Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Madencilik faaliyetleri ile bozulan arazilerin doğaya yeniden kazandırılması yönetmeliği

Konu, 'ARŞİV' kısmında Cansu Bağ tarafından paylaşıldı.

 1. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Madencilik Faaliyetleri İle Bozulan Arazilerin Doğaya Yeniden Kazandırılması Yönetmeliği

  Resmi Gazete Tarihi: 23.01.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27471


  Amaç:Bu Yönetmeliğin amacı; madencilik faaliyetleri, malzeme ve toprak temini için arazide yapılan kazılar, dökümler ve doğaya bırakılan atıklarla bozulan doğal yapının yeniden kazanılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

  Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
   
 2. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  arkadaşlar bu yönetmelikte hangi kurumun konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapması konusunda karışıklık var gibi 9. maddeye kadar bu konuyla ilgili yapılacak çalışmaları çevre ve şehircilik yürütür diyor. madde 9 (+)'de şu şekilde bir ibare var.
  MADDE 9 – (4) Doğaya yeniden kazandırma çalışması yapılacak alanın; orman sayılan alan olması hâlinde Orman Genel Müdürlüğü, tarım veya mera alanı olması halinde (Değişik ibare:RG-28/9/2012-28425) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu alanların dışındaki sahalarda ilgili (Değişik ibare:RG-28/9/2012-28425) çevre ve şehircilik il müdürlüğü söz konusu sahaların izleme ve denetiminden sorumludur.
  bu durum bende biraz kafa karışıklığına neden oldu. bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
   
 3. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  orman arazisi dışındaki arazilerin il çevre ve şehircilik müdürlüğüne raporlarını sunmaları gerekliliğini anlıyorum ben, siz tam olarak hangi kısmında takıldınız.

  örneğin hazine arazilerine Madencilik Faaliyetleri gereği Bozulan arazilerin doğaya yeniden kazandırılması yönetmeliği gereği yıllık izleme raporları sunulması gerekiyor, bu yıllık raporlar için taslak bulunuyor mu?
   
 4. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Bir formatı yok ocağın ruhsat nosu durumu altınada fotosunu koyduğunda yıllık izleme raporu olarak sunuyorsun.Genelde herhangi bir çalışma yapılmıyorsa "fotoğraftan da görüldüğü üzere sahada basamaklandırma ve yol düzenleme çalışmaları devam etiği için herhangi bir Doğaya Yeniden Kazandırma çalışmasına başlanmamıştır" diye bildiriyorsun
   
  sdagtekin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...