Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Insani tüketim amaçlı sular yardım

Konu, 'ARŞİV' kısmında Mustafa Polatlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa Polatlı

  Mustafa Polatlı CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar;

  İNSANİ TÜKETİM AMAÇLI SULAR HAKKINDA YÖNETMELİK 'e göre fabrikaların Halk Sağlığı laboratuvarında sene de 1 defa analizleri yaptırması gerekiyor bende fabrikanın yemekhane , içme suları , lavabolar ve kuyu suyundan numuneler göndermeyi planlıyorum. Tabi ki laboratuvar numune başına ücret alıyor ve yönetimde yasal yaptırım var mı diye soruyor. bununla ilgili bir yaptırım var mı ? İlgili yönetmelikte göremedim bilen biri yardım ederse sevinirim.
   
 2. Fikret Şan

  Fikret Şan CMNet Üyesi

  İlgili sorunuza bu "bilgi notundan " cevap alabilirsiniz.İyi çalışmalar.
   

  Ekli Dosyalar:

  Mustafa Polatlı bunu beğendi.
 3. Mustafa Polatlı

  Mustafa Polatlı CMNet Üyesi

  Fikret Bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim ama bu yazı direk su satışı yapan tesislerle ilgili bizim ki fabrika ve bize karşı bir yaptırım göremiyorum, fabrikaları da kapsamıyor yanlışsam düzeltin.
   
 4. Fikret Şan

  Fikret Şan CMNet Üyesi

  İster KAMU kesimi , ister ÖZEL sektör olsun, bünyelerinde çalıştırdıkları çalışanlarının direk sağlığından sorumludur.Yani Mevzuata uygun olarak SAĞLIKLI SU TEMİN etmekle görevlidirler.Eğer bir standart aşımı varsa onları düzeltmekle yükümlüdürler.(Örneğin; Çeşitli arıtım metodlar kullanmak veya suyu dezenfeksiyon yapmak,vb.)Zaten numune alınmasının amacıda budur.
   
  ayşegülik ve Mustafa Polatlı bunu beğendi.
 5. Mustafa Polatlı

  Mustafa Polatlı CMNet Üyesi

  Tabi ki haklısınız Fikret bey bunların bende farkındayım ama sizde takdir edersiniz ki fabrikalarda bir şey yaptırmak için bir şeylerin yasal zorunluluğunu (mesela para cezası vb.) vurgulamak gerekiyor ki işler yürüsün. Bende bu yönetmelikte sadece ticaret babında bu işi yapanların isim haklarının kaldıralacağını ve tekrar kullanamayacaklarını gördüm ondan dolayı acaba bizi içeren bir yaptırım var mı diye sordum. Yönetmeliğe baktığımda göremedim önceden yapan varsa bilir diye açtım konuyu.
   
 6. Abdurrahman Kıvrak

  Abdurrahman Kıvrak CMNet Üyesi

  İçme ve kullanma suları yönetmeliğinde bahsedildiği üzere bu konuda yaptırma zorunluluğunuz var oda insan tüketimi var ise herhangi bir gıda ile temas szö konusu ise birde şunu eklemk isterim yılda bir kez demişssiniz.Bu yönetmelik ek 1 ve ek 2 de bahsedildiği üzere yaptıracağınız parametreler için ortalama tüketim esas alınmaktadır.Ona göre ayrıca bir kontrol izlemesi gerekmektedir.Ricam sektörünüz ve kullandığınız suyun günlük ve ortalama aylık debisini verin ona göre burdan yardımcı olabilirim.Eğer sektörünüz gıda ise BRC,TSE ve diğer kalite denetmenleri tarafından bu istenir ve bakılır.Yalnız harici olarak bir kuyudan suyunuz temin edilip kullanım sağlanıyorsa dahi bakılmaktadır.Herhangi bir şikayettte gıda tarımdan ceza ihtimaliniz doğabilir.Bilginize
   
  Fatih Çoban ve Mustafa Polatlı bunu beğendi.
 7. Mustafa Polatlı

  Mustafa Polatlı CMNet Üyesi

  evet haklısını Abdurrahman bey, ek-2 de tabloya baktım ve günlük ortalama 1000 ton civarı su kullanımı olduğu için yılda bir kez analiz yaptırmam gerekiyor. O zaman sizinde dediğiniz gibi olası bir şikayete karşı ya da sağlık riskine karşı analizlerin yapılıp dosyalanmasın da fayda var.

  çalıştığım firma bir gıda firması değil ip üreten bir fabrika ve kuyudan suyu kullanıyoruz. klorlama falan oluyor tabi ki suda. Teşekkür ederim ilginiz için :)
   
 8. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Yılda bir kez denetim izleme yapıyorsanız, en az 4 adet te kontrol-izleme yapmak zorundasınız. Denetim-izleme daha kapsamlı , kontrol-izleme ise daha az parametreli kontrol analizleridir. İhmal etmeyin diye hatırlatmak istedim :)
   
 9. Mustafa Polatlı

  Mustafa Polatlı CMNet Üyesi

  Fatih Bey teşekkür ediyorum belirtmeniz çok iyi oldu gerçekten o ayrıntıyı atlamışım ama şimdi nasıl yaparım diye telaşına düştüm netice de 2013 ün bitmesine az kaldı :s
   
 10. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Geçmiş için birşey yapamazsın artık. Bundan sonrası için ilk etapta denetim-izleme numunesi aldırman gerek. Daha sonra peryodik olarak kontrol-izlemelerini yaptırabilirsin.
   
  Mustafa Polatlı bunu beğendi.
 11. Mustafa Polatlı

  Mustafa Polatlı CMNet Üyesi

  aynen haklısınız. Teşekkür ederim ilginiz için
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...