Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kütle denkliği

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Lisanslı tesisler dışında imalat yapan sanayilerden de atık miktarının doğruluğu açısından kütle denklikleri istenebiliyor.Fakat kütle denkliği ucu çok açık olmakla birlikte her atık için hesaplama kısmında zorluklar yaşanıyor. Asıl sorun şu, tekstil fabrikası olarak temin ettiğiniz yardımcı kimyasal boyaları kolilerde alıyorsunuz diyelim. Koliler üretim aşamasından tehlikeli de tehlikesiz de çıkabiliyor. Tehlikesizleri işletme içinde kullandığınız da oluyor veya dışarıya bir malzeme ile sevk ettiğiniz de oluyor. Burada kütle denkliğini sağlıklı kurmak mümkün olmuyor. Mesela tehlikesiz boya kolisini ben floresan atıklarını kırılmaması için kolilere koyup lisanslı tesise vermek için kullanıyorum. Burada oluşturulan kütle denkliği hatalı olacaktır. Bu konuda bir fikri olan var mı ya da il müdürlüğü böyle bir talepte bulunmaz diyebilir miyiz?

  Şöyle sorayım ,siz tesis içinde tehlikesiz atıklarınızı bir şekilde kullanıyorsunuz. Burada atık miktarı beyan ettiğinizde giren-çıkan eşitliğinden açık çıkacaktır. Bu nasıl ispat edilir? Böyle bir durumla karşılaşan var mı?
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.