Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kimyasal atıkların boşalan varillerini satıcıya gönderebilir miyim?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Güler Uzunoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Güler Uzunoğlu

  Güler Uzunoğlu CMNet Üyesi

  Üretimde kimyasal kullanıyoruz, boşalan varilleri tekrar üretici firmaya gönderebilirmiyiz, acaba böyle bir şey yasal mıdır?
   
 2. MineZeren

  MineZeren CMNet Üyesi

  Tehlikeli atık taşıma lisansı olan bir firma aracılığı ile gönderebilirsiniz.
   
  Güler Uzunoğlu bunu beğendi.
 3. 50 kg altında her türlü araç ile getirebilirsinz
   
  Güler Uzunoğlu bunu beğendi.
 4. MineZeren

  MineZeren CMNet Üyesi

  Varillerinizin toplamı 50 kg geçmiyorsa lisanslı tehlikeli atık aracıyla göndermenize gerek yok.
   
  Güler Uzunoğlu bunu beğendi.
 5. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  Üretici firmanın bu varilleri almaya yetkisi var mı ? Yani bana çok mantıklı gelmedi. Depozito uygulaması mı yapıyor? Depozito uygulaması yapıyorsa bunu bakanlığa bildirmiş mi? Çünkü siz bu kimyasalları alıyorsunuz ve çıkan varil artık sizin bir atığınız ve bunları tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre bertaraf etmelisiniz.
   
 6. Keziban Gümüş

  Keziban Gümüş CMNet Üyesi

  kimyasal kalıntısı içeren atık ambalajları tehlikeli atık taşıma lisansına sahip araçlar ile geri dönüşüm tesisine gönderimi zorunludur. Kimyasal üretici firmalar kimyasalın satışını yaparken ambalaj bedelini faturasına yansıtmaz ambalajını geri alacağını belirtir. Geri alma yöntemi ise mevzuat gereği bu atıkları geri kazanım olarak lisansa sahip (15 01 10 atık kodu) geri dönüşüm tesisi ile anlaşma yapar ve bu gdt tesisine kendi adına müşterilerinden toplama işlemini yaptırır. lisanslı firma topladığı kontamine ambalaj atıklarını tesisinde mevzuata uygun yıkama işlemi yapar ve kimyasal üreticisine teslim eder. kimyasalı kullanan firma atık üreticisi uatf ve taşıma irsaliyesini lisanslı firma adına doldurur ancak faturayı kimyasalı aldığı tedarikçisine keser. bedelli ya da bedelsiz tedarikçi ile atık üreticisi fiyatlandırma da nasıl anlaştı ise ona göre düzenler faturayı. genelde tedarikçi ambalaj bedelini yansıtmadığı için satışında atık üreticisinden de bedelsiz geri alır.

  Evet bir gül hanım depozito uygulaması yapar ama bu atıkları kendi toplayamaz lisanslı firma ile anlaşır. lsanslı firma lisanslı araçlar ile toplar tekrar kullanılabilecek olan ambalajları yıkar kimya firmasına teslim eder. kullanılamayacak olan hurda ambalajları ise kimya firmasından bedelli olarak lisanslı tesise satışı yapılır imhası için. 50 kg altında ise evet lisanslı araç ile taşınması zorunlu değildir ancak kimyasalın üreticisine teslim edemezsiniz miktar ne olursa olsun kiya üreticisine değil; o atığın lisanslı firmaya girişi zorunludur.
   
 7. Şevhan Sayar

  Şevhan Sayar CMNet Üyesi

  Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğin ilgili maddesini de inceleyin.
  Genel İlkeler Md.5 (ı)

  ı) Kontamine varil, IBC tank ve bidon atıklarının aynı amaçla ve aynıüretici/ithalatçı tarafından tekrar kullanımı amacıyla toplanarak taşınmasıüretici/ithalatçı sorumluluğunda olup, bu atıklar atık minimizasyonu olarak değerlendirildiğinden MoTAT kapsamında değildir. Ancak üretici/ithalatçı, bu atıkları taşımak amacıyla kullanacakları araç bilgilerini bulundukları ilin il müdürlüklerine taşıma öncesinde yazılı olarak bildirir. Atığın taşınmasını müteakip ise sevk irsaliyesi ve kantar fişinin bir örneği üretici/ithalatçı tarafından bulunduğu ilin il müdürlüğüne gönderilir.
   
 8. Güler Uzunoğlu

  Güler Uzunoğlu CMNet Üyesi

  Teşekkür ediyorum arkadaşlar verdiğiniz bilgiler işime çok yaradı.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...