Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İl Çevre Orman Müdürlüğü Denetim Cezaları hakk.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Pınar Esin tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  İl Çevre ve Orman Müd.'nün denetim sırasında aldığı numunenin analiz sonucu deşarj limitlerinin üzerinde çıktı. Bu durumda ilk yapacakları iş para cezası göndermek midir? Yoksa daha önce böyle bir sorun yaşanmamış diyerek uyarı ile konuyu kapatabilirler mi? Ben bu konuda bir standart bulamadım, yardımcı olursanız memnun olurum.

  Teşekkürler..
   
 2. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Pınar Hanım merhaba,
  ilk etapta cezai işlem uygulamıyorlar.Uyarı verip belli bir süre sonunda limite veya altına düşürmenizi istiyorlar.Durum iyileştirmesi yaptığınızda yazı ile ÇİM'e bilgi vermelisiniz.
   
 3. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Bu arada haziran ayında denetimlere başlanıcak diye bir duyum aldım...(?)
   
 4. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  Tuğba Hanım,

  Uyarı vermeden ceza veremezler mi? O kişinin inisiyatifine mi kalmış bir şey? Bize direk ceza tebligatı geldi. Önce uyarı verilir düzelmezse ceza verilir gibi net bir dayanak var mı yönetmeliklerde?
   
 5. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Pınar Hn. o şekilde hiç karşılaşmadığım için bilemiyorum.Aslına bakarsanız yönetmeliklerde de cezai işlem uygulanır diye geçiyor.
   
 6. kaanozdemir

  kaanozdemir CMNet Üyesi

  waztez ne konuda cezai işlem uyguladılar ve hangi evrede senin konun ona göre cevap verelim belki incelemişsindir ama çevre denetimi yönetmeliğine göre hangi durumda olduğuna bakarsan iyi olucak bide aynı zamanda bu yönetmelikte ki 29 ve 30uncu maddede baş denetçinin ve denetçilerin görevleri var aynı zamanda seninde çevre görevlisi olarak yetkilerin var eğer firman daha önce belirtilmiş bir taahhütü veya bir yasal yükümlülüğü yerine getirmediyse bu durumda uyarı almazsın direkt olarak cezai işleme tabi tutulursun eğer bunlara dahil değil isen bu durumda bakanlıkta sana ceza veren kişiye hangi yasa ve yönetmeliğin maddesine göre ceza verdiğini sorma hakkına sahip olduğunu biliyorum... bunuda ceza itiraz diekçende belirtmen gerekli...
   
 7. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  Kaan Bey,

  Atıksu arıtma tesisini üretimde bakım yapılacağı ve arıtmaya su gitmeyeceği için durdurmuştuk. Bunu da yazı ile İl Çevre Müd.'ne bildirdik. Devreye aldığımızın ertesi günü denetime geldiler. Daha bizim kendi analiz sonucumuz bile gelmemişti. Sonuç olarak limit üstü çıktı ve ceza gönderdiler.
  Benim de öğrenmek istediiğm bu zamana kadar hiç limit üstü çıkmayan, uyarı bile almayan bir tesise uyarı bile vermeden direk ceza makbuzu göndermeleri hangi yönetmeliğin hangi maddesine dayanıyır? Yada benim savunma yapabilmem, önce uyarı verilmesi gerekirdi diyebilmem için hangi yönetmeliğin hangi maddesini kullanabilirim? Tuğba Hanım'ın dediği gibi benim de bildiğim SKKY'de cezai işlem uygulanır diyor.
   
 8. kaanozdemir

  kaanozdemir CMNet Üyesi

  waztez evet cezai işlem uygulanır diyor ama senin konu sadece skky ve denetlemeye kısmen giriyor konun oldukça ilginç ama ayrıca teşekkür ederiz böyle bir konuyu paylaştığın için, eğer il çevre müdürlüğü tesisten gelip numune alıyor ise sıkıntı ondan kaynaklanıyo bu gibi durumlarda fazla itiraz hakkın doğmuyor nedeni de senin daha iyi bildiğin gibi deşarj standartlarını sağmadığına dayandırıyor ve seni tck 5237 sayılı tck kanununun 181inci maddesine tabi tutuyor... ve buna göre ceza veriyor...
  malesef il çevre bu gibi konularda kendini sağlama almış durumda... sen yinede bu bakım için için faaliyeti durdurduğuna dair dilekçe gönderdiğin memurla bir görüş ortada sıkıntı var aslında faaliyetini durdurduğunu dikkate almaları gerekiyo fakat şikayet söz konusu herhalde... veya kasıt var... yani sen faaliyete geçmiş bir tesis inşallah faaliyet durdurmaya gitmemiştir
   
 9. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  Hayır, faaliyet durdurmaya gitmediler. Uzun zamandır hatta yıllardır bizim tesise ceza veremedikleri için özellikle açık yakalamaya çalışıyorlardı. Gece gelmeler, haftasonu ziyaretler vs. tam da durup devreye aldıktan sonra geldiler tesisteki bakteriler daha kendilerine gelmeden numune aldılar, doğal olarak da limit üstü çıktık. Zaten biz de hukuki süreci başlattık, sormak istediğim de benim bildiklerime ek olarak ne gibi haklarımız olduğuydu. İlginiz için teşekkürler Tuğba Hanım ve Kaan Bey.
   
 10. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Çok sık olmamakla birlikte haftasonu gelebiliyorlar,gece gelebiliyorlar.Esas bu zamanlarda tesisin çalışıp çalışmadığını kontrol ediyorlar.Umarım lehinize sonuçlanır.Bizi de bilgilendirirseniz sevinirim.
  Bir de daha önce söylemiştim;haziran ayında denetimler başlıcak deniliyordu.Ama bundan kasıt ne bilemiyorum.Denetim hep vardı,birşeyler mi değişti?Böyle bir duyum alan arkadaş var mı?
   
 11. kaanozdemir

  kaanozdemir CMNet Üyesi

  sizin sektörü sormamda sakınca var mı waztez, bide tekrar geçmiş olsun diyorum kasıt var mı bilmiyorum yeni gelen çevre izni ve lisansı muhabbeti ile birlikte il çevre ve çevre orman bakanlığı biraz günah keçisi arıyor gibi can yakmak için... bu iyi fakat biraz kontrolsüz güç hesabı...
   
 12. pre_conception

  pre_conception CMNet Üyesi

  Denetim geçirmiş arkadaşlara bir sorum olacak. Bize de denetime gelecekler. Entegre Denetim konu başlığı altında çevre denetim yönetmeliği kapsamında dikkat etmem gerekenler nelerdir?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.