Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Izgaralar hakkında

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özge Ulutas tarafından paylaşıldı.

 1. Özge Ulutas

  Özge Ulutas Misafir

  Merhabalar,

  Bölümde yeniyim ve sorularım komik gelebilir.

  Izgaralar neden eğimli yerleştirilirler? Neden bu eğim kaba ızgaralarda 30-60 , ince ızgaralarda 30-60 dir. Temizleme kolaylığı ama tam olarak bunların mantığı nedir?
  Ayrıca neden sadece atıksu arıtma tesislerinde bulunur? İçme suyu tesisi projelendirilirken bir kaynak suyu kullanıcalacak olsa bu kaynağa rüzgarla, arıtmadaki ekipmana zarar verecek maddelerin karışma olanağı yok mu? Ya da yoksayılarak mı projelendirilir?

  Şimdiden teşekkürler
   
 2. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  eğim suyun yönünü belirler. atıksuda zorunludur ama içme suyunda da olması lazım evet :D
   
 3. Özge Ulutas

  Özge Ulutas Misafir

  çok teşekkürler, peki neden özellikle belirli açılarla yerleştirilmelidir? temizlenmesi ile ilgisi var mı? ayrıca başka bakış açıları ve görüşler gelirse de sevinirim :)
   
 4. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  açıkçası ben de bilmiyorum :D ama konu takip açısından buradayım :) belirli açı derken bence bunlar için bir standart oluşturulmuş 30-60 diye ama sen neden ille de 30-60 diyorsun galiba :D
   
 5. Özge Ulutas

  Özge Ulutas Misafir

  Yok ben de bilmiyorum :D
   
 6. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  ya 30-60 derken ızgaranın neresi 30-60.. yani çubuklar arasındaki fark değil herhalde çubuğun uzunluğu mu :D bak ben senden kötüyüm :p

  dur dur açı di mi bu :D
   
 7. Özge Ulutas

  Özge Ulutas Misafir

  Eğikliği 30-60 derece oluyormuş, sebebini merak etmiştim belki de dediğin gibi standart :)
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Öncelikle aramıza hoşgeldiniz,
  Cesaretinizden dolayı kutlarım sizi, komik değil güzel bir soru oldu bence.
  Izgaraların yatay ile yaptıkları açı ızgaranın temizlenme şekline göre değişir.Elle temizlenecek ızgaralar yatık, mekanik temizlenecek ızgaralar daha dik imal edilir. Elle temizlenen ızgaralarda eğim 45-60, mekanik temizlenen ızgaralarda eğim 60-90 derece aralığında seçilir.Burada suyun ızgara yaklaşım hızları önemlidir.Elle temizlenen ızgaralarda su hızı 0,3-0,60m/sn iken mekanik temizlenen ızgaralarda su hızı 0,6-1 m/sn aralığındadır.Her iki durumda da su kabarmasını dikkate almak gerekir.
  İçme suyu alma yapılarının ağzı atmosfere açık olmaz, su içerisine batık durumda olur, ayrıca bir regülatör veya barajdan su alınacağı için kısmi çöktürme işlemi su alınmadan önce gerçekleşmiştir.Atıksu arıtma tesislerindeki gibi bir ızgara sistemi gereksizdir.
   
 9. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  zorunlu bir sabit değil bu açılar kaba ızgarada 80 e kadar çıkabilir açı.Bu eğimi vermenin amacı yük kaybıdır.ızgaranın yatayla yaptığı açı arttıkça yük kaybı artar yani
  60 derecede oluşan yük kaybı > 30 derecede oluşan yük kaybı
  yük kaybı ızgaranın suya batan kısmında gerçekleşir dolaylı olarak yatayla yapılan derecenin artması su içerisinde katı maddeleri önleyecek ızgara çubuk uzunlarının azalmasına sebep olur.
  60 derece suya temas eden ızgara çubuk uzunluğu < 30 derecede suya temas eden ızgara çubuk uzunluğu
  küçük de bir örnek vereyim.30-60-90 derecelik yanyana 2 üçgen çiz birinin yatayla yaptığı açı 30 olsun diğerinin ki 60 hipotenüsleri aynı yöne baksın.60 dereceli üçgen daha dik 30 dereceli üçgen daha yatıktır zemine göre.sonra bu iki üçgenin yarısını suyla kapla (su yüksekliği eşit ve her iki üçgende de düz bir çizgi şeklinde) su altında kalan uzunlukları değerlendir senin ızgaran su altında kalan hipotenüs kısmı yük kaybı neden olmuş olabilir bunun uzunluğu atıksu için ne ifade eder anlayabilirsin.Yük kaybının çok olmasını istemeyiz çünkü bir sonraki proses dahafazla katı madde geçer bunun için su içerisinde daha uzun ızgara çubuklarına ihtiyaç duyarız :)
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Gülay Hanım dedikleriniz bilimsel olarak doğru yalnız.Izgaralarda tutulan katı maddeler nedeniyle ortaya çıkan yük kaybı çubukların su ile teması sonucu meydana gelen yük kaybından çok daha yüksektir.Izgaralar düzenli aralıklarla temizlenmezse yük kaybı artar.Izgaralardaki yük kayıpları 0,15-0,3m dir.Çubuklardan kaynaklanan yük kaybı ızgarların imalatı esnasında ızgaradan önceki kanal kotu ile ızgaradan hemen sonraki kot arasında fark yaratarak elimine edilebilir.(ızgaradan sonra zemin kotunun yük kaybı kadar düşürerek)
   
 11. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  :D bende ki üniversiteden kalma atık suların arıtımı projelendirme hesabı :D arkadaşın da proje için sorduğunu düşünerek teorik anlatmaya çalıştım.
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ne diyelim ağzınıza sağlık o zaman ;)
   
 13. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  yanlışsa düzeltin tabi yanlış bilgi vermeyelim :) benim hatırladığım bu şekildeydi projemi de yaparken yük kaybı hesabı, su hızı, ızgara uzunluğu vs. bularaktan ilerlemiştim.
   
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bu şekilde bulmuş olduğunuz yük kaybı imalat esnasında elimine edilebilir zemin kotunda farklılık yaratarak.Söylemiş olduğunuz konuda bir detaydır Teşekkürler.
   
 15. Özge Ulutas

  Özge Ulutas Misafir

  Herkese çok teşekkürler, şimdi kafamda tam olarak oturmuş oldu, görmeden öğrenmek benim açımdan zor oluyor ezberleyemiyorum. Bu nedenle komik sorularım hep olacak :)
   
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 17. kaan237

  kaan237 CMNet Üyesi

  kaba ve ınce ızgara hakkında sunum
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatih Özcan bunu beğendi.
 18. cevremuhendisi

  cevremuhendisi Misafir

  İçme suyu arıtma tesislerinde de ızgara benzeri yapılar vardır. Bunlar tesiste değilde genelde su alma yapılarının ağız kısmında bulunur. Krepin yada süzgeç olarak isimlendirilirler ve su altında bulunduğundan görünmezler.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.