100 geri dönüşüm hedefi olduğu için o eskiden belgelendirmede olduğu gibi %55 i vs yok bunda tamamının gekapı hesaplanıp ödenecek. maliyetler yaklaşık 12 kat artacaktır. Ticaret odasına veya sanayi odasına şikayette bulunulabilir. haricinde birşey yapamazlar.

Merhaba ben ambalaj atıklarını toplama ayırma tesisinde çalışmaktayım. Balya telleri Gekap beyan ve ücret ödemeye tabi mi ? Yönetmelikte balya telleri ile ilgili bir şey bulamadım

arkadaşlar az önce mali müşavirle görüştüm GEKAP ile ilgili bir güncelleme geldiğini söyledi ve bana beyan ekranında nelerin beyanının vereliceğini gösterdi ama içerisinde balya teli yok dikkatlice 2 kez baktık ama yok maalesef siz ne yaptınız bu balya teli işini ?