• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite raporunu kg'dan metreküpe çeviren var mı?

ilknurarducoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
cantekinler geri dönüşüm
Amabalaj atığı toplama ayırma tesisleride tesis tipi belirlemek için il müdürlükleri yazı gönderiyor. Ve bu yazıda kapasite raporunun metreküp cinsinden istiyor. bunu yaptıran arkadaslar varmı ? Bizim ticaret ve sanayi odamızın bu konuyla alakalı herhangi bir bilgisi yok. Yardımcı olursanız sevinirim

Kimsenin bilgisi yok emin olun, 1 haftadır uğraşıyorum ama sonuç sıfır. hala neticelenmedi durum. Sanayi odası biz yenileme yaparız ama hesap işine karışmayız diyor. Bense hesabı nasıl yapacağımı bile bilemiyorum, İl Müdürlüğü ise konuya hiç vakıf değil. Biri bir kuyuya taş atıyor 40 kişi çıkaramıyor misali...

Arkadaşlar biz yaptırdık hesaplamasınıda ticaret odası kapasite raporu düzenleyen makina müh. yaptırdı. mühendis benden karton, naylon balyalı olduğu için bir karton ve naylon balyasının metreküpünü isteyip kendisi toplam kg kapasitemizden metreküpe dönüşümünü yaptı.

@tuğbak
@tuğbak

pres baskısına göre kg değişmiyor mu
sadece karton ve naylon mu ? plastik metal ? Önceki kapasite raporunuz ne kadardı şuan ki ile oranını söyleme durumunuz var mı acaba

@mahsunGS bende aynı şeyi düşünmüştüm ama tam emin olamadım. Kapasite raporunda pres makinesinin günde kaç ton mal basabileceğini yazmış. bende çalıştığım saati bu tonajla çarptım. balya boyutlarına görede bi hacim oluşturmak istedim. Ama pet-plastikle kağıdın oluşturacağı balya sayısı farklı. o yüzden bu çözüm bana çok mantıklı gelmemişti. Mesele 5 ton kağıttan 5 balya kağıt çıkartıyorum, fakat 5 ton petten 12 balya çıkartıyorum örneğin. Bence çok havada kalıyor bu koınu

Sayın meslektaşlarım ben kapasite raporumu yenilemiş bulunmaktayım. Süreci şöyle anlatmak istiyorum; İl çevre bize ticaret odasının bu işi halledeceğini bildirdi ama ticaret odası ile iletişime geçince onlarda kendilerinin yapmadıklarını söylediler. Bunun üzerine il çevre ile tekrar iletişime geçtik ve bize ayrıntılı bir dilekçe ile eski kapasite raporumuzu götürüp ticaret odasına bırakmamızı böylece resmi açıdan işin bizden çıkacağını onlarında mecburen bir şeyler yapmak zorunda kalacaklarını söylediler ki keza öyle de oldu. Geçen hafta cuma günü dilekçe ve eski kapasite raporunu ticaret odasına bıraktık gün içinde bizi arayıp presten çıkan balyaların en, boy ve uzunluk ölçülerini istediler pazarteside arayıp raporunuz güncellendi gelip alabilirsiniz dediler. :D:D

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

Ben dilekçemi yazarken mevcut kapasite raporumuzdaki birimlerin kg olduğunu yeni çıkan yönetmelik kapsamında(madde fıkra bent belirterek) bunun m3 e çevrilmesi gerektiğini yazdım ve dilekçeye ek olarak ilgili yönetmeliğin maddesini ekledim. Birde sanırım her ilde bu oda olayı değişiyor. Bizim tesisimiz Osmaniye de ve bu süreci ticaret odasıyla yürüttük. Farklı illerdeki meslektaşlarımın süreci farklı odalarla yürüttüğünü buradan okudum.

Press makinasının iş hacminin, toplama ayırma kapasitesi ile bir alakası yok, Balya larla hiç alakası yok. Atığı nasıl gönderdiğiniz sizi ilgilendirir. Aslolan ayırma kapasitesidir ve bu da pressleme prosesinden öncedir. Zira işin içine sıkıştırma işlemlerini katarsanız hacim hesabı tamamen yanlış olur. Ayırma kapasiteniz zaten ağırlık biriminden vardır, basit bir matematik ile hesabı bir de hacim biriminden olacak şekilde kapasite raporuna ekletmeniz işinizi görmeye yetecektir. Asıl dikkat edilecek nokta çıkan bu kapasitenin (günlük hacim cinsinden) tesis tipinize (tip 1 , 2, 3) uygun olması. Değilse tesiste değişikliğe gidilmesi gerekir ya da en azından raporun komple değişmesi gerekir.

@Zeynep Uslu
Merhaba Zeynep hanım İl müdürlik ten yazı geldi mi size?

@Zeynep Uslu
yazı gelmeden yapıp teslim ettinizmi? Bizde yapacağız ama yazı gelmediği için şuan beklemedeyiz durum net olmadığından dolayı

@nrhyt
Ben sorunuz yanlış anlamışım. Geri dönüş olarak bir yazıdan bahsediyorsunuz sandım. Hayır yazı gelmemişti ancak il müdürlüğünün düzenlediği bir toplantı esnasında bilgi verdiler ve bu ayın 28 ine kadar yeni kapasite raporumuzu kendilerine sunmamız gerektiğini söylediler.