Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimya mühendisleri odası istanbul şubesinden duyuru

Konu, 'ARŞİV' kısmında Oğuz Dedehayır tarafından paylaşıldı.

 1. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar.

  Benzer bir konu göremedim o sebeple sıfırdan konuyu açmak istedim.

  Aşağıda bulunan iletiyi yaygınlaştırmanızı rica ederim.

  Saygılarımla
  -----------------------------------------------------
  BİBER GAZI ve DİĞER KİMYASAL SALDIRI AJANLARI İLE İLGİLİ BİLGİ/KANIT RİCASI

  Değerli Dostlar,

  Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve şu anda Türkiye'nin büyük bir kısmına yayılmış olan eylemlerde, emniyet güçlerinin orantısız müdahalesi halkımızın can güvenliğini yok saymaktadır. Polisin müdahalelerde kullandığı plastik ve/veya gerçek mermiler, TOMA'lar, coplarıyla darp gibi sert yöntemlerin dışında son birkaç gündür neredeyse maruz kalmayanın olmadığı gösteri kontrol ajanları (biber gazı, göz yaşartıcı bomba vs.) gerek kullanım biçimleri (fişek olarak kullanımları sonucu yüzlerce kişi yaralanmıştır) gerekse kullanım oranları bakımından kaygı vericidir. Kullanım oranlarına ek olarak, maruz kalanlarda bilinen gösteri kontrol ajanları etkilerinden farklı etkiler göstermesi bakımından, hangi kimyasalın kullanılıyor olduğu kafalarda soru işaretleri uyandırmıştır. Yetkililerden bilgi edinme kanunu çerçevesinde bu kimyasalların ne oldukları konusunda bilgi istiyoruz. Bu çerçevede, sokaklarda bunlara maruz kalan dostlarımızdan ricamız: üzerinde etiket olan fişeklerin fotoğraflarını üzerindeki etken madde ve yazıları görünecek biçimde (Ağırlıklı olarak CS ve OC kullanılıyor, bunların dışında da gördüklerinizi) ve etiketsiz fişeklerin de (kapsülü patlamamış olarak bulursanız) numune olarak saklanıp odamıza (gezi parkında bulunan TMMOB çadırına, KMO'ya iletilecek diye yazarak) iletilmesini rica ediyoruz. Edinebileceğimiz bilgi üzerinden konunun ilgilileriyle inceleme yapıp, sonucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.
  Fotoğrafları gönderebileceğiniz mail adresi: kmoistanbulsb@kmo.org.tr
  Saygılarımızla...

  Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
   
  GulSevim ve Cansu Bağ bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.