Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karabük'te işçileri zehirlenen tesis kapatıldı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Yasemin Aslantürk Çebi tarafından paylaşıldı.

?

Tesisi kapatmak Çözüm mü?

 1. Evet

  70,0%
 2. Hayır

  30,0%
 1. faaliyetler607.jpg Karabük’te işçileri zehirlenen tesis kapatıldı
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 130 işçiyi zehirleyen fabrikayı kapattıBakan Bayraktar: Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız

  Marzınc Marmara Geri Kazanım firmasının 130 işçisinin rahatsızlanarak hastaneye başvurması üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan incelemede ilk sonuçlar alındı. Demir çelik fabrikalarının bacasından çıkan atıkların geri dönüşümünü sağlayan Marzınc Marmara firmasında çalışan işçilerin çeşitli ağır metallere maruz kaldıklarını tespit eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, fabrikanın faaliyetlerini durdurdu.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı üzerine Marzınc Marmara Geri Kazanım firması hakkında inceleme başlatan ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ekipleri, 130 çalışanı sağlık şikâyetleri ile hastanelere başvuran firmanın, gerekli olan önlemleri almadığı sonucuna vardı. Yapılan ilk incelemelerde; baca tozu geri dönüşümü üzerine faaliyet gösteren Marzınc Marmara firmasının 43 çalışanının, başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı tespit edildi. Ayrıca, hastaneye başvuran 37 işçide de kurşun metaline rastlandı.

  Yapılan incelemeler ve elde edilen bulgular sonucu Marzınc Marmara Geri Kazanım firmasının faaliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “süre kaydı olmak üzere” durduruldu.

  Bakan Bayraktar: Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız
  Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin kalkınmakta olan bir ülke olduğunu hatırlatarak “Kalkınan ve büyüyen bir Türkiye ancak güçlü bir sanayi ile olur. Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka Dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız” dedi.
   
  Erkan Dündar bunu beğendi.
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çevre kirleten tesislere göz dağı vermek, insan hayatını hiçe sayanlara karşı -bence- kapatmak, göz dağı vermektir. Yerinde bir karar olmuş. Bakanımızın 'Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız' lafı hoşuma gitti. Bence artık çevre ve insan sağlığı önemsenmeli. Kapatmak geçici bir süreliğine çözümdür. Ancak etkili olacağı kanaatindeyim.
   
 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bir sorum var: İşçi sağlığı ile ilgili konulara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mı bakıyor yoksa Çevre ve Şehircilik Balanlığı mı? Sorduğum soruda art niyet aranmasın peşinen söylemek istiyorum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevre ve ilgili mevzuat hükümlerine göre ceza kesme yetisine sahip değil midir?

  Düzeltme: Haberde bir eksiklik var gibi sanki.
   
 4. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

  Tam olarak düşündüklerimi dile getirmişsiniz ;) elinize sağlık.

  Bu konuda tamamen haklısınız, ama çalışanların yakınları şikayet ettiyse ki bu tarz şikayetler ilk olarak Çevre ve Şehirciliğe yapılıyor.

  Ankara da da emekli bir hanım teyzemiz yol boyunca gördüklerini not alıp delilleriyle İl Müdürlüğüne şikayet etmişti. :) Bunun üstüne tüm bölge denetim geçirdi :)... Böyle bişey olmuş olabilir mi?
   
 5. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Şeyma Hanım,

  Bu türde şikayetler önce BİMER'e yapılır ardından BİMER ilgili yerel yönetimle temasa geçerek durumu bildirir ve aksiyon alınır. Ör: aynı mahalledeki teyzeler gelir gürültü şikayeti yaparlarsa Zabıta ile birlikte ÇŞİM'den mühendis elinde gürültü ölçüm cihazı ile gelir, ölçümü yapar cezası tatbik edilir. Aynı şekili emisyon vb olarak düşünün. Burada eksik bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Neden öyle düşündüğümü de söyleyeyim: Kaç tanenizin danışmanlık yaptığı firmaya eksiklik bildirimi ile birlikte ceza geldi, kaçı uygulandı, kaçında kapatmaya gidildi?
   
 6. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi


  Hımmm, haklısınız. Bilemedim ki şimdi :)

  Nisan ayında böyle bi olay olmuştu onu paylaşmak istedim ama tabi bana anlatılan da eksik olabilir ki ;)( İl Çevre bize yanlış bilgi mi verdi :D )

  Biz de o zaman sizin gibi düşünmüştük. ama emekli öğretmenmiş vs mantıklı hareket etmiş gibi düşündük sonradan.
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Haklısın Melih, hemde çok haklısın. Ayrıca insana değer verilseydi güzel ülkemde İSG kanunu da ertelenmezdi. :suspus:
   
 8. benimde konuyu paylaşmamda ki asıl neden buydu Zeynep Hanım ISG Kanunundaki erteleme,
  Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız----ISG kanununda erteleme:eek:
   
  Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...