Karbon ayakizi

nesliy

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
12 Ocak 2011
Mesajlar
105
Tepki puanı
13
Puanları
18
arkadaşlar merhabai
kurumsal karbon ayak izinin hesaplanması ile ilgili dökümanı olan var mı acaba?
 

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Şub 2010
Mesajlar
427
Tepki puanı
119
Puanları
43
Firma
SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
Evet Arkadaşlar ben de internette hesaplama ile ilgili verilere ulaşamadım.Konu ile ilgili emisyon ölçüm cihazları kullanılıyor mu?
 

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şub 2009
Mesajlar
1,130
Tepki puanı
827
Puanları
118
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
@nesliy

Karbon Ayak İzi Nedir ?

Karbon Ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi.

Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.carbonProduction_gif.jpg


Karbon Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları
 1. Tatiller
  Uçakla gitmeyin.
 2. Elektrik
  Yenilenebilir enerji kullanın.
 3. Doğal Gaz
  Isınma için güneş enerjisi kullanının; bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.
 4. Seyahat
  Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.
 5. Araba
  Paylaşma Yolculuk ayak izinizi azaltmak için işe giderken arabanızı paylaşabilirsiniz.
İkincil Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları

Birşeyler satın aldığınız zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne alın. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sözgelimi:
 1. Şişe suyu
  Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde musluk suyunu kullanma konusunda herhangi bir sakınma olmamasına rağmen insanlar şişe suyu alma konusunda ısrar etmektedir. Eğer şişe üzerinde volkanik kaynaklardan geldiği konusunda bir ibare varsa uzak bir yerden ithal edildiğinden emin olabilirsiniz. Suyun nakliyesinin karbon Ayak izini hayal edin. Bir de buna şişeleme ve/veya geridönüşümden kaynaklanan emisyonları ekleyin.
 2. Uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içecekler
  Süpermarkete gittiğiniz zaman satın aldığınız yiyeceklerin hangi ülkeden geldiğini anlamak için etiketine bakınız. İngiltere’de sonbaharda Yeni Zelanda elması almaya gerek yoktur, ama insanlar buna pek dikkat etmezler. Dünyanın öteki ucundan gelen bir şişe şarabı satın alırken iki kez düşünün; çok daha fazla, ama çok daha az yol katetmiş yerel şarap bulabilirsiniz. Yapacağınız en iyi şey kendi meyve ve sebzelerinizi kendi bahçenizde yetiştirmek olacaktır. Bir elma ağacı diktiğinizde hem bir sürü mevyeye sahip olursunuz hem de bu ağaç atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasına katkıda bulunur.
 3. Et tüketimi
  Et tüketmini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltın.
 4. Uzak ülkelerden gelen elbiseler
  Satın almadan önce elbiselerin etiketlerini kontrol edin. Eğer 1000 milden daha uzak bir ülkeden gelmişse başka elbise aramaya devam edin.
 5. Fazla ambalajlanmış ürünler
  Gereksiz ambalaja sahip ürün ve hizmetlerden uzak durun. Daha fazla söze gerek var mı?

carbonProduction_gif.jpg
 

Özge Gökmen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Şub 2009
Mesajlar
90
Tepki puanı
37
Puanları
18
Kuruluş seviyesinde Sera Gazı hesaplama ve raporlaması yapacaksanız eğer ISO 14064-1 kapsamında hesaplama ve raporlama yapmalısınız. Bu standart sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Ayrıca hesaplama, kabul edilen approved methodologyler, raporlama formatı vb. bilgilere unfcc'nin sitesinden CDM kısmına tıklayarak edinebilirsiniz. Ah birde; IPCC'nin sitesinden inceleyerek bulabileceğimiz hesaplama yöntemleri mevcut. Tier 1,2 ve 3 olarak. Tier 1: ölçüme dayalı olmadan, hesaplamalarla, amprik formüllerle karbon ayakizinin belirlenmesi olup Tier 2 ve 3'te ise bundan daha kapsamlı olarak bazı ölçümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların seçimi şu an hesaplama yapmak istediğimiz tesisin özelliklerine göre olmakta. Tesiste sürekli ölçüm cihazları mevcutsa, makinalarda ölçüm cihazları varsa o zaman daha hassas ve detaylı bir çalışma yapabilmek adına Tier 2 yada 3'ü seçiyoruz. Ama imkanlarımız yoksa Tier 1 yöntemiyle karbon ayakizimizi hesaplayabiliyoruz.
 

NilgünGülen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Kas 2011
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Puanları
3
Ürün karbon ayak izi hesabında BSI PAS 2050 standardı yayınlanmıştır. Bunun için BSI sitesinde standart ile ilgili açıklayıcı bilgiye de ulaşılabilir.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 

Pınar Özgen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Tem 2012
Mesajlar
75
Tepki puanı
21
Puanları
8
Yaş
31
Firma
Egesis Çevre Teknolojileri
Arkadaşlar, karbon ayak izi ile ilgili tesislerinde çalışmada bulunmuş olan birisi var mı acaba? Nasıl bir yol izlemek gerekli? Çeşitli standartlar veriliyor ancak bunlara nereden ulaşabiliriz? Hesaplamaları yetkili birilerinin mi yapması gerekiyor? Yol gösterebilirseniz sevinirim.
 

brg.41

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Mar 2011
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Puanları
3
Web Sitesi
www.muhenhit.com
Arkadaşlar karbon ayak izi biirme tezimde bana bu hesap çarpanları onlar lazım hangi orantılar kullanıyor varıdır elinde döküman olan.
 

Fatih Çoban

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Mar 2011
Mesajlar
286
Tepki puanı
284
Puanları
68
Firma
Anagold Madencilik A.Ş.
Merhabalar,

Aşağıdaki adres bazı sorularınıza cevap olabilir diye düşünüyorum. Hesaplamaları da yapabilirsiniz.

Selamlar,

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 

brg.41

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Mar 2011
Mesajlar
3
Tepki puanı
1
Puanları
3
Web Sitesi
www.muhenhit.com
cevap için teşekkrler ama verdiğiniz adres googleden de çıkıyor orda hazır hesaplar var ben hesap index istiyorum detayların istiyorum.
 
Üst