Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Himalaya su kulesi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ercan Selvi tarafından paylaşıldı.

 1. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  Himalaya Su Kulesi

  Zhi Zheng, Hongchuan Zhao, Dongbai Song Çin
  Evolo.us tarafından her yıl düzenlenen yarışmanın birincisi olan ekibin projesi “Himalayalarda Su Kulesi” başlığını taşımakta. Her ütopya’da olduğu gibi uçkun görünümünün altında çağdaş dünyanın sorunlarına dikkat çekmekte.

  55000 buzulun bulunduğu Himalaya Dağları, dünyanın tatlı suyunun yüzde kırkını barındırmakta. Masif buz tabakaları iklimsel değişikliklere bağlı olarak gideren artan bir hızda erimekte, tüm Dünya ve Asya kıtası için özellikle de bu buzullardan çıkan yedi nehir ve yedi nehirin yakınında yaşayanlar için çok büyük sorunlar yaratmaktadır.

  Himalaya Su kulesi yüksek dağlara kurulmuş, su tutmaya yarayan bir gökdelendir. Aşağı bölümlerde yer alan nehirlerin düzenli olmalarını sağlamakta, yağmur mevsiminde toplanan suları arındırmakta, dondurmakta ve gelecekteki bir kullanım için depolamaktadır. Bu hem aşağıdaki kullanıcıların şimdiki gereksinimleri için ya da gelecekteki bir kullanım için depolama imkanı sağlamaktadır.


  Himalaya Su Kulelerinin alt kısımları altı köklere benzeyen borudan oluşmakta bunlar dönerek ve birlikte esneyerek suyu toplamakta ve depolamakta. Bir ağacın kökleri gibi bu borular en büyük su miktarını depolayacak şekilde büyümekte. Binanın üst kısmı ise -ki bu bölüm karların üst noktasından görülmekte- donmuş suyu depolamak için kullanılmakta. Dört masif gövde çelik silindirik biçimleri taşımakta, aşağıdaki kökler gibi katmanları buzları depolamak için kullanmakta.
  u iki bölümün arasında, bir mekanikstem suyun donmasına yardımcı olmakta, daha sonra iklim koşullarının uygun olmasıyla suyu arıtmakta, dağılımını düzenlemekte.
  5504.jpg 6448.jpg 7407.jpg 8389.jpg 9358.jpg 10299.jpg 11493.jpg
  Strüktürün altında, altı birarada salınan su tüpleriyle çevrili olarak bir ulaşım sistemi bulunmakta ve temiz suyun aşağıdaki kentlere ve kasabalara dağıtılmasını sağlamakta. Eğrisel kanallar, dağlardan aşağılara inmekte, aynı zamanda insanların ve malzemelerin taşınmasına yarayan yollar oluşturmakta.
  Kaynak:Evolo.us
   
 2. Hakan Ucar

  Hakan Ucar CMNet Üyesi

  Mühendislik harikası.. Bu dünyanın 8. harikası olur, benden demesi.
   
  Ercan Selvi bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?