Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motat ve atıklarınız hakkında...

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Taytek tarafından paylaşıldı.

 1. Taytek

  Taytek CMNet Üyesi

  DEĞERLİ ÇEVRE MÜHENDİSİ ARKADAŞLAR
  ATIKLARINIZ, ATIK YÖNETİMLERİNİZ VE/VEYA MOTAT HAKKINDA HER TÜRLÜ SORULARINIZA BURADAN CEVAP OLACAĞIZ.... BEKLİYORUZ...
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 2. Can Doğan

  Can Doğan CMNet Üyesi

  herkese merhaba atık belgelendirmesi yapacağım ama bir sorum olacak artık yeni kanunla belediyelere bildirim yapacağız onlarda tukçeve bildirecekler sorum şöyle atıyorum ocak 2012 de 7 c den belediyeye belgelendirme yaptık Açıklama verildiği yer kısmında belediyenin ismimi olması lazım garip bir soru ama belediye henüz şifre almamış ben onlara sistem üzerinde atık beyanı yapıyorum ama onlara gidiyor mu bilemedim onlara gidip gitmediğini nasıl anlarız?
   
 3. Zeynep Öneş

  Zeynep Öneş CMNet Üyesi

  Merhaba... Toplama ayırma ve geri dönüşüm yapan bir tesiste çalışıyorum. Belediye sözleşmeleri ile ilgili birkaç sorum olacak. Ambalaj atıkları yönetim planını hazırladık, sözleşmeler ile birlikte bakanlığa gönderdik. Eksiklikler mevcut.
  Birincisi bizden rapor hazırlamamız istenmiş, nasıl bir rapor?
  İkincisi de araç takip sistemi kurmamız gerektiği söylendi. Ancak ambalaj atıkları taşınmasında tebliğde böyle bir zorunluluk olmadığı belirtilmiş bu konuda net bir bilgiye ihtiyacım var??
   
 4. Uğur Firez

  Uğur Firez CMNet Üyesi


  Merhabalar,

  Yönetim planı onaylanmış bir belediye ile çalışıyorsanız ki öyledir sistemde görebildiğinize göre ;Tat 7-c'sinden ve 7-b'sinden girdiğiniz evraklar belediye sistemine belediyenin şifresi olmasa bile düşecektir.Belediye yetkilileri kullanıcı adı ve şifrelerini aldıklarında sisteme otomatik olarak düşüyor. Bazen aksaklıklar oluyor o aksaklıkları da il müdürlüğünden sisteminizi açtırararak giderebilrsiniz. Şahsen ben öyle yaptım. Bu arada belgeleme paylaştır butonunu tıklamadıktan sonra belediye sayfasında görünmüyor girdiğiniz evraklar. Sonra niye görünmüyor demeyin. :)

  İyi çalıuşmalar
  Merhabalar,
  Rapor olarak eksik olan kısımlarıyla alakalı bir rapor hazırlanmasını istemiş olabilirler ama tam emin değlim sadece şahsi fikrim. Diğer bir husus araç takip sistemi ise, bazı belediyeler araçların nerelerde atık topladıkları takip edebilmek için araç takip sistemini istiyor ama yönetmelikte bu hususla ilgili bir zorunluluk yok bildiğim kadarıyla, bakanlık yeni yapılan ya da yapılacak planlarda stratejik olarak böyle bir uygulama yapıyor olabilir. İstiyorlarsa da yapılacak pek bişey yok :=)

  İyi çalışmalar...
   
 5. Zeynep Öneş

  Zeynep Öneş CMNet Üyesi

  Cevabınız için teşekkür ederim.. Kesinlikle isteniyorsa yapacak bir şey yok...İşin garip yanı eksiklikten kastın sadece rapor yazılması olması. Yani formattaki eksiklikleri kendim belirleyip rapor hazırlayacağım sanırım:)
   
 6. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici  merhabalar, tehlikeli atık taşıma için araç lisansı alacağız. çevrenin istediği evraklardan birisi tse uygunluk oldugu için bugun tse ile ön bilgi için konuştum. tebliğ çıktı tebliğe göre bizim belgemizi çevre kabul etmiyor artık. dedi bununla ilgili çevreyle konustugumda henüz kabul ettiklerini ifade ettiler. bilginiz var mıdır?
   
