• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Isg uzmanlığı ile ilgili

Tolga Kelesli

Kayıtlı Kullanıcı
Çevre mühendisi olarak inşaatlarda iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilir miyim ?

Merhaba, tartışmalar arasında gözümden kaçmadıysa bir şey sormak istiyorum. Bir iş yerinde tam zamanlı olarak çalışan iş güvenliği uzmanı aynı iş yerinde ya da farklı şubelerinde TMGD olarak görevlendirilebilir mi?
Çevre mühendisi olarak çalıştığım yerde çalışma bakanlığı denetiminde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görev yapamayacağımı başka bir iş de yaptığım için yarı zamanlı olmam gerektiğini söylemişti. Ben de tam zamanlı olarak görev yapılıyorsa başka işte görevlendirilemiyor diye düşünmüştüm.

Tam zamanlı bir iş güvenliği uzmanı aynı iş yeri ya da şubesinde başka bir işte görev alamıyor mu?

@Gizem Sunar

doğru düşünmüşsünüz. işyerinde yapamıdığın için mevzuat işyeri dışı da demiş. ama tam gün olmadığında "yaptığı süre" den kalan zamanlarda bir kısıtlama getirmemiş.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

(5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. (Değişik ikinci cümle: RG-11/10/2013-28792). Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler hafalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.
(6) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
Görevlendirme belgesi ve sözleşme
MADDE 14 – (Değişik:RG-18/12/2014-29209)
8) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

doğru