Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Merve Yeşildağ tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  merhaba;
  birsey soracaktım ben sıteye baktım ama hep çöpten kompost yapımı var birseyı bulamadım ambalaj atıklarından yani sadece kağıt,karton gbi maddelerden kompost yapımını anlatan bilgi mevcut olan var mı? sonuçta organik madde içeriği az olduğu için organik madde eklemek gerek bu tarz bilgiler elınde olan var mı? yoksa buradaki bilgilerle aynı yöntemde mi düşünmeliyim? yardımcı olur musunuz?
   
 2. gestrabyan

  gestrabyan CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  Kağıt, karton gibi atıklar çok fazla su tuttuğu için ve dolayısıyla anaerobik aktiviteye neden olacağından kompost yığını içinde istenmez gibi bir genel bilgi mevcut. C/N oranı için talaş üre vs.. kullanılır fakat ambalaş atıklrının bu amaçla kompost tesisine alındığını daha önce duymadım. Kağıt kartonun geri kazanımı öncelikle düşünülüyor, ekonomik değeri olduğundan kompost olmasından daha iyidir sanırım.
   
 3. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  Merve hanım ben ambalajdan kompost yapımı işini çok merak etim nedeni ise üretiiğiniz normal kompostau bile satamazaken para eden kağıt ve kartondan neden kompost yapılmak isten sin? yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar..
   
 4. Orhan Kaan Türk

  Orhan Kaan Türk CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  İSTAÇ ' ta çöpten üretilen kompost günde 7 trilyon bütçeye katkı sağlıyor... Ama üretilen kompost satmayı geçin kendi ülkemizin park bahçe ağaçlandırma vb. uygulamarına yetmiyor. Yani kompost da önemli bir gelir kaynağı fakat kağıttan kompost üretimi yüzü astarından pahalıya gelen bir dönüşüm gibi geldi bana da ...
   
 5. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  ben ambalaj gerı donusum tesisinde çalışıyorum ve elımıze cok fazla kagıt gelıyor atık olarak bunun bellı mıktarı zaten satılıp gerı donusume katkı saglanıyor projemde malı dısarıdan almayıp gelen her atıgı degerlendırıp kompost yapmak ,sonucta kagıt gerı donusumu kesınlıkle daha faydalı o konuda hem fıkırım, projemde bırazda kagıt ekleyıp uygun konuma getırıp kompost elde etmek. kompostu ham madde olarak pıyasaya sunmak ıstıyoruz. anlatabıldım mı?:)
   
 6. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Cevap: kağıt, karton gibi maddelerden ,kompost yapımı?

  kağıt selüloz içerdiğinden kompost için uygun bir madde değildir!
  bu kağıt kompozda kullanılmaz demek değil ama efektif değil.

  Sevgi ve saygılarımla.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...