Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mevcut uygunsuzluğun giderilmemesi durumunda yapılması gerekenler?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Rıfat Yıldırım tarafından paylaşıldı.

 1. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Danışmanlığını yaptığım bir taş ocağı bunkerlerin üzerini kapatmamakta inat ediyor ve 06.11.2010 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete Sayısı: 27751 olan (Değişik:RG-4/4/2012-28254 )
  MADENCİLİK FAALİYETLERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ'nin

  (2) II (a) Grubunda ve patlatma yapılarak I (b) Grubu madenlerin üretildiği ruhsat sahalarındaki kırma-eleme tesislerinde; 31/12/2012 tarihine kadar toz indirgeme sistemi kurulması ve bunkerler, kırıcılar, elekler ve malzeme dökülme noktalarının kapatılması işlemi tamamlanarak Genel Müdürlüğe bilgi verilmesi zorunludur. Bu süre içinde toz indirgeme sistemi kurulmadığı ve bunkerler, kırıcılar, elekler ve malzeme dökülme noktalarının kapatılmadığı tespit edilen tesislerin faaliyetleri durdurulur.

  maddesini öne sürüyor. Zaten ben tüm tesisin üzerini kapatacam deyip bekliyor. Şimdi bu tesis için ne yapılmalıdır? Şikayet etsem bir dert etmesem başka dert. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. ben bu tesis hakkında ne yapmalıyım? Başından bu şekilde bir olay geçen var mı?

   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ekte bu maddeyi de yazarak yazılı olarak üst yönetime bunun ivedilikle yapılması gerektiği yazan bir yazı ile bildirin. Bu e-mail ile de olabilir.Hatta bir çıktısını da alıp ya da fotokopisini mutlaka saklayın böylece kendinizi öncelikle sağlama almış olun.
   
 3. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  O uyarıları yaptım aslında. Uygunsuzlukların '15 gün içerisinde bildirilmesi gerektiği' gibi bi madde kalmış aklımda. O maddeyi ihlal etmiş olmaz mıyız? tesis yetkilisini bilgilendirdik kaç kere ama onlarda haklı olarak boş yere para harcamak istemiyor ve zaten tesisin üzerini kapacağını söylüyor.
   
 4. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  ve bu konuyu yanlış yerde paylaştığımı anladım :)
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bilgilendirmeyi yazılı yaptınız mı?
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Aklınızda kalan madde ile ilgili bir fikrim yok açıkçası ama bi yönetmeliğe bakıp netleştirmenizde fayda var. Önemli bir ayrıntı
   
 7. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  İşte sorun orda. Ben bu yazıyı nerede okudum bilemiyorum :) bu 15 gün niye aklımda kaldı. İnceleyeceğim bulurum inşaallah. Siz de bulursanız, aklınıza gelirse bilgilendirmenizi rica ediyorum.
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  tamam ama yönetmeliği okuyun varsa orada vardır yoksa da zaten yoktur :) başka yerlerde vakit kaybetmeyin
   
 9. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Ama durun geçen cumartesi Çevre Mühendisleri Odasının düzenlediği konferansta da aynı konu geçti. Orada da duyunca iyice beynime yerleşti bu 15 gün meselesi. O gün orda olan arkadaşlar varsa konunun doğru olup olmadığını teğit edebilirler mi acaba?
   
 10. Ahmet Doğanay

  Ahmet Doğanay CMNet Üyesi

  Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları değerlendirme formu Ek-2 listesindeki tabloda 2. maddenin c bendinde...
  Ceza Puanı hesaplamalarıyla alakalı... bildirmediğiniz taktirde 15 iş günü içerisinde görevli 1 danışma firması yarısı kadar(0.5) ceza puanı alır.
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  evet bende baktım şimdi önce firma sahibini uyardın mı diye soruyor sonra da uyarının sonucunda yapılan faaliyetleri takip / kontrol ettin mi diye soruyor ondan sonra da yerine getirilmeyen uygunsuzlukları 15 gün içerisinde yetkili mercii ye bildirdin mi diye soruyor. Evet zor bir durum gerçekten insanın çalıştığı firmasını şikayet etmek zorunda kalması. Bu değerlendirme formu ile beraber bence işvereninize gidin ve durumu samimi bir şekilde özetlemeye çalışın şahsınızın ve firmanın düşeceği zor durumdan bahsedin bu belgenin sizin ekmek kapınız olduğundan dem vurun kısaca tüm kozlarınızı deneyin. Çünkü sektörünüz sık aralıklarla denetim alıyordur diye tahmin ediyorum. tüm bu uyarılar işe yaramaz ise nihai karar belli ya sineye çekersiniz ya da şikayet karar sizin.
   
 12. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  senin 1 puanın için ben o kadar para harcayamam diyebilir :) bakalım zorlayacağız şansımızı
   
 13. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  18 Eylül'de Ege Bölgesi Sanayi Odasında gerçekleştirilen bir toplantıda bakanlık yetkilileri bu şikayet olayını uygulanabilir bulmadıklarını, şikayet edildiği takdirde işin adli veya idari cezaya gideceğini, bunun yerine uygunsuzluğun giderimine yönelik iş termin planı ile birlikte ilgili idareye bildirileceği bir değişiklik yapmayı düşündüklerini söylediler.
   
 14. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  evet aslında bu çok mantıklı. Ancak şuan uygulamaya girdi mi acaba? yani biz bu şekilde iş termin planını götürsek acaba sıkıntıyı halledebilir miyiz?
   
 15. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  yok şu an için öyle birşey uygulamaya girmedi sadece akıllarında olanı söylediler onun için hala ihbar etmeniz lazım ama bir şey dikatimi çekti yukarıda vermiş olduğunuz, firmanızın yükümlülüğünü yerine getirmesi gereken tarih 31/12/2012 yani şu an hala bir bildirim yükümlülüğünüz yok en azından sene sonuna kadar vaktiniz var belki o zamana kadar firma sorumluluğunu yerine getirir
   
 16. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Yukarıdaki maden yönetmeliği yalnız. Orada 2012 sonuna kadar tesisin tamamen üzerinin kapanması gerekiyor. Ona uyarsak Ahmet Beyin hatırlattığı 'Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları değerlendirme formu Ek-2 listesindeki tabloda 2. maddenin c bendinde...
  Ceza Puanı hesaplamalarıyla alakalı... bildirmediğiniz taktirde 15 iş günü içerisinde görevli 1 danışma firması yarısı kadar(0.5) ceza puanı alır.' maddesine aykırı davranmış oluyoruz.
   
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Tolga bey haklı biz tarihi atlamışız 31.12 ye kadar süreniz var kimse bu süreçte ceza yazamaz benim bildiğim sizinde puanınızı kıramazlar 31.12 ye kadar bir plan dahiline alın bir kağıtta bulunsun gelen olursa planınızı gösterin bence o süreye kadar da iş vereninize yaptırtmaya çalışın
   
 18. aldemir072

  aldemir072 CMNet Üyesi

  evet arkadaşım bende katılıyorum 31.12 ye kadar süreniz var bunu bir plana dökün ileri bir tarihte ( bu tarih 31.12.2012 tarihini geçmeden) yapılacağını söylerseniz herhangi bir cezai işlem uygulanmaz o konu hakkında fakat o tarihten sonra yapmazsanız ceza alabilirsiniz o zaman da siz zaten söylediğiniz için sizin yükümlülüğünüz de olmaz cezayı firma çeker... tabi daha sonra ceza aldık diye sizle çalışmaktan vaz geçerlerse artık o konuyu siz onlarla konuşmanız lazım...
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...