Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon ayakizi

Konu, 'ARŞİV' kısmında nesliy tarafından paylaşıldı.

 1. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhabai
  kurumsal karbon ayak izinin hesaplanması ile ilgili dökümanı olan var mı acaba?
   
 2. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Evet Arkadaşlar ben de internette hesaplama ile ilgili verilere ulaşamadım.Konu ile ilgili emisyon ölçüm cihazları kullanılıyor mu?
   
 3. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Elimde bilgi içerikli bir döküman var,onu paylaşıyorum,
   

  Ekli Dosyalar:

  envexpert06 bunu beğendi.
 4. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Karbon Ayak İzi Nedir ?

  Karbon Ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

  Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi.

  Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

  İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.  carbonProduction_gif.jpg


  Karbon Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları
  1. Tatiller
   Uçakla gitmeyin.
  2. Elektrik
   Yenilenebilir enerji kullanın.
  3. Doğal Gaz
   Isınma için güneş enerjisi kullanının; bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.
  4. Seyahat
   Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.
  5. Araba
   Paylaşma Yolculuk ayak izinizi azaltmak için işe giderken arabanızı paylaşabilirsiniz.
  İkincil Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları

  Birşeyler satın aldığınız zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne alın. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sözgelimi:
  1. Şişe suyu
   Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde musluk suyunu kullanma konusunda herhangi bir sakınma olmamasına rağmen insanlar şişe suyu alma konusunda ısrar etmektedir. Eğer şişe üzerinde volkanik kaynaklardan geldiği konusunda bir ibare varsa uzak bir yerden ithal edildiğinden emin olabilirsiniz. Suyun nakliyesinin karbon Ayak izini hayal edin. Bir de buna şişeleme ve/veya geridönüşümden kaynaklanan emisyonları ekleyin.
  2. Uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içecekler
   Süpermarkete gittiğiniz zaman satın aldığınız yiyeceklerin hangi ülkeden geldiğini anlamak için etiketine bakınız. İngiltere’de sonbaharda Yeni Zelanda elması almaya gerek yoktur, ama insanlar buna pek dikkat etmezler. Dünyanın öteki ucundan gelen bir şişe şarabı satın alırken iki kez düşünün; çok daha fazla, ama çok daha az yol katetmiş yerel şarap bulabilirsiniz. Yapacağınız en iyi şey kendi meyve ve sebzelerinizi kendi bahçenizde yetiştirmek olacaktır. Bir elma ağacı diktiğinizde hem bir sürü mevyeye sahip olursunuz hem de bu ağaç atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasına katkıda bulunur.
  3. Et tüketimi
   Et tüketmini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltın.
  4. Uzak ülkelerden gelen elbiseler
   Satın almadan önce elbiselerin etiketlerini kontrol edin. Eğer 1000 milden daha uzak bir ülkeden gelmişse başka elbise aramaya devam edin.
  5. Fazla ambalajlanmış ürünler
   Gereksiz ambalaja sahip ürün ve hizmetlerden uzak durun. Daha fazla söze gerek var mı?

  carbonProduction_gif.jpg
   
 5. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Kuruluş seviyesinde Sera Gazı hesaplama ve raporlaması yapacaksanız eğer ISO 14064-1 kapsamında hesaplama ve raporlama yapmalısınız. Bu standart sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Ayrıca hesaplama, kabul edilen approved methodologyler, raporlama formatı vb. bilgilere unfcc'nin sitesinden CDM kısmına tıklayarak edinebilirsiniz. Ah birde; IPCC'nin sitesinden inceleyerek bulabileceğimiz hesaplama yöntemleri mevcut. Tier 1,2 ve 3 olarak. Tier 1: ölçüme dayalı olmadan, hesaplamalarla, amprik formüllerle karbon ayakizinin belirlenmesi olup Tier 2 ve 3'te ise bundan daha kapsamlı olarak bazı ölçümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların seçimi şu an hesaplama yapmak istediğimiz tesisin özelliklerine göre olmakta. Tesiste sürekli ölçüm cihazları mevcutsa, makinalarda ölçüm cihazları varsa o zaman daha hassas ve detaylı bir çalışma yapabilmek adına Tier 2 yada 3'ü seçiyoruz. Ama imkanlarımız yoksa Tier 1 yöntemiyle karbon ayakizimizi hesaplayabiliyoruz.
   
  Tuğba Cabi bunu beğendi.
 6. NilgünGülen

  NilgünGülen CMNet Üyesi

  Tuğba Cabi bunu beğendi.
 7. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, karbon ayak izi ile ilgili tesislerinde çalışmada bulunmuş olan birisi var mı acaba? Nasıl bir yol izlemek gerekli? Çeşitli standartlar veriliyor ancak bunlara nereden ulaşabiliriz? Hesaplamaları yetkili birilerinin mi yapması gerekiyor? Yol gösterebilirseniz sevinirim.
   
 8. brg.41

  brg.41 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar karbon ayak izi biirme tezimde bana bu hesap çarpanları onlar lazım hangi orantılar kullanıyor varıdır elinde döküman olan.
   
 9. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  Aşağıdaki adres bazı sorularınıza cevap olabilir diye düşünüyorum. Hesaplamaları da yapabilirsiniz.

  Selamlar,

  http://www.karbonayakizi.com/
   
 10. brg.41

  brg.41 CMNet Üyesi

  cevap için teşekkrler ama verdiğiniz adres googleden de çıkıyor orda hazır hesaplar var ben hesap index istiyorum detayların istiyorum.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?