Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iş güvenliği uzmanlığı ve çevre görevlisi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Mustafacan tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafacan

  Mustafacan CMNet Üyesi

  Arkadaşlar mayısda yönetmeliğin değiştiğini duydum. Aynı firmada veya farklı firmalarda hem iş güvenliği uzmanı hemde çevre görevlisi olarak çalışılabiliyormu ? Bir firmada tam zamanlı çalışılırken ve çevre görevlisi iken başka bir firmada iş güvenliği uzmanı olarak görev yapılabiliyor mu ?
   
 2. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  Tam zamanlı isen çalışılmıyor diye biliyorum
   
 3. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Mustafa Bey aynı firmada hem isg uzmanı hem çevre görevlisi olarak çalışılıyor mu bilmiyorum sizi yanlış yönlendirmek istemem fakat bir firmada tam zamanlı olarak çevre görevlisi iken başka bir firmada isg uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.Ben bu şekilde çalışıyorum.
   
  F.Kansu bunu beğendi.
 4. orcunskl

  orcunskl CMNet Üyesi

  yönetmelikte "İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar." maddesi mevcut. ilerde sıkıntı yaşamayın.
   
 5. deryaozyurt

  deryaozyurt CMNet Üyesi

  Bu madde yönetmelikten kaldırıldı ama tam zamanlı olayını ben de bilmiyorum
   
 6. asmin

  asmin CMNet Üyesi

  Sigortanız ayrı ayrı ödeniyor öyle değil mi?
   
 7. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Evet C sınıfı uzman olduğum için ilk olarak az tehlikeli küçük bir işyerinde başladım.Ayda 1 saat gidiyorum sigortamda ayda 1 saat olarak ödeniyor.
   
 8. orcunskl

  orcunskl CMNet Üyesi

  evet haklısınız.
   
 9. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Orçun bey, yeni yönetmelikle bu madde kaldırıldı.Araştırmalarım sonucunda benim gibi uzmanlık yapan ve çevre görevlisi olarak farklı yerlerde çalışan arkadaşlarla konuştum.Çalışma Bakanlığı tam zamanlı olarak başka bir iş yerinde ayda 270 saat çalışan uzmanlara başka bir iş yerinde 37 saat uzmanlık hakkı veriyor.Şuan için hiçbir sıkıntı oluşmadı.Tabi ileride sıkıntı olur mu bilemiyorum.
   
  asmin bunu beğendi.
 10. orcunskl

  orcunskl CMNet Üyesi

  haklısınız. yönetmelikte değişiklik yapılması dair yönetmelikte ilgili hüküm kaldırılmış. düzeltmeniz için teşekkür ederim.
   
  Seda Özsoy bunu beğendi.
 11. asmin

  asmin CMNet Üyesi

  Bende bu şekil biliyorum fakat sigorta aynı işyerine ait olması gerekiyor denilmişti bana :kötü: ?
   
 12. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Asmin tam zamanlı olarak çalıştığım iş yerine gelen isg uzmanıyla yaptığımız araştırmalardan sonra herhangi bir sıkıntı olmayacağı söylendi.Bu şekilde ayda 1 saatten 15 firmaya kadar bakan uzmanlar varmış her birinin sigortası farklı firmalardan yatırıldığı için şuana kadar hiç bir sıkıntı olmamış.Kesin olarak sorun olmaz diyemiyorum çünkü ülkemizde her gün bir şeyler değişiyor.İl müdürlükleri bile ilden ile farklılık gösteriyor.:)
   
 13. asmin

  asmin CMNet Üyesi

  Evet haklısın:)her an herşey olabilir. :)
   
  Seda Özsoy bunu beğendi.
 14. Ömer Faruk Taş

  Ömer Faruk Taş CMNet Üyesi

  Yani sonuç olarak çalışabiliyoruz. Ben toplama ayırma tesisinde çalışıyorum aynı zamanda belgemi kullanmak adına başka firmalarda İSG uzmanlığıda yapabiliyormuyum. Bunu şartları tam olarak nedir. OSGB lerle çalışabilirmiyiz. Yoksa çalışacağımız firmayı kendimiz bireysel olarak mı bulmalıyız.
   
 15. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Ömer Bey osgb lerle çalışma şartını bilmiyorum ,ama hiçbir osgb nin ayda bir iki saat için uzmanla anlaşacağını sanmam.Benim görüşüm kendiniz bireysel firma bulun.
   
 16. Mustafacan

  Mustafacan CMNet Üyesi

  çok teşekkürler.. bir an durum çok karışır gibi oldu. ayda tam zamanlı 270 saat çalışan iş güvenliği uzmanları başka bir yerde 37 saat çalışabiliyor. peki tam zamanlı çalışan çevre görevlisi başka bir firmada kaç saat iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyor ve de tam zamanlı çalıştığı ayni firmada ayni zamanda iş güvenliği uzmanı olarak çalışabiliyor mu ? kusura bakmayın sizleri biraz beyin fırtınasına zorluyor gibi oldum !
   
 17. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Mustafa Bey, ayda tam zamanlı 270 saat çalışan çevre görevlisine(yada isg uzmanlığı dışında diğer meslek grupları)bakanlık başka bir yerde isg uzmanlığı için 37 saat uzmanlık hakkı veriyor.Yönetmeliklerden hatırladığım kadarıyla tam zamanlı çalışan isg uzmanı başka bir yerde uzmanlık yapamıyor diye biliyorum.Bilgilerimde eksik veya hatalı bilgi varsa diğer arkadaşların düzeltmelerini isterim.
   
  Hande Soy bunu beğendi.
 18. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  bir çevre mühendisinin c sınıfı uzmanlar gibi bir firmaya bağlı olmadan ayda 1-2 tam gün çalışmak için sözleşme yapma hakkı var mı? yönetmelikte tam zamanlı çalışmayla ilgili bir madde bulamadım.

  Seda Hanım 37 saat maddesini yazdığınız hangi yönetmelikten?
   
 19. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Hande Hanım 37 saat yönetmelikte yazmıyor.Tam zamanlı olarak 180 saat çalıştığımız taktirde 37 saat fazla mesai hakkımız var.Bu fazla mesai hakkını çalışma saatleri dışında iş güvenliği uzmanlığı yaparak kullanabiliriz.İsg katip sisteminde sistem artık dakika üzerinden hesaplama yapıyor buda ayda 1-2 gün yada 1-2 saat çalışma hakkımız olduğu anlamına geliyor.
   
  Hande Soy bunu beğendi.
 20. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  teşekkürler Seda hanım, peki bir çevre mühendisi bir çevre danışmanlığa bağlı olmadan kendisi bu hizmeti firmalara verebiliyor mu?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...