• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

KPSS Kpss 2018

@cevreciolalım
Teşekkür ederim.. 2016 kpss ye girmiştim 3 ay sadece kursa gitmiştim okul son sınıf öğrencisiyim. O sene 74 almıştım. Ama çok eksigim vardı ve haliyle olmadı.. bu sene Ekim ayında dersaneye başladım. Ve özelden birçok teklif aldım ancak gitmedim.. hazirlananlanacak olanlara da tavsiyem 9-10 ay başka hiçbir şey ile meşgul olmamaları.. sadece sınava yönelik olmaları.. çalışırken detay çalışan biriyim özellikle tarihte çok fazla detay çalıştım.. evet sınavda çok genel çok basit şeyler geldi.. ama genel kültür olarak kalicak bende ?? çoğu sayisalci mühendis nedendir bilmem Türkçeden başlıyor ben hiçbir zaman Türkçeden başlayarak cozmedim sorularimi çünkü çok fazla süre sıkıntısı yasaniyor.. sayisalci mühendis birisinin sınavdan çıktıktan sonra ben matematikten 10 boş bıraktım yada matematikten 11 soru isaretleyebildim ancak demesini kabullenemiyorum.. herkesin çalışma yöntemi gidiş yöntemi farklıdır ancak hazirlanacaklara tavsiyem matematik tarih coğrafya anayasa sözel mantık Türkçe sıralamasını uygulamaları ??

@omumda
valla hocam bildiğim netler buradaki netler,buraya yazan arkadaşlar maşallahları var +88 üstü ,genelleme yaparsak böyle olan baya çevre mühendisi vardır diye düşünüyorum.

@Zehra Yenideniz
Zehra Hanım, 2017 KPSS'den sonra bu durum değiştirildi bildiğim kadarıyla. Artık YDS puanının KPSS puanlarının hesabında dikkate alınmayıp, kamu kurum ve kuruluşlarınca istenilmesi ve mevzuatlarında konu ile ilgili hüküm bulunması halinde sınav ilanlarında yer verilmek suretiyle ayrıca dikkate alınıyor.

YDS hakkında çelişkiler için son iki yıldaki alımlara göre şöyle bir yorumum var:

Eğer YDS puanınız KPSS 2018'den önceyse merkezi alımlarda bu puan türü (P7) ile tercih alınabiliyor. Ama artık alımların çoğu merkezi atama ile değil kurumların belirlediği şekil ve tarihlerde yapılıyor. Bu yüzden kurumlar alımlarında KPSS P3 (bazen P2, P1) puanı ve YDS puanlarını ayrı ayrı istediğinden KPSS 2016'dan önce YDS'de başarılı olma zorunluluğu olmuyor. Sadece kuruma başvururken şartları sağlayan puanınızın olması yeterli olacaktır.

Özetle, kurumlar daha çok kendileri alım yaptığından KPSS'den sonra, alımdan önce YDS puanınızı hallederseniz bir sıkıntı olmaz.

merhaba arkadaşlar , ben şu an bir firmada çalışıyorum.2020 kpss ye hazırlanmaya karar verdim. Ancak yds puanım yok ve ingilizcem aşırı kötü temelim hiç yok.. Yds atanmak için şart değil diye biliyorum. Yanlış mıyım ? Yds yi temeli olmayan biri nasıl yapabilir ? Kurs şart mı ?

@cevreciolalım
İyi kötü bir temelinin vardır diye düşünüyorum önce YDS ye 3-4 ay sıkı bir şekilde çalışıp (tabiki özelde çalışmaya devam edecekseniz bu süre uzayabilir) puanınızı alırsanız daha iyi olur. Kpss yede kurs düşünüyorsanız Eylül Ekim kurslarına katilirsaniz 9 ay çalışma imkanımız olur ve yeterli bir suredir. Şubatta başlarsanız temeliniz de yoksa çok zorlanirsiniz. Çünkü çok sıkıştırılıyor dersler ve bitmiyor dershanelerde. Bende hazırlanmaya karar verdigimde Ağustos ayiydi. Ekim de dersaneye başladım ve özelde çalışmayı dusunmedim. İmkânınız varsa sadece kpss ile meşgul olmanızı öneriyorum. yoğun bir süreç ama calisirkende olmayacak birşey değil önemli olan süreçten kopmamak ve irade..

Ben 2016 da da 3 ay dersaneye gitmiştim. Temeliniz varsa evdede halledebilirsiniz ama düzenlilik disiplin olması açısından ben dersaneye gittim. YDS için kursa gitmek tamamen sizin tercihiniz gereklilik olarak görmüyorum acikcasi

@Zehra Yenideniz
Zehra hanım 2016 da kurs ve işi birlikte götürerek kpss den 74 aldım. Ancak ders çalışma sürem sadece 1 saatti yeterli test çözmemiştim. geçen hafta ise öylesine gireyim dedim gy 32 gk 34 netim var sıfır çalışmayla. Bu sene ise erken konuları bitirip hem işime devam edip hem kpss yi çalışmak olacak. Tarih coğrafyada belli bir temelim var benim sorunum matematikte sınavda sona bırakıyorum ve telaştan sorulara konsantre olamıyorum öncelikle matematiği sular seller gibi çözmeyi hedefliyorum. Bence temeli olan birisine 2 ay tarih coğrafya yeterlidir

2016 da benimde 74 tu.. Temeliniz varsa üç ay yeterli olucaktir diye düşünüyorum ama matematiği yapmanız lazim matematiksiz olmaz. Ben bu yıl 26 yaptım ama yeticek mı o bile düşündürüyor açıkçası. Önce matematiği halletmeye bakın o zaman. Sayisalci ve mühendis olarak matematik yapamayanlara çok kızıyorum gerçekten yanlış anlamayın.. benim yontemim matematik sona birakilmaz.. ben bırakmam.. önce matematik ile başlar tarih coğrafya anayasa sözel mantık turkce.. ben şansa bırakmak istemedim o yüzden detay çalıştım gerek olmadığını bile bile çünkü bir senemi kaybedip hazırlanmak istemedim bir daha. Bu sene sondu benim için öyle hazırlandım. Matematiği 25-26 nin altına dusurmemeye çalışın.. yapamam da demeyin çünkü zaman zaman olucak bu.. böyle oldukça siz üstüne gidin.. zaten o zaman yapabildiginizi goruceksiniz.. matematik olduktan sonra tüm derslere eşit ağırlık vererek çalışın ?

@Baran Ulutaş
genel kültür beklediğim gibi geçmedi 47 doğru 11 yanlışım var genel yetenekle kurtarabilir miyim bilmiyorum. Ne zaman atandınız hocam nerde çalışıyorsunuz?

Arkadaşlar 47 gy 45 gk netim var sanirim 88-91 arasi birsey gelir. Bu sene alimlarin gecmis yillara gore daha fazla olacagini dusunuyorum. Yeni bakan yeni yapilanma vs . Insalh hakkimizda hayirlisi olur. KIT lerdeki maaslarimiz ve haklaeimiz hakkinda bilgisi olan var mi ?