 7. Şevhan Sayar

  Şevhan Sayar CMNet Üyesi

  Ekteki Kontrol Listesine göz atın. Tebliğ şartları her konuda henüz sağlanamayabiliyor (güvenlik danışmanı, ADR'ye uygunluk belgesi, SRC 5 belgesi, yetkili kurumca kontrol edilmiş mobil chip gibi) ve tüm olası eksiklikler için yıl içerisinde tebliğ şartlarını yerine getireceğinize dair taahhütname isteyeceklerdir kuvvetle muhtemel. Ekteki kontrol listesine göre 16 ve 22.maddeyi TSE karşıladığı için henüz (yetkilendirilmiş kuruluş) geçiş sürecinde tse uygunluk belgesi istenebilir.

  İyi çalışmalar,

  Araç Lisans Kontrol Listesi.jpg
   
 8. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  18 Ocak 2013 tarihinde 28532 sayı ile yayımlanmış olan "Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ" e göre "Madde 4.
  k) Mobil cihaz: Atık taşıyan araçlar üzerine monte edilecek, araç konum bilgisi, aracın durumu, seyrine ilişkin bilgiler ile Ulusal Atık Taşıma Formu bilgilerinin kaydedilmesini ve Araç Takip Servis Sağlayıcısına gönderilmesini sağlayan, en az bir GPS modülü, mobil iletişim modülü ve veri giriş panelinden oluşan cihazı,
  l) Mobil Atık Takip Sistemi (MoTAT): Her bir taşıma işlemine ilişkin bilgilerin kaynağında kayıt altına alınması, atık yüklü araçların seyir halindeyken izlenmesi ve bu şekilde atık taşıma işlemlerinin etkin bir şekilde denetlenmesi amacıyla hazırlanan sistemi, ifade eder. " denmiştir.

  Buna göre alınması gereken mobil cihazı nereden temin edebiliriz? Her mobil cihazda Ulusal Atık Taşıma Formu bilgileri kaydedilebilir mi?

   
 9. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  şu an yetkili firma yok. başvuru yaparsanız araç lisansını mobil cihazsız alabilirsiniz.
   
  Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 10. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Mobil cihaz olmadan lisans alabilir miyiz peki?
   
 11. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  yukarıdaki cevabımda yazmıştım ama :) evet alabilirsiniz.
   
 12. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Şaşırdım galiba ondan tekrar sordum çok teşekkür ederim.
   
 13. Cansu Güner

  Cansu Güner CMNet Üyesi

  merhabalar geri kazanım tesisinde çalışıyorum motat uygulaması ile ilgili gelişme yok değilmi hala yetkili firma olmadığı için uygulanamıyor
   
 14. akint.

  akint. CMNet Üyesi

  Merhaba bende gerikazanım firmasında çalışıyorum. Araç lisansına başvurduğumuzda tebliğde istenenler için 2014 yılına kadar taahhüt vermemizi istediler. Taahhütler ; Motat sistemi, güvenlik danışmanı, SRC5 belgesi, Muayene istasyonundan uygunluk belgesi, Atık taşınan ambalajlar için UN numarası
  Bu taahhütler yapabilen var mı ya da nasıl bir yol izlenecek bilgisi olan var mı Şimdiden teşekkürler..
   
 15. Cansu Güner

  Cansu Güner CMNet Üyesi

  akın bey sizde ambalaj atıklarını bıldırmenız gerektiği hakkında il müdürlüğünden yazı geldı mı bu konuda bilginiz var mı ve kutle denge uygulamasını ne yaptınız evrakları yine elden mi teslim etceksınız
   
 16. akint.

  akint. CMNet Üyesi

  Cansu hanım Ambalajlarla ilgili bir yazı gelmedi bize, Kütle denge de bir gelişme olmadığı için elden veriyoruz evrakları maalesef :(
   
 17. Cansu Güner

  Cansu Güner CMNet Üyesi

  bakanlığıma yoksa il müdürlüğüne mı teslim ettiniz akın bey

  bu arada hangi geri kazanım tesisinde çalışıyorsunuz akın bey öğreneblir miyim
   
 18. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  motat uygulamaya geçti mi bilen var mı ?
   
 19. Did

  Did CMNet Üyesi

  konu ile ilgili bakanlıkla görüştüm, bir ay içinde sistemin oturacağını söylediler
   
 20. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Bakanlığın motat çalışması kapatıldı mı lisanslı araçlara ve lisanslı firmalara nereden bakacağız?