Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hurda bildirimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

 1. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Arkadadaşlar imalat sırasında hatalı üretim sonucu çıkan hurdaların bildirimi ile ilgili çalışma yapan var mı? Bu hurdaların ayrı tutulup, satışa dönüşmediği hurda olarak ayrıldığı bildirilmesi ve bunun ticaret veya sanayi odalarından bir bilirkişinin tespiti ile belgelenmesi ve vergiden düşülmesi gerekiyormuş. Ne şekilde çözüyorsunuz? Bilirkişi maliyeti bunu geçiyor. Bu tip hurdaları biriktirip yılda bir falan bilirkişi çağırmamız yeterli olur mu? Hurdaları ne kadar bekletebiliriz, tehlikeli atıklar gibi max. 6 ay bekletmek gerekiyor sanırım. Yardım istiyorum.

  Bu konuda bildirim yapan kimse yokmu arkadaşlar, nasıl hurdaya ayırıyorsunuz fire, talaş, üretim hatası gibi malları.
   
 2. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  Ben ilk kez duydum.Bu gereklilik hangi yönetmelikten kaynaklanıyor biliyor musunuz?
   
 3. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  bende ilk defa duydum herhangi bir yönetmeliğe dayandırabılırmısınız ?
   
 4. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bu muhasebecileri ilgilendiriyor biraz ama hurdaların takibi bende olduğu için bana kaldı. Üretilen ürün hatalı üretildiğinde bildirmeyince hatasız gibi değerlendirilip satış fiyatı üzerinden vergilendiriliyormuş. Hurda dediğinde ise bunu ispatlaman gerekiyor. Bu hurda diyemiyorsun, ispatı için bilirkişi çağırman gerekiyor. Bizim mali müşavir bu şekildeki ürünleri depomuza gönderiyormuş, 2 yıldır falan bekleyenler varmış. En fazla 3 ton falan. Henüz bildirimi yapılmamış, bu kadar uzun süre beklemesi sıkıntı çevre için en fazla 6 ay bekler. Bunu uygulayan var mı bulamadım. Artık sanayi odasına falan sorucaz. Orada da yetkiliye ulaşmak 1 gününü alıyor insanın. Bir türlü yetkili kişiyi anlayan olmuyor, o ona yönlendiriyor, o ona.

  Muhasebesel olarak hangi yönetmelik bilemiyorum. Biraz araştırdım, "taşınır mal yönetmeliği" gibi birşey buldum, tam emin değilim, muhasebeci de bilmiyor.
   
  cevreci_gokhan bunu beğendi.
 5. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Anladım sana tavsıyen denetcılere o kada uzun bekledıgını belırtme . bu arada surecı bızlerle paylasırsan sevınırız.
   
 6. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  tehlikesiz atık toplama belgeli bir firmada alışıyorum ve sürekli hurda alıyoruz. Faturaları kdv siz ve hurda ibaresi ile kesiyorlar. çok miktarda atık çıkaran ve sürekli olarak çıkaran firmalar var böle bir uygulama varsa sürekli bilirkişi çağırıp rapor mu tutturuyorlar dersiniz. bu söylediğinizi bende ilk defa duydum. sonuca ulaştığınız zaman bizlerle de paylaşabilir misiniz.
   
 7. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bilgi alırsam paylaşırım. Saçma geliyor bana. Devlet benim alım miktarım üzerinden ne kadar malzeme üreteceğimi tespit edip, firelerimi belirleyecek, ben bu fire miktarından fazla fire çıkardığımda dur bakalım fazla çıkaramazsın bu fire değildir sen üretmişsindir bunu kardır diyecek, yok valla hurdaya ayırdım bak işte fotoğrafı ve bilirkişi raporu bana bu kadar vergi kesme diyeceğim.
   
 8. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Siz sanırım hurdadan ziyade hurdadan tekrar ürün eldesinden bahsediyorsunuz? Hurda ise zaten vergisi olmuyor. ayrıca depolamayla ilgili de herhangi bir süre kıstasının olduğunu sanmıyorum. Sonuçta varsa bile böyle bir durumun sürecini neye göre ispatlayabilirlerki? Şayet çıkan ürünün firesinden bahsediyor iseniz şirket kendi raporlama sisteminde imzalı bir şekilde tutup aylık raporlarında belirtiyor olması lazım. Firmanızda kalite yöneticisi yok mu? O hangi ürünün kullanılıp hangi ürünün kullanılamayacağını belirler. Lisansınız varsa sadece lisans kriterlerine uygun teknik şartların ve periyodik bakanlık bildirimini yapmanız yeterli olmakta diye biliyorum. Bence ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliğini okuyun emin olun. Fire sizin zararınız devleti bağlamaz sonuçta.
   
 9. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  hatalı ürün imhasından bahsediliyo olabilirmisiniz. şöyleki bir seramik firması hatalı ürün çıkarmıştı piyasaya satamamıştı. bu malzemeleride imha ettirdiğine dair noter huzurunda imha işlemi yapılmıştı. sizinkiler bunu yapmak istiyor olabilirmi?
   
 10. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  hayır hurdadan bahsediyorum, yeniden üretecek bir sistemimiz yok zaten. depolama kıstası var. bana bunu aktaranlar birşeyleri kaçırıyor gibi geliyor bana. saçma birşey çünkü. ambalajla da ilgili değil zaten.

  sanıyorum o kapsamda evet
   
 11. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  konu ilgim dışında ama internette ekteki dosyayı buldum. sanırım aradığın sorunun cevabı bu belgede yazıyor diye tahmin ediyorum.

  kolay gelsin.
   

  Ekli Dosyalar:

  Funda Saltık bunu beğendi.
 12. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Güzel bir dokümanmış teşekkür ederim, biraz daha detaylı inceleyip değerlendirmek gerekiyor. Sanki bununla ilgili bir zorunluluk yok gibi görünüyor.
   
 13. mavi-yeşil

  mavi-yeşil CMNet Üyesi

  hurdaların tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanım tebliği kapsamında yönetimi yapılıyor.
   
 14. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bu mali açıdan bir zorunluluk. Çevre ayrı.
   
 15. mavi-yeşil

  mavi-yeşil CMNet Üyesi

  en üstte bu hurdaların tehlikeli atıklar gibi max. 6 ay depolanıp depolanmayacağı sorunuz için yönetiminin bu tebliğde yazdığını söyledim.
   
 16. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Anladım, ben genel olarak soruma cevap verdiğinizi düşündüğüm için öyle demiştim. Teşekkür ederim.
   
 17. mavi-yeşil

  mavi-yeşil CMNet Üyesi

  ben çevre yönünden değerlendirdim diğer yönü hakkında zaten bilgim yok. iyi çalışmalar.
   
  Funda Saltık bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...