• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Kurumsal karbon ayak i̇zi (iso 14064-1) hesaplama atölyesi

Maksimum katılımcı
30
CO2 Banner.jpg

Sayın @Meslektaşlar, yeni bir eğitimle karşınızdayız.

“Tamamen Uygulama İçerikli ve Hesaplama Odaklı” Karbon Ayak İzi Hesaplama ve Raporlama Eğitimi gerçekleştirilecektir. Daha önce gerçek veriler üzerinden hesaplama yapmamış olan, bu konuda yeterli tecrübesi olmayan veya yapmakta olduğu hesaptan emin olmak isteyen arkadaşlarımız için uygun ve faydalı bir atölye programı hazırladık.

Atölye’nin hedef kitlesi; Tesislerin İlgili Hesabı Yapan/Yapacak olan Birim Çalışanları/Yöneticileri ve ilgili Sektör Danışmanları ’nı kapsamaktadır.
Bu çalışmadaki temel amaç, birçok kişinin zorluk çektiği, standart eğitimlerinde fazla üzerinde durulamamış hesaplamaların detaylı olarak gerçekleştirilmesidir. Özellikle Karbon Ayak İzi Hesaplamalarında karşılaşabileceğiniz bütün kategori ve alt kategorilerde hesaplamalar Excel üzerinde adım adım detaylı bir şekilde sizlere aktarılacaktır.

Hesaplama adımlarının katılımcılarla birlikte gerçekleştirileceği, uygulamalı örneklerle karbon hesaplamalarını öğrenebileceğiniz, ISO14064-: 2018 ‘in tüm alt kategorileri için örneklerin yapılacağı bu atölye çalışması için kontenjan sınırı bulunmaktadır,
  • En güncel referans dokümanlar kullanılarak bir tesisin gerçek verileri üzerinden bir fabrikanın tüm hesabı toplu olarak gerçekleştirilecektir.
  • Hesaplamalarda IPCC, DEFRA, EPA ve diğer bilinen veri tabanları kullanılacak, referans dokümanlar katılımcılar ile paylaşılacaktır.
Katılmak isteyen arkadaşların geç kalmadan kayıtlarını yaptırmalarını öneririz.

Eğitim Konusu: Kurumsal Karbon Ayak İzi (ISO 14064-1) Hesaplama Atölyesi
Eğitim Tarihi: 25,26 Kasım 2023
Saat Aralığı: 10.00-16.00 arası

Eğitim ve Sınav Lokasyonu: Microsoft Teams üzerinden tamamen online

Eğitim Ücreti: 5,000 TL + KDV (6,000 TL KDV DAHIL)

Ödeme Talimatı: Eğitime katılmak isteyen üyelerimiz aşağıda linki verilen ön kayıt formunu doldurduktan sonra; kurumsal üyelerimiz isim soyismi ve firma bilgilerini, şahıs olarak katılacak üyelerimiz isim soy isim, TC kimlik numarası, adres bilgilerini info@qsi.com.tr adresine göndermesi gerekmektedir. Firma tarafından fatura kesilecek ve fatura üzerinde belirtilen IBAN hesabına ödeme yapılması istenecektir.

Eğitim İçeriği
ISO 14064-1:2018 in TÜM alt kategorileri için excel kullanılarak hesaplama örnekleri yapılacaktır. Her alt kategori için örnekler yapılacak ve en son bir fabrikanın tüm hesabı toplu gerçekleştirilecektir.

BU EĞİTİMDE SADECE HESAPLAMA YAPILACAKTIR.

Aşamalar

• Faaliyet verisinin belirlenmesi (örnek faturalar, dökümler üzerinden)
• Önemlilik analizinin yapılması
• Uygun hesaplama faktörlerinin belirlenmesi
• tCO2 (eşd) hesaplanması
• Belirsizlik analizi
Eğitim içerisinde en güncel referans dokümanlar kullanılacak ve katılımcılarla paylaşılacaktır.

Hesaplanacak Kategoriler
• Kategori 1 - Doğrudan emisyonlar
• Kategori 2 - Enerji dolaylı emisyonlar
• Kategori 3 - Ulaşım kaynaklı dolaylı emisyonlar
• Kategori 4 - Kullanılan ürün kaynaklı dolaylı emisyonlar
• Kategori 5 - Üretilen ürün/hizmet kaynaklı dolaylı emisyonlar
• Kategori 6 - Diğer kaynaklardan dolaylı SG salınımları

Ön Kayıt için aşağıdaki linki ziyaret ediniz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Eğitim Afişi
qsi_14064-1%20Hesaplama%2025,26%20Kas%c4%b1m%202023.jpg

Son düzenleme:
Online eğitimlerin bu kadar yüksek fiyatlara gelmesi ne kadar doğru acaba? Şu an düşünüyorum da, sonuçta fiziksel olarak bir kurs, toplantı alanı vb. bir ihtiyaç söz konusu değil, gelen misafirlere veya kursiyerlere bir şey ikram etme diye bir şey yok. Herhangi bir yerden bir yere ulaşım yok (Bu kursiyeler için de geçerli). Doküman paylaşımı çıktı olarak yapılmıyor. Bana biraz fabrikasyon gibi geliyor bu eğitimler.

Eğitim ücreti konusunda @Burak Bilen size hem katılıyorum hem de bir noktada ayrışıyorum. Eğitimi verenler bilgi satıyor sonuç olarak ama biraz daha makul fiyatlı da olabileceği düşüncesindeyim.
Bu eğitimlerin online olması da göz önünde bulundurursak başka bir tarihte gene olacak mı ve bu eğitimleri hafta içi gibi bir zamana ayarlama imkanınız oluyor mu? zaten eğitim en fazla 30 kişi ile olacağını yazmışsınız.

Sinan BAŞARIRMerhabalar,

CMNet olarak müdahil olduğumuz tüm eğitim içeriklerine müdahalemiz vardır. Eğitim içeriklerini mümkün mertebe genişlettik. Sizin de dediğiniz gibi bilgi satıyorlar ve birçok eğitimin bizler istedik diye QSI tarafından açılması da arka planda bir emek barındırıyor.

Eğitim 30 kişi olarak özellikle yazdım yoksa firma tarafından bir kısıtlama söz konusu değil. Sayı çok fazla olursa etkinliği düşer diye düşündüğüm için.

Eğitimlerin online olması ve mekan konusuna gelirsekte talep gelirse bu eğitimleri yüzyüze yapılmasını da isteyebiliriz ama emin olun bu hem fiyatları daha da yukarı çekecektir hemde katılımcıların fazladan zaman ve efor sarfetmesine neden olacaktır. Bu nedenle bu eğitimleri biz özellikle online istiyoruz.

Hafta içi birçok meslektaş izin almakta güçlük çekiyor bu nedenle eğitimleri hafta içi düzenlemeyi tercih etmiyoruz ama ileride mutlaka eğitimleri yine tekrarlarız. Zaman konusunda söz veremem sağlığımız elverdiği sürece elimizden gelen çabayı gösteririz.

Eğitim yaklaşıyor. İlgilenenlere duyurulur.

Teknoloji bu kadar gelişmişken kaynaklardan faydalanıp hesaplamaları kendiniz de yapabilirsiniz. Bu eğitimi aldıktan sonra bütün sektörlerin hesaplamalarını yapıyor hale gelmeyeceğinizi de bilmeniz gerekir. Eğitim sadece destek işlevi görebilir.