Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kadınların mühendisliği bırakmasındaki ana neden çalışma ortamı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özgür Anaç tarafından paylaşıldı.

 1. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Milwaukee Wisconsin Üniversitesi'nde (UWM) yapılan araştırmaya göre, gerekli diplomayı aldıktan sonra mühendislik işlerini bırakan kadınlar, ailevi gerekçelerden çok, rahatsız çalışma ortamı yüzünden bu alandan çekiliyorlar.

  Çalışmada, ankete katılan mühendislik kariyerini bırakmış kadınların neredeyse yarısı, bırakma nedeni olarak olumsuz çalışma koşulları, çok fazla seyahat, yükselme olanağının azlığı veya düşük ücreti belirttiler.

  Mühendislik diploması alan kadınların sayısını artırmaya yönelik başarılı çabalara rağmen, alan şu an bu kadın mühendisleri elinde tutamama problemiyle karşı karşıya. Ulusal Bilim Vakfı'nın yarım milyon dolarlık katkıyla destek olduğu araştırma, ankete katılanların işten ayrılma nedeni olarak birden fazla gerekçe sunmalarına izin verdi ve katılımcıların yaklaşık yarısı öyle yaptı.

  Bulgular katılımcıların üçte birinin mühendisliği çalışma koşullarını, patronlarını veya kültürü beğenmediği için bıraktığını gösteriyor. Dörtte biri ise ailesiyle daha fazla zaman geçirmek için mühendisliği bırakmış.

  UWM'nin tanınmış Eğitimsel Psikoloji profesörü Nadya Fouad “Bazı kadınlar ailevi nedenlerden dolayı işlerini bırakıyorlar, ama bizim anketimize yanıt verenler arasında onlar çoğunluk değil” dedi.

  Fouad bu araştırmanın, mühendislik alanının kadınları elde tutmasına dair yapılmış ilk sistematik araştırma olduğunu belirtiyor. Kendisi ve araştırmanın ortak yazarı, UWM İşletme Doçenti Romila Singh, 230 farklı üniversiteden mezun 3700 kadından konuya dair düşüncelerini çevrimiçi (çn. internet üzerinden yapılan) anket aracılığıyla aldılar.

  Anketi yanıtlayanlar dört gruba ayrılıyor: Mühendis olarak çalışanlar, diploma alıp alana hiç girmeyenler, alandan ayrılalı beş yıldan fazla olanlar ve alanı son beş yıl içinde bırakanlar.

  Anketin diğer önemli bulguları şöyle:

  • Mezuniyetten sonra mühendislik alanında çalışmayan anket katılımcısı kadınların üçte biri, çalışmayı tercih etmeyişlerinin nedeni sorulduğunda, bu alanın hoşgörüsüz olduğu veya çalışma kültürünün kadınları desteklemediği yönünde bir algıları olduğunu dile getirdiler.

  • Kadınların mühendislik alanında kalıp kalmayacakları kararını en çok, psikolojik etkenlerle şirket ortamına bağlı etkenlerin kombinasyonu belirliyor.

  • Kadınların mühendislik alanında kalma kararları, yöneticiler ya da çalışma arkadaşları gibi, şirkette bulunanların önemli desteğinden etkilenebiliyor.

  • Şu anda çalışmakta olan mühendislerin kariyerlerini ve iş tatminlerini etkileyen önemli bir etken, eğitim ve kendini geliştirme fırsatlarının verilmiş olmasıydı.

  • Ankete yanıtında şirketlerinden ayrılacağını söyleyen kadınlar, büyük ihtimalle mühendislik alanından da tamamen ayrılacakları izlenimi uyandırdılar.

  • Mühendislik unvanıyla mezun olan ancak bu alanda çalışmayan kadınlar, mühendislik eğitiminde kazandıkları bilgi ve yetenekleri birçok farklı alanda kullanıyorlar.
  Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110310101341.htm
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  açıkçası kısa cümle alıntı yapmayı bilmiyorum yada sorabilirdim ama bu kafa doluluğuyla bunla uğrasmak istemedim.kadınların mühendislik olarak kategorize etmeye gerk yok iş hayatını bırakmalarının nedeni aşırı iş yükü ve çalışma saatlerinin erkeklere eş değer tutulması esnek olmaması kadının iş hayatındaki sorumluluklarının yanısıra ev aile sorumluluklarınında olması ve bu sorumlulukları yerine getirmekte gsterdiği zaafiyetleri ii anne olmak ii eş olmak herşeye yetişebilmek vs.kadının mükemmelliyetçi olması...ve yöneticilik kursunda öğrendiğim bir bilgi çalısma ortamında tecrubelerle kanıtlanmış defalarca kişiler asla kurum yada firma herneyse terketmezler yöneticileri terkederler
   
 3. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Sanırım yanlış bir algı oldu, çünkü burada ki amaç "kadınları" kategorize etmek niyeti değil aksine bilimsel olan bir araştırma sonucunu paylaşamaktı.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  sanırım sizde yanlış anladınız bende düşüncemi paylastım düşüncenize muhalefet olması amacıyla paylasım yapmadım atıfta bulunduğum bilimsel çalısmanın kendisi siz değilsizniz ikimizde sosyal anlamda bir paylasımda bulunduk..
   
 5. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Sanırım küçük bir yanlış anlaşılmalar olmuş karşılıklı :)
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  :) sanırım
   
 7. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...