Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Imhoff'da çamur şekli

Konu, 'ARŞİV' kısmında superjax tarafından paylaşıldı.

 1. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  Yarım saatte normal olarak çöken çamur 1 saat ve fazlası sürelerde kaldığında bu şekli alıyor. Bu konuda yorumlarınız nelerdir?
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  Arıtma tesisiniz ne tür bir arıtma?
   
 3. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  arıtma tesisi biyolojik aktif çamur Atv-131 tasarım.
  Tam Nitrifikasyon ve Deninitrifikasyon ile biyolojik ve kimyasal olarak Fosfor gideriminin sağlandığı Bardenpho prosesi aynı havuz içerisinde gerçekleşmekte.
   
 4. Hande Öztürk

  Hande Öztürk CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Ataköy ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi sizin tesisinizle aynı tasarımı aynı işletmeyi sürdürüyor.Arayıp ilgili çevre mühendisi Ayşe Hanım veya kimya mühendisi Gizem Hanım'dan bilgi alabilirsiniz.
  Resim çok ilginç nedeninin tespitini merakla bekliyorum :)
   
 5. Mutahhar Dede

  Mutahhar Dede CMNet Üyesi

  öncelikle çamur içinde poli olma ihtimali var mı ? eğer poli varsa bunlar yumaklaşarak, çamuru polinin yoğun olduğu bölgeye çekebilir. eğer yoksa bu 2 numunenin hangi prsoeslerden alındığını belirtebilir misin ?
   
  Sabit Burak Cebeci bunu beğendi.
 6. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  bu iki numune havalandırma havuzundan alındı.
  Bu şekil imhoff da yarım saatten sonra oluşuyor, poliden olsa hemen kendini gösterir.
  Son iki haftada sonra oluşmaya başladı bu şekil imhoff da. Bu arada ph da biraz düşme oldu. İmhoff SVI AKM ve çıkışta sorun yok.
   
 7. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  BOİ Çok Yüksek. O Yönde Bir Çalışma Yaparsanız Sanırım Faydalı olur
   
 8. Hamza Ay

  Hamza Ay CMNet Üyesi

  Çamur hacim indeksine bakılmalı
   
 9. muratcan kucuker

  muratcan kucuker CMNet Üyesi

  Bende de 1 saat sonra yuzeye cikiyor dibinde biraz kaiyornormal mi
   
 10. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  Denitrifikasyon Halen Devam ettiğinden Açığa Çıkan Gazl Nedeni İle olur Şimdilik Sorun olmaz ama olacak Sorunun Habercisidir Çamur Yaşını Dikkat Etmek gerek Sistemden Hızlı Çamur Çekmenin zamanın Geldiğini Gösterir
   
  SenayKS bunu beğendi.
 11. Çok pardon önceden yazdığım kısmı değiştiriyorum çünkü sizin mesajınızı iyi okumamışım, siz çamurun başlangıçta normal çökeldiğini sonradan bu şekli aldığını belirtmişsiniz, ben başlangıçtan itibaren bu şekli aldığını zannettim. Eğerki bu sonradan oluşan bir durum ise çamurunuzda denitrifikasyonun oluştuğuna işaret eder.

  Şöyleki; ilk 30 dakika içerisinde normal olarak çamur çökeldikten sonra mikroorganizmalar zamanla oksijeni tüketmekte ve ortam anaerobik koşullara sahip olmaktadır. Sonrasında taban kısımlar daha çok oksijensiz kaldığından dolayı denitrifikasyon başlamaktadır (Resimde görüldüğü gibi).

  islet10.gif

  Bazen iyi çökelme karakteristiklerine sahip olan çamurun nispeten kısa bir çökelme periyodu sonrasında yüzeye doğru yükseldiği yada yüzdüğü gözlenir. Bu olgunun sebebi denitrifikasyondur, bunda atıksudaki nitritler ve nitratlar nitrojen gazına dönüştürülür. Çamur katmanında nitrojen gazı oluştuğu için gazın büyük kısmı çamur kütlesi içinde kapanlanır. Eğer yeterli gaz oluşursa çamur kütlesi batmaz hale gelir ve yüzeye doğru yükselir yada yüzer. Yükselen çamur, yüzen katılara yapışık küçük gaz kabarcıklarının mevcudiyeti ile çamur kabarmasından ayırt edilir.

  Bu sorunun üstesinden gelmek için:

  1- Durultucudaki çamurun bekleme süresini düşürmek için aktif çamur geri devir hızı artıtılır

  2- Çöktürücü içerisine havalandırma tankı karışık sıvısının akış hızı düşürülür

  3- Çamur sıyırma mekanizmasının hızı artırılabilir

  4- Çamur atım hızı artırılır.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